Pekin – Pałac Letni

Pałac letni Chińskich cesarzy

Do Letniego Pałacu oddalonego 20 kilometrów od centrum Pekinu dojeżdżamy metrem. Tym razem bez żadnych wpadek. Linia 4, stacja Beigongmen. Jesteśmy w tym coraz lepsi 😎.

Cena biletu to 60 CNY 💴 (około 32 PLN). Bilet to pakiet, w skład którego wchodzą Ulica Suzhou, Ogród Cnoty i Harmonii, Galeria Wenchang i Wieża Buddyjskiego Kadzidła.

palac letni
Zdęcie z epoki? Nie dla nas! Głupio byśmy wyglądali 😜

Zwiedzanie pałacu zajmuje nam cały dzień… Liczyliśmy na maximum 2 godziny… wyszło jakieś 6 godzin.

Tak jak Zakazane Miasto, Pałac Letni chińskich cesarzy robi na nas ogromne wrażenie. Jest ogromny… Ponad 3000 obiektów, 70000 m² zabudowanej przestrzeni z ogrodami, pałacami, świątyniami, altanami.

pekin palac letni
Wzgórza Pałacu Letniego

Ciekawostką jest ulica Suzhou, malownicze miejsce pełne małych sklepików z pamiątkami. Jest to miejsce, do którego aby wejść trzeba okazać bilet. Trochę nas to dziwi… Ulica za sklepikami świeci pustkami, brak kupijących… Trochę to bez sensu… Nasze kapitalistyczne myślenie mówi – wpuśćmy ludzi – zwiększmy sprzedaż 🤑!

Tutaj, za 20 CNY (11 PLN) od głowy możemy wypłynąć na jezioro Kunming, z którego roztacza się panorama na Wzgórze Długowieczności i pałac. Panorama która ukazuje się naszym oczom jest trochę jakby zamglona… Mgła czy smog 🤔?

Wioska olimpijka

Jest już za późno aby jechać na fake market, za wcześnie na powrót do hotelu. Postanawiamy zwiedzić wioskę olimpijską. Pekin był gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w 2008 roku. W 2022 odbędzie się tu zimowa olimpiada.


Paniętacie tysiące bębniarzy na otwarciu letniej olimpiady w 2008 roku? Moim zdaniem najlepsza ceremonia otwarcia igrzysk ever!!! Ciekawe co wymyślą na 2022?!


Ku naszemu zaskoczeniu wioska olimpijska znajduje się w samym centrum Pekinu. Centrum wioski to oczywiście Ptasie Gniazdo – stadion olimpijski, który swoją nazwę zawdzięcza do konstrukcji przypominającej właśnie ptasie gniazdo 😉. To tutaj Tomasz Majewski zdobył złoty medal dla Polski w pchnięciu kulą. Naprzeciwko stadionu znajduje się słynna „wodna kostka”.

stadion
Ptasie Gniazdo

Stadion można zwiedzić za 80 CNY, kostkę za 30 CNY. Postanawiamy zwiedzić wioskę z zewnątrz… Zaczynamy przyglądać się naszym wydatkom 😬.

Wioska Olimpijska
Plan wioski olimpijskiej w Pekinie
Reklamy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.