Podróżowanie po Indiach

Rikszą, pociągiem, samolotem…

W czasie naszego indyjskiego Giganta mieliśmy okazję podróżować metrem, rikszą, pociągiem samolotem i łodzią! Podróżowanie po Indiach jest proste i może być naprawdę tanie 😉!

Autobusem, rikszą czy Uberem?

Transport publiczny jest naprawdę tani, choć nie zawsze jest to najlepszy wybór. Metro działa w ośmiu miastach: Kalkucie, Bombaju, Delhi, Dżajpurze, Chennai, Bangalore, Gurgaonie, Kochi. Metrem jedziemy tylko raz z lotniska w Delhi do centrum miasta.

Ulice Indyjskich miast są zakorkowane, a ruch uliczny jest naprawdę crazy 😵. Autobusy komunikacji miejskiej 🚌 🚎 poruszają się z prędkością żółwia! Dobrą i dość tanią opcją jest korzystanie z Ubera. Aplikacja pokazuje nam cenę kursu, więc mamy pewność, że kierowca nie będzie próbował nas oszukać!

Uberem przejechaliśmy całe Delhi! Kilkakrotnie mieliśmy problem z zlokalizowaniem naszego kierowcy, za co musieliśmy zapłacić 40 INR (2.20 PLN) za anulowanie kursu 😩.

Ryksiarze oferują ceny z kosmosu! Jeżeli już zdecydujemy się na ich usługę należy ustalić cenę przed kursem. Lokalsi chętnie korzystją z ich usług – płacą jednak oni 5-6 kronie mniej niż turyści.

Wyjątek stanowi Dżajpur, gdzie na czas naszego całego pobytu korzystamy z usług ryksiarza Allego. Zazwyczaj jednak ryksiarze kroją jak mogą na każdym kroku!


Ali i jego riksza!

Jeśli planujecie odwiedzić Dżajpur polecamy Alego i jego rikszę! Ali obwiezie Was po Dżajpurze, pokaże najciekawsze miejsca!

Jednodniowe zwiedzanie miasta z Alim to 1000 INR (55 PLN)!


Smog w Indiach

Spacerując po indyjskich ulicach warto zaopatrzyć się w maski przeciwsmogowe. Zanieczyszczenie powietrza indyjskich miast jest jedno z największych na świecie.

Nie trzeba sprawdzać aplikacji, która informuje nas o jakości powietrza. Smog w Indiach widać!

Najgorsza sytuacja jest chyba w Bombaju. Chmura pyłu przysłania miasto, a w drodze na Wyspę Słonia widoczność ograniczona jest do zaledwie kilkuset metrów!!!

Kolejnym dowodem na obecność smogu w Indiach są czarne jak smoła kozy w naszych nosach 😱!

Pociągiem po Indiach

Do Agry i Dżajpuru jedziemy pociągiem. Zdobycie biletu nie jest jednak tak proste jak w Polsce. Kolej jest bardzo pupalrnym środkiem transportu a bilety wyprzedają się w kilka minut! Najlepszą opcją jest kupno biletu przez internet. Żeby móc kupić bilet online trzeba przejść proces rejestracji dla obcokrajowców i uiścić opłatę 2 EUR. My podchodzimy do rejestracji wielokrotnie, piszemy mejle i reklamacje. Nie udaje nam się otrzymać niezbędnego kodu do sfinalizowania rejestracji, co pozwoli nam na zakup upragnionych biletów. Jak się okazuje kilka tygodni później z naszych kont znikają pieniądze i mamy podejrzenia, że to rejestracja przyczyniła się do ubytków kasiory na naszych kartach.

Pomimo wielkich chęci, cierpliwości nie udaje nam się kupić biletów online. Na szczęście z pomocą przychodzi nam znajomy Indus, który mieszka w Irlandii. Dzięki jego pomocy jeszcze przed wylotem do Indii jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami biletów kolejowych.

Dworzec w Bombaju

Pociągi są czyste. Nie podróżujemy jednak najniższą klasą. Na trasie New Delhi – Agra w cenę biletu wliczona jest butelka 1,5 l wody i posiłek. Podróż mija szybko i przyjemnie. Oznaczenia wagonów są czytelne, na każdym wagonie przed wejściem znajduje się lista pasażerów, więc jeżeli nie jesteście pewni czy to Wasz wagon sprawdźcie listę a na niej czy widnieją Wasze dane.

Darmowy posiłek na trasie Dheli – Agra

Koleje w Indiach słyną z opóźnień. Szczęście nam dopisuje i nasze pociągi odjeżdżają punktualnie. Punktualnie też docieramy do celów naszych kolejowych podróży 🚊!

Bilet New Delhi – Agra to koszt 540 INR czyli (29.50 PLN) i 2 godziny jazdy. Za przejazd na trasie Agra – Dżajpur płacimy 430 INR czyli (23.50 PLN). W tym przypadku podróż jest kilkugodzinna i nie ma darmowych przekąsek. Ale nie ma co się martwić, sprzedawcy w pociągu nie pozwolą nam zgłodnieć czy umrzeć z pragnienia. W ofercie sprzedaży jest sporo snaków i napojów.

Tanie latanie 🛫

Transport lotniczy ✈️ to ostatnia forma naszego przemieszczania się po Indiach. Rynek tanich linii lotniczych jest dobrze rozwinięty na terenie kraju. Należą do nich: SpiceJet, GoAir, IndiGo, India Air Express, JetConnect i JetLite. My na miejscu korzystamy z usług dwóch linii – IndiGo i GoAir. Standard jest bardzo wysoki, obsługa sympatyczna i uśmiechnięta, samoloty punktualne a miejsca na nogi jest więcej niż u europejskiego przewoźnika Ryanaira.

Tanie linie – GoAir

Lecimy z Dżajpuru na Goa z przesiadką w Mumbaju i z Goa do Mumbaju. Każdy lot to czysta przyjemność, nawet ten z przesiadką okazuję się bezproblemowy.

Za lot Dżajpur – Goa płacimy 88 EUR z bagażem głównym (limit 15kg, podręczny to 7kg). Lot Goa – Mumbaj to koszt 2311 INR czyli (128 PLN). Pamiętajcie, żeby mieć przy sobie kartę kredytową, z której poszła płatność za bilety ponieważ sprawdzają ją przy check-in. Honorują też kserokopię karty.

Podróżowanie po Indiach jest bezpiecznie. Kobiety nie powinny podróżować w pojedynkę raczej. Na naszej trasie w Dżajpurze spotykamy młodą Francuzkę, która zdecydowała się na samotną podróż po Indiach. Dziewczyna sama przyznaje że, unika wyjść po zmroku i miejsc, do których rzadko zaglądają turyści.

Reklamy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.