Lizbona się bawi!

Viva o Santo António!

Nie będziemy Was ściemniać… Do Lizbony przyjechaliśmy skosztować grilowanych sardynek… Czerwiec w Lizbonie to okres wielkiej zabawy! Czerwiec to festiwal św. Antoniego! Festiwal sardynek! W czerwcu Lizbona się bawi!

Festas de Lisboa

Od rana na ulicach Lizbony trwa krzątanina. Mieszkańcy ozdabiają swoje domy i ulice kolorowymi girlandami. Ludzie się radują, uśmiechają i urządzają podśpiewujki 🤩!

Trwają przygotowania do najważniejszego wydarzenia kulturalnego w kalendarzu Lizbony… Trwają przygotowania do Festiwalu św. Antoniego! Festiwalu Sardynek!

12 i 13 czerwica w Lizbonie to czas zabawy, tańców ulicznych, wystaw i przedstawień.

W całym mieście unosi się zapach grillowanych sardynek. Na skwerach pośpiesznie ustawiane są bary. W czasie festiwalu nie może zabraknąć piwa i sangrii 🍻🥂🍷!

Jesteśmy świadkami tego niesamowitego wydarzenia i na relację z festiwalu zapraszamy 🤗!


Święty Antoni

Kaznodzieja i teolog urodzony w Lizbonie w 1195 roku. Za swoich czasów był uznawany za miecz na heretyków. Antoni jest patronem marynarzy, rybaków, rolników, podróżników, ludzi biednych i uciśnionych, kobiet w ciąży, bezdzietnych, kochanków, ludzi starych, małżeństw, rodzin, samotnych kobiet i zaginionych przedmiotów.

Antoni zmarł w okolicach Padwy (Włochy) 13 czerwca 1231 roku.

Jest ulubionym świętym Lizbończyków 😉.


Festiwal to wielka impreza, która wypada na noc z 12 na 13 czerwca. 13 czerwiec to dzień śmierci św. Antoniego, w tym dniu odbywają się głównie uroczystości religijne. Głównym wydarzeniem 13 czerwca jest procesja św. Antoniego, w której trakcie wierni wynoszą figurki świętych z kościołów i idą w wielkiej procesji ulicami Lizbony. Finał procesji to uroczysta msza święta.

Casamentos de Santo António – Śluby św. Antoniego

12 czerwiec to wyjątkowa data dla 16 zakochanych par. W tym dniu na oczach setek mieszkańców i milionów telewidzów zakochani mówią sobie TAK w katedrze Se lub lizbońskim ratuszu. Masowe śluby to jedna z najbardziej uroczystych tradycji święta św. Antoniego.

Miasto i lokalne firmy płacą za wesele! Warunek – Młoda lub Młody muszą być mieszkańcami Lizbony i mieć szczęście w loterii, w której losuje się 16 szczęśliwych par 👰🤵. Wszystkie pary udają się razem w podróż poślubną, za którą również płacą sponsorzy.

Jesteśmy świadkami tego wydarzenia. Obserwujemy orszak nowożeńców wychodzących z katedry! Szczęścia życzymy!

Spacerując po mieście, napotykamy się na popularną w Lizbonie, grupę śpiewaków VenusMonti, nazywaną tu grupą tuńczyków 😄!

Przy katedrze Se rozstawiane są stragany, na których można kupić manjericos, czyli przycięte w kształcie kulki krzaczki bazylii. W każdej z doniczek znajduje się papierek z sentencją, których wiele napisał Fernando Pessoa, jeden z najbardziej znanych poetów XX wieku w Portugalii.

Manjericos

W przeszłości młody człowiek oddawał roślinę swojej dziewczynie jako zobowiązanie do małżeństwa. Dawanie i otrzymywanie garnka bazylii nie jest wiążące, ale oczekuje się, że obdarowana osoba będzie dbała o roślinę przez następne 12 miesięcy. Tradycyjnie samotne kobiety otrzymywały roślinę z różowym goździkiem 🌷, a zamężne kobiety otrzymywały ją z czerwony 🌹 lub pomarańczowym kwiatem.

Lizbona się bawi!

Chopaki na lince wiadro mieli – na pieniążki 😉

Muzyka rozbrzmiewa w całym mieście… Muzykanty grają na placach, balkonach, ulicach…

Marchas Populares

Lizbona tej nocy nie śpi!

Wielkim wydarzenie tego dnia to Marchas Populares, czyli kolorowe parady dzielnic, klubów i stowarzyszeń Lizbony. Wszyscy uczestnicy walczą o zwycięstwo, a oceniany jest taniec, stroje i prezentacja artystyczna.

Marsze ludowe są punktem kulminacyjnym festiwalu św. Antoniego w nocy z 12 na 13 czerwca. Mamy wrażenie, że cała Lizbona ustawia się wzdłuż Avenida da Liberdade i obserwuje zmagania uczestników parady. Pierwsze Marchas Populares odbyły się w 1932 roku.

Każdego roku wybierana jest pieśń, przy której artyści prezentują się jury. Tańce transmitowane są przez portugalską telewizję i trwają do wczesnych godzin rannych. Podczas naszego Giganta ulice Lizbony rozbrzmiewają chwytliwą pieśnią „Lisboa Alegre e Triste”.

Zwykli obserwatorzy – my, nie mają dobrego widoku. Wybrana grupa zasiada na widowni, i to oni mogą podziwiać główne zmagania. Nam, pozostaje oglądanie przemarszu artystów, już po występie przed sędziami.

Lisboa Alegre e Triste

Arraiais – uliczne balowanie

Gwarno i tłoczno jest w całym mieście! Na głównych placach miasta poustawiane są namioty, gdzie można oddać się biesiadzie. Najbardziej klimatyczne są uliczki Alfamy i Bairro Alto. Piwo, sangria leją się strumieniami a grillowane sardynki znikają błyskawicznie z rusztów! Można je zjeść z pajdą chleba lub z grillowaną papryką i gotowanymi ziemniakami.

Jest naprawdę tłoczno, na wąskich uliczkach panuje ścisk ale, nam to nie przeszkadza.

Dumnie nosimy sardynkowe czapki reklamując lokalne piwo – Sagres. Impreza jest na każdej ulicy, skwerze. Mieszkańcy Lizbony wynoszą przed domy grille i pieką sardynki… Jest fajnie!

Małego (duże wychodzi drożej 🤑) piwa napijemy się za 1 EUR (4.25 PLN), sangrię spróbujemy za 1.50 EUR (6.37 PLN). Sardynkę na chlebie posmakujemy już od 1 EUR (4.25 PLN).


Sardinhas

Tony sardynek konsumuje się w czasie festiwalu św. Antoniego.

Sardynki od zawsze były pożywieniem ubogich, pożywieniem ludu. Legenda mówi, że św. Antoni podczas głoszenia kazania nie spotkał się z zainteresowaniem ludu. Zwrócił się do morza, skąd nadpłynęła ławica sardynek, która z uwagą słuchała tego, co kaznodzieja miał do powiedzenia…


Tłumy na uliczkach Alfamy

Dajemy ponieść się zabawie i wtapiamy się w radosny tłum na wąskich uliczkach Lizbony!

Viva o Santo António!

Reklamy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.