Menu
Włochy

WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO… RZYMU!

Pierwszy raz Rzym odwiedzam za dzieciaka… Miałem wtedy jakieś 16 lat 😃❗ Wrzucone liry do fontanny Di Trevi zrobiły robotę i później wielokrotnie, przy różnych okazjach, odwiedzamy Wieczne Miasto!

Stary album ze zdjęciami z Rzymu.
Italia 1996

Rzym powstał w epoce żelaza, jako osada Latynów, usytuowana na szczycie Palatynu. Jego mieszkańcy byli prostymi pasterzami owiec (około 800 – 750 p.n.e.). Z czasem zajęli się rzemiosłem i handlem z sąsiadami (bogactwo Rzymu pochodziło ze sprzedaży soli pozyskiwanej w salinach u ujścia Tybru). Ludności zaczęło przybywać i zasiedlono Eskwilin i Kapitol. Według tradycji, przekazanej nam przez Liwiusza, Rzym założył Romulus 21 kwietnia 753 p.n.e. i został jego pierwszym królem. Od tej daty liczona była historia miasta – „Ab urbe condita” lub A.U.C. (od założenia miasta).


CZY WIECIE, ŻE
Rzym od starożytności znany jest jako Wieczne Miasto (łac. Roma Aeterna) a także jako Stolica Świata (łac. Caput Mundi)


Koloseum czyli Amfiteatr Flawiuszów

Rzym ma wiele do zaoferowania! To tutaj znajduje się jeden z Siedmiu Nowych Cudów Świata – Koloseum!

Koloseum w Rzymie, we Włoszech, jeden z Siedmiu Nowych Cudów Świata.
Koloseum – Amfiteatr Flawiuszów

Amfiteatr Flawiuszów wzniesiono w latach 70 – 80 przez Wespazjana i Tytusa – rzymskich cesarzy.  W Koloseum odbywały się walki gladiatorów, naumachie, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, wcześniej pozyskiwano z niego bloki kamienne jako materiał budowlany. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. „kolossos”) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.


Żelazny krzyż w Koloseum w Rzymie.

W KOLOSEUM NIE MORDOWANO CHRZEŚCIJAN

Nie ma żadnych dowodów na to, jakoby w Koloseum miały odbywać się masowe mordy chrześcijan, gdyż informacje o tym pojawiają się dopiero od XVII wieku. Bezsprzecznym natomiast jest fakt, iż w czasie przerw pomiędzy walkami gladiatorów dokonywano egzekucji skazańców, nieraz w wymyślny i krwawy sposób.

Od roku 1750, w Wielki Piątek, w Koloseum organizowana jest droga krzyżowa z udziałem papieża.


Rzymskie Koloseum nocą.
Koloseum nocą


Zabytki Rzymu

Od Koloseum do Forum Romanum dzieli nas tylko kilkadziesiąt metrów. Dla pasjanonatów historii jest to jedna z głównych rzymskich atrakcji.

Łuk triumfalny w Rzymie.
Forum Romanum

Większość zabytków w Rzymie dostępnych jest darmo. Place, fontanny kościoły… To tutaj znajduje się najważniejsza dla Katolików świątynia – Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata.

Bazylika na Lateranie

Tak, tak… Watykańska bazylika nie jest najważniejszą świątynią dla Katolików! Jest nią właśnie bazylika na Lateranie. Bazylika od roku 313 była częścią rezydencji papieży. Po spaleniu i splądrowaniu świątyni w 1308 roku papież Grzegorz XI przeniósł siedzibę papieską na wzgórze watykańskie.

Piazza Navona i Campo de’ Fiori

Po Rzymie fajnie jest sobie połazić… Wypić kawę na Piazza Navona, posiedzieć na Schodach Hiszpańskich, zjeść pizzę 🍕 na Zatybrzu, zajadać się włoskimi lodami… Gelato alla fragola 🍓 smakują 😋 i latem, i zimą!

W Rzymie poznajemy wielkiego artystę. Polskiego aktora, który zagrał w filmie Woody Allena Zakochani w Rzymie. Nasz rodak pracuje na jednym ze straganów na słynnym targu warzywnym Campo di Fiori. Jego rola w filmie to zaledwie epizod, ale która z naszych polskich gwiazd może się poszczyć rolą u Woody Allena 😉?! Nazwiska proszę❗

Piechotą po Wiecznym Mieście

Do wszystkich ważniejszych zabytków Rzymu możemy dotrzeć na własnych nogach. Tym którym nie chce się łazić polecam metro. Podziemną kolejką dojedziemy praktycznie wszędzie! Nie polecam natomiast opcji autobusu typu „Hop On, Hop Off”. Kiedyś miałem okazję zwiedzać Rzym o kulach (skręcony staw skokowy 🤕) i właśnie autobus „Hop On, Hop Off” wybrałem jako środek lokomocji. Przystanki są słabo oznaczone a do Rzymskich atrakcji i tak musiałem dokuśtykać…

Panteon

Schodzimy na Piazza di Spagna (Plac Hiszpański) i udajemy się w kierunku najlepiej zachowanej budowli z czasów starożytnego Rzymu – Panteonu. Panteon to świątynia pierwotnie poświęcona wszystkim bogom. Obecnie Panteon uzywany jest jako kościół katolicki. W Panteonie znajduje się grób jednego z najwybitniejszych malarzy wszechczasów –  Rafaella.

Jedną z najstarszych budowli w Rzymie jest Panteon.
Dziurawy dach Panteonu

CZY WIECIE, ŻE
Na rzymskim panteonie wzorowany jest warszawski kościół św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie…



Zakochani w Rzymie…

Rzym to miasto tysiąca fontann! Percy Bysshe Shelley, angielski poeta napisał że „fontanny same w sobie warte są podróży do Rzymu”. My idziemy do najbardziej znanej rzymskiej fontanny – fontanny di Trevi!

Fontanna Di Trevi w Rzymie.
Fontanna di Trevi

Prace nad barokową fontanną di Trevi ukończone zostały w 1776 roku. Fontanna ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety (przez ramię, do tyłu), by zapewnić sobie powrót do Rzymu. Istnieją również legendy związane z ilością wrzucanych monet – jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie – romans, trzy – ślub. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie.

Ja w 1996 wrzuciłem kilka lirową monete i od tego czasu już sześciokrotnie odwiedziłem Rzym… Na większość ilość monet się nie odważyłem 😀😀😀.

Opuszczamy Rzym i udajemy się do innego państwa. Kolejny przystanek i kolejny Gigant to Watykan! Państwo w mieście 😲! Po drodze mijamy zamek św. Anioła – grobowiec cesarza Hadriana, który po śmierci zaliczony został w poczet bogów.

Zamek św. Anioła w Rzymie. Turyści na moście św. Anioła.
Zamek św. Anioła

Uwielbiamy Rzym! Za każdym razem odkrywamy tu nowe miejsce…

Do dziś uśmiech pojawia się na gębie gdy wspominam nocne biesiady z moimi rodzicami na Zatybrzu, gdy razem pałaszowaliśmy włoskie specjały i próbowaliśmy włoskich trunków 🍷. Każda kolejna butelka smakuje nam coraz bardziej ☺️☺️☺️! Też tak macie?!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Discover more from Na Gigancie - blog podróżniczy dla ciekawych świata

    Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

    Continue reading