Pekin – Zakazane Miasto, Świątynia Nieba…

Północna Stolica – Pekin

Pekin – Beijing – stolica Chińskiej Republiki Ludowej. Nie możemy uwierzyć, że tu jesteśmy!!! Nazwa Pekin znaczy dosłownie Północna Stolica. Stolice państw Azji Wschodniej często mają w swojej nazwie wyraz stolica. Przykładami mogą być: Nankin, dawna stolica Chin (znaczy Południowa Stolica), Tokio w Japonii oraz Tonkin (obecnie Hanoi) w Wietnamie (obydwie nazwy miast znaczą Wschodnia Stolica). Również dawna stolica Japonii, Kioto, oraz Gyeongseong (obecnie Seul) w Korei Południowej po przetłumaczeniu dadzą nazwę Stolica.

Nazwa Pekin była wiele razy zmieniana. Między 1928 a 1949 rokiem miasto nazywało się Beiping (北平), co oznaczało Północny Pokój.

Yanjing (燕京) to nieoficjalna nazwa miasta, używana podczas panowania dynastii Zhou. Obecnie tę nazwę nosi miejscowe piwo. Marco Polo w swoich relacjach nazwał Pekin z mongolska Cambaluc (pol. Chanbałyk).

Plan na chiński gigant:

 • Zakazane Miasto – Pekin
 • Świątynia Nieba – Pekin
 • Wielki Mur Chiński – okolice Pekinu
 • Pałac Letni – Pekin
 • Kaczka po Pekińsku – Pekin
 • Market podróbek 😎 – Pekin
 • Wisząca świątynia – okolice Datongu
 • Groty Yungang – okolice Datongu
 • Antyczne miasto – Pingyao

Czy się uda, czy starczy czasu? Zobaczymy!

Zakazane Miasto

Pekin dla większości turystów jest pierwszym przystankiem i bramą do Chin. Pekin a właściwie Beijing jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej i drugim po Szanghaju największym miastem.


Dlaczemu w języku polskim używamy Pekin a nie Beijing? Ktoś wie? Pozostłość po naszych wschodnich sąsiadach? Nie mamy pojęcia… Jak wiecie, to piszcie w komentarzach. Z góry wielkie dzięki 🙃


Nasze pierwsze kroki w Pekinie kierujemy na plac Tien Anmen i do Zakazanego Miasta – siedziby Chińskich Cesarzy. Na miejsce naszego pierwszego Giganta jedziemy metrem. Są to nasze pierwsze godziny w Pekinie, więc oczywiście mylimy stacje i część naszej drogi idziemy z buta.

Plac Tien Anmen – Plac Niebiańskiego Spokoju jest największym publicznym placem na świecie. To tutaj znajduje się mauzoleum Mao Zedonga. Aby dostać się na plac musimy przejść kontrolę – prześwietlone zostaną nasze rzeczy osobiste, sprawdzone zostaną paszporty! Na placu znajdują się tłuuumy ludzi. Kilkakrotnie poproszeni byliśmy o pozowanie do zdjęć. Nasze blade twarze są atrakcją dla Chińczyków 🤗. Jesteśmy celebryty 🤩!

imag15744684097154191864285.jpg
Zwiedzając Pekin warto zaopatrzyć się w maski przeciwsmogowe

Widzimy bramę do Zakazanego Miasta! Prawie się posikałem – tak długo na to czekałem! Konrad jest trochę marudny, zmaga się z przeziębieniem i ogólnie ma trochę na to wszystko wyje…bane 🤒! Kilka fotek na placu Tien Anmen i idziemy zwiedzać siedzibę Chińskich cesarzy!

Kompleks pałacowy znany jako Zakazane Miasto zbudowany został w latach 1406 – 1420, na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming. Podczas najazdu Mandżurów większość zabudowań pałacowych uległa zniszczeniu. Pałac został odbudowany za panowania dynastii mandżurskiej – Quing. Do roku 1924 wewnętrzna część kompleksu zamieszkiwana była przez cesarza Puyi – ostatniego cesarza Chin, którego historię w swoim filmie przedstawia Bernardo Bertolucci.


Puyi

Puyi (1906 – 1967) – ostatni cesarz Chin z dynastii mandżurskiej Qing, zmuszony do abdykacji w 1912 roku.

Puyi od 1934 roku jest cesarzem marionetkowego państwa Mandżukuo, a od 1945 roku więźniem – najpierw radzieckim, a potem chińskim. Po uwolnieniu w 1959 roku został zwykłym obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej i pracował jako ogrodnik, a potem archiwista.

W latach 1920–1932 używał imienia Henry Pu Yi.


Bilet wstępu do Zakazanego miasta to 64 CNY, dodatkowo bierzemy audio przewodnik, w języku polskim za 40 CNY (całość kosztowała nas około 56 PLN na głowę). Aby kupić bilety, musimy okazać paszporty 🤔. Z słuchawką w uchu, niesieni przez tłum zwiedzających pokonujemy Bramę Najwyższej Harmonii, aby stanąć na głównym placu przed Pawilonem Najwyższej Harmonii. Jest WOW 😮 😮 😮.

gopr0496_1538355622823_high-17721373549663180693.jpg
Przed nami Brama Najwyższej Harmonii
Pawilon Najwyszej Harmonii
Cesarskie schody do Pawilonu Najwyższej Harmonii

Jesteśmy w centrum Cesarstwa! W tym miejscu Cesarz dokonowyał przeglądu wojsk, przyjmował delegacje. Centrum pałacu to trzy pawilony, trzy sale tronowe. Ku naszemu rozczarowaniu dostęp do pawilonów jest ograniczony. Nie można wejść do środka, a sala aduiencji była zupełnie odgrodzona.


Czy wiecie, że Zakazane Miasto w Pekinie jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem na świecie 🤔!


Okążamy kolejne pawilony. Pomimo ogranicznogo dostępu do wnętrz pałacu Zakazane Miasto robi na nas ogromne wrażenie!!! Jest ogromne, tajemnicze, jest pięknie. Pałace pełne są symboli – psy, żółwie, lwy, smoki, żurawie wszystko coś oznacza. Przytłaczają kolory: zółty – zarezerwowany dla władzy cesarskiej i czerwony symbol pomyślności i dobrobytu.

Przechodząc przez kolejne bramy docieramy do ogrodów cesarskich. Możemy sobie pozwolić na chwilę odpoczynku wśród ogrodowej zieleni.

Z Zakazanego Miasta wychodzimy Bramą Boskiej Mocy. Naszym oczom ukazuje się wzgórze, na którego szczycie znajduje się świątynia.

Świątynia Nieba – myślimy 😉. Idziemy do kasy, jesteśmy zaskoczeni niską opłatą 2 CNY. To park Jingshan. Wchodzimy! Najlepiej wydane dwa juany 🙃. Po pokonaniu setek schodów na szczyt wzgórza, naszym oczom ukazuje się wspaniały widok na Zakazane Miasto. Ogrom siedziby Cesarzy nas przytłacza. Warto było się zasapać dla tego widoku!!!

widok na zakazane miasto
Widok na Zakazane Miasto ze wzgórza w parku Jingshan. Żółte dachy pałaców to symbol cesarskiej władzy

Oprócz widoku na Zakazene Miasto ze wzgórza możemy podziwiać panoramę Pekinu.

Świątynia Nieba

Nasz kolejny przystanek to Świątynia Nieba. Symbol Pekinu. Do Cesarskiego Ołtarza Ofiarnego dotrzeć można ponoć piechotą z placu Tien Anmen. My lubimy wyzwania, więc wybraliśmy transport publiczny – autobus 🚌. Nasze blade twarze wywołały nie małe zamieszanie w autobusie. Po kilku przystankach postanowiliśmy dopytać się o szczegóły naszej trasy… Okazało się, że jedziemy w przeciwnym kierunku 😦.

W odpowiednim autobusie, jadąc we właściwym kierunku, przy pomocy współpasażerów i „porządkowego*” docieramy do Świątyni Nieba. Trzeba było nam iść z buta 👟…

Bilet wstępu do kompleksu świątynnego to 34 CNY, czyli około 18 PLN.

Świątynia Nieba, znana również jako Ołtarz Nieba, Tian Tan to kompleks sakralnych budowli taoistycznych w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu. Kompleks był odwiedzany przez cesarzy Chin z dynastii Ming i Qing w czasie corocznych ceremonii, w czasie których modlono się do Nieba o obfite plony rolne. Uważana jest za świątynię taoistyczną, ale chińska wiara w Niebo, popularna szczególnie wśród panujących dynastii, występowała przed powstaniem taoizmu – tyle z Wikipedii!

imag17081844573032012732876.jpg
Gry planszowe, gry hazardowe

Świątynia Nieba znajduje się w parku, który dla mieszkańców Pekinu jest miejscem spacerów i spotkań towarzyskich. Rankiem w parku możemy spotkać mieszkańców uprawiających Taijiquan – chińską sztukę walki, gimnastykę. Popołudniem mieszkańcy oddają się grom planszowym, nierzadko na pieniądze. Chińczycy uwielbiają hazard 🤑!

Dochodzimy do kompleksu świątynnego. Główne pawilony to Pawilon Modlitwy o Urodzaj, Cesarskie Sklepienie Nieba i Okrągły Ołtarz który wyznaczał średek cesarstwa i centrum całej Ziemi. Pawilon Modlitwy o Urodzaj to główny budenk kompleksu świątynnego. Budynek w całości wykonany jest z drewna, bez użycia gwoździ. Budynek świątyni jest wierną rekonstrukcją oryginalnej świątyni która spłonęła w 1899 roku po uderzeniu pioruna.

swiatynia nieba
Pawilon Modlitwy o Urodzaj

Robi się późno… Czas coś zjeść, wypić… Jutro kolejny dzień – kolejne atrakcje 😊


W drodze powrotnej natykamy się na grupę mieszkańców tańcujących na ulicy. Forma aktywności fizycznej, czy propaganda?

Propaganda?

*Porządkowym nazywamy osobę, która znajduje się w każdym pojeździe transportu publicznego. Osoba ta ustawia pasażerów, pilnuje, aby każdy skasował bilet i odpowiedzialna jest za porządek w czasie jazdy środkami lokomocji publicznej. Zawsze w mundurze z czerwonym rękawem.

Reklamy

2 Comments

 1. Małgorzata Be pisze:

  Bardzo fajny i ciekawy opis podróży…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: