Chichén Itzá

Starożytne miasto Majów…

Półwysep Jukatan odwiedziliśmy w sierpniu 2016 roku. W czasie naszego Giganta w Meksyku zatrzymujemy się w Playa del Carmen. Aby dostać się do Chichen Itzy mamy dwie możliwości: wynająć samochód lub skorzystać z zorganizowanej wycieczki. Słyszeliśmy o wielu przekrętach z ubezpieczeniem samochodu w Meksyku i o masowym zatrzymywaniu turystów przez meksykańską policję.

Łażąc po Playa del Carmen widzimy mnóstwo straganów oferujących wycieczki po Półwyspie Jukatan. Jeśli zdecydujecie się na kilka wycieczek u jednego sprzedawcy, możecie liczyć na rabat. My wybraliśmy:

  • Chichén Itzá połączoną z kąpielą w cenote,
  • Tulum i Coba z Akumal 🐢 i wizytą w wiosce Majów,
  • Park linowy Xplor,
  • Nurki na Cozumel,
  • i gwóźdź naszego Giganta nurkowanie z rekinami wielorybimi 🐋

Chichén Itzá to prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w Meksyku. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest piramida Kukulkana nazywana też Zamkiem (El Castillo). Koszt wycieczki na osobę to około 55 USD (210 PLN). Nie spodziewaliśmy się takiej ceny. Meksyk miał być tani 🙄!

Chichén Itzá to jeden z siedmiu cudów współczesnego świata. Naszym celem jest zobaczenie wszystkich siedmiu 🤗!!!

Zamek – świątynia Kukulkana

Zamek czyli piramida Kukulkana to świątynia boga i władcy czterech elementów ziemi, wiatru, wody i ognia. Kukulkan przedstawiany jest jako zielony, pierzasty wąż. Kukulkan jest utożsamiany z twórcą kultury Majów – Itzamną.

Starożytne miasto Majów, oprócz Zamku to El Caracol, czyli ślimak – wieża, która prawdopodobnie wykorzystywana była do obserwacji astronomicznych i Świątynia Wojowników.

Świątynia Wojowników składa się z wielkiej piramidy schodkowej i rzędów rzeźbionych kolumn przedstawiających wojowników. Na szczycie piramidy w świątyni znajduje się Chac Moll – ołtarz który przedstawia figurę ludzką w pozycji półleżącej z głową zwróconą w inną stronę niż reszta ciała i rękami umieszczonymi na brzuchu. Przypuszcza się, że fragment rzeźby przedstawiający brzuch był przeznaczony do składania ofiar z ludzkich serc 👹.

swiatynia wojownikow
Świątynia Wojowników
Ołtarz

Jesteśmy w dziczy. Dookoła nas dżungla. Słyszymy nawoływania jaguarów! WTF?! Nasz przewodnik ostrzega nas przed dzikimi kotami. Jesteśmy zawstydzeni, gdy odkrywamy, że to handlarze ze specjalnymi gwizdkami próbują nastraszyć turystów 😜!

weze.JPG
Węże – wyobrażenie Kukulkana

Chcecie kupić jakieś pamiątki? Jesteście w dobrym miejscu… Kierując się w stronę wyjścia mijamy handlarzy pamiątek. Nie są natrętni… Słyszymy… „u mnie taniej jak w Biedronce”. Na naszych twarzach pojawiają się uśmiechy – nasi tu byli 😆! Reklama dźwignią handlu – udajemy się na stoisko i po burzliwych negocjacjach kupujemy maski. Jesteśmy pewni, że maski to ręczna robota… Maski wykańczane są przy nas.

cenote
Cenote

W drodze do Chichén Itzá dałem się naciągnąć na certyfikat urodzenia według kalendarza Majów. Kosztował jakieś 20 USD (75 PLN). Miała to być ręczna robota, jednak porównując mój, do certyfikatów pozostałych uczestników Giganta, z przykrością odkrywam, że jest to robota drukarki komputerowej 😡!

Jesteśmy w dżungli. Jest gorąco i parno! W drodze powrotnej zatrzymujemy się na chłodzącą kąpiel w cenote.

Cenote to naturalna studnia kaskadowa utworzona w skale wapiennej. Cenote połączone są z zasobami wody gruntowej. Wody cenote są bardzo czyste, przefiltrowane przez skały wapienne.

Ze względu na ograniczone opady i brak rzek, cenotes były dla Majów podstawowym źródłem wody przez cały rok. Duże miasta, takie jak Chichén Itzá budowano więc wokół tych naturalnych studni. Niektóre z nich pełniły również ważną rolę rytualną, związaną z kultem boga deszczu i wody Chaaka. Majowie wierzyli, że studnie te prowadzą w zaświaty.

cenote2

Konrad nie lubi wody, po tym jak topił się na Kubie. Jest to jednak dzielny chłop i pomimo strachu przed wodą nie odmówił sobie chłodzącej kąpieli w cenote…

Naszą wyprawę do Chichén Itzá wyobrażaliśmy sobie trochę bardziej… dziko… Wycieczka okazała się bardzo komercyjna… Tłumy turystów psują magię i tajemniczość starożytnego miasta Majów, które kryje jeszcze niejedną tajemnicę…

Reklamy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.