Agra

Czerwony Fort w Agrze

Nadszedł długo oczekiwany dzień – jedziemy do Agry. Dziś jest 14 luty! Dziś są moje urodziny! Dziś zobaczymy jeden z siedmiu nowych cudów świata – Taj Mahal. Jestem wielkim szczęściarzem!!!

Z Dheli do Agry jedziemy pociągiem 🚆. Odjazd – 6 rano, cena – 540 INR (29.50 PLN), odległość – 195 km, czas jazdy – 2 godziny! Bilety na pociąg zdobyliśmy przy pomocy naszego induskiego przyjaciela… Dziękujemy Viraj!

Po przyjeździe do Agry zwyczajowe przepychanki z taksówkarzami i ryksiarzami… Zamawiamy Ubera i jedziemy do hotelu. Nasz pokój nie jest jeszcze gotowy. Zostawiamy plecaki i idziemy do Czerwonego Fortu w Agrze!

Agra Fort

Bilety do Agra Fort i Taj Mahal kupujemy online ze oficjalnej strony Ministerstwa Kultury. Koszt biletu do Agra Fort to 550 INR (30 PLN).

Agra Fort

Fort w Agrze to właściwie miasto otoczone murami. Fort był siedzibą mogolskich władców do 1638 roku, czasu w którym stolica została przeniesiona z Agry do Delhi.

Do budowy zaangażowano tysiące robotników a prace ukończono w 1573 roku. Nadworny historyk Akbara Abdul Fazal zanotował, że w granicach fortu stanęło 500 budowli kamiennych. Prace budowlane były kontynuowane przez następców Akbara, zwłaszcza Szahdżahana w pierwszej połowie XVII w. Po przejęciu władzy przez jego syna i następcę Aurangzeba w 1658 roku Szahdżahan został uwięziony w Czerwonym Forcie, gdzie w 1666 zmarł.

Jeden z pałaców w forcie

Po alejkach fortu biegają dobrze już nam znane z Delhi wiewiórki. Część obiektów w tym słynny Moti Masjid (Meczet Perłowy) są zamknięte dla zwiedzających 🙁. Trochę żałujemy, że nie skorzystaliśmy z oferty przewodnika, ale jak pewnie się domyślacie Złotówa miał tu decydujące zdanie!

Fort w Agrze jest tylko przystawką przed daniem głównym – Taj Mahal 😝.

Taj Mahal jest miejscem pochówku Mumtaz Mahal, żony Szahdżahana. Władca, który został uwięziony przez swojego syna w czerwonym forcie zmarł w komnacie z której miał widok na grobowiec żony.

My także spoglądamy na Taj Mahal z fortu. Musimy ostro wytężać wzok by zobaczyć sylwetkę słynnej budowli. Nie wiemy czy to mgła, czy smog. Z nadzieją na lepsze widoki na Taj Mahal opuszczamy fort ☺️.

Reklamy

1 Comment

  1. […] Fort w Agrze, […]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: