Menu

Dublin – stolica Irlandii i największe miasto na wyspie. To tutaj większość turystów rozpoczyna przygodę na zielonej wyspie. Miasto, które stało się domem dla tysięcy polskich emigrantów!

Witamy w Dublinie!

Z lotniska do centrum Dublina dojedziemy miejską komunikacją Aerlink #747. Autobus kursuje co 15 minut od 5 rano do 23:30. Przystanek znajduje się nieopodal Terminala 1, skąd startują i lądują samoloty Ryanaira. Za 6 EUR (26 PLN) w expresowym tempie, Aerlink zawiezie nas do centrum miasta. Autobus zatrzymuje się na Busaras (głowny dworzec autobusowy), na O’Connell Street w centrum miasta i na stacji kolejowej Heuston.

W pobliżu terminala znajduje się dworzec autobusowy skąd będziemy mogli złapać busa do Corku Sligo lub Galway…

Transport publiczny

Musimy się Wam przyznać, że nigdy nie korzystaliśmy z transportu publicznego w Dublinie. Mieszkamy jakieś 40 km od centrum miasta. Do miasta jeździmy samochodem…

Turystyczna karta Leap jest świetną opcją, jeśli chcecie zwiedziś Dublin i jego okolice. Kartę możecie zamówić online lub kupić na lotnisku.

Karta LeapCena
Jednodniowa 10 EUR (43.75 PLN)
Trzydniowa19.50 EUR (85.30 PLN)
Tygodniowa40 EUR (175 PLN)

Turystyczna karta Leap pozwoli nam na korzystanie z kolejki podmiejskiej DART, miejskiej kolei LUAS, z blisko 160 linii miejskich autobusów.

Dublin północny i południowy

Rzeka Liffey dzieli miasto na część północną i południową. Dublin południowy jest bardziej poszowy… Liczne mosty spinają obie części miasta. Najbardziej rozpoznawalny mostem jest Ha’penny Bridge.

Most Penny jest najstarszym mostem przeznaczonym dla pieszych. W przeszłości za przejście mostem pobierana była opłata w wysokości 1,5 pensa.

Ha’penny Bridge
Rzeka Liffey

Temple Bar

Tuż przy moście Penny, po południowej stronie miasta, znajduje się jego rozrywkowe centrum – Temple Bar!

Jesden z tysięcy w Irlandii

Temple Bar to miejsce pełne pubów, kawiarni i restauracji. Jest to typowo turystyczna miejscówka. Obowiązkowe miejsce na mapie Dublina. Tutaj możemy napić się Guinnessa i posłuchać tradycyjnej irlandzkiej muzyki. Pamiętajcie – jedno piwo i wychodzimy… Ceny na Temple Bar są dużo za duże!!!


Molly Malone

Molly to postać z popularnej dublińskiej piosenki o tym samym tytule. Jest to niepisany hymn Dublina, który możemy usłyszeć na Temple Bar i meczach GAA.

Molly to młoda sprzedawczyni ryb, która nocami sprzedawała swoje ciało.

Potarcie piersi Molly ponoć przynosi szczęście. W 2018 roku na cycku Molly pojawił się guzek, który jest częścią kampanii zachęcającej kobiety do badania piersi.


Craic

Craic to nastrój, zabawa, dobry humor… Craic to impreza, rozmowa, muzyka, śpiewy i tańce…

Irlandczycy mówią, że był dobry craic, gdy się dobrze bawili, gdy lało się dużo Guinnessa i było dużo śmiechu…

Na Craic nie ma definicji! Craic to zbiór wszystkiego co wprawia nas w dobry nastrój 😜!


Christ Church i katedra św. Patryka

Mimo iż wyznanie rzymskokatolickie jest dominujące w Irlandii, w stolicy tego katolickiego kraju brakuje katedry kościoła łacińskiego.

Kościół Irlandii, który jest prowincją Kościoła Anglikańskiego ma w mieście dwie katedry. Narodowa Katedra Irlandii – taki tytuł został nadany katedrze św. Patryka.

Katedra św. Patryka

Święty Patryk

Święty Patryk to patron Irlandii. Święty Patryk zaczął krzewić chrześcijaństwo na wyspie, to on przegonił z wyspy węże 🐍, których na wyspie nigdy nie było!

Irlandczycy 17 marca hucznie obchodzą święto swojego patrona. Dzień ten jest dniem zabawy na całej wyspie a w Dublinie odbywa się wielka parada ku czci patrona!


Drugą świątynią o statusie katedry jest Christ Church z charakterystycznym „mostkiem” łączącym świątynię z budynkami kościelnymi.

Christ Church
Mostek

Płatne świątynie

Podczas naszych Gigantów zauważyliśmy, że wstęp do meczetów, synagog, świątyń rzymskokatolickich i prawosławnych jest bezpłatny. Protestanci i anglikanie pobierają opłatę za zwiedzanie swoich świątyń…


Dubliński zamek

Na ulicy Dame po południowej stronie rzeki znajduje się zamek 🏰. Zamek był siedzibą wicekróla Irlandii – przedstawiciela brytyjskiej monarchii. Po odzyskaniu przez Irlandię niepodległości w 1922 roku zamek pełnił rolę parlamentu i sądu.

Dziś zamek w Dublinie to atrakcja turystyczna. Jego wnętrza są udostępnione dla turystów.

Kolegium Trójcy Świętej – Trinity College

Trinity College – uniwersytet założony przez królową Elżbietę I w 1592 roku. Jest to najstarsza uczelnia wyższa na wyspie. Trinity College poprzez swoje relacje z uniwersytetami w Oksfordzie i Cambridge uznawany jest za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Europie.


Trinity Collage nie dla wszystkich

Trinity Collage był uczelnią protestncką. Do 1970 Kościół Katolicki zabraniał wiernym podejmowania studiów na uczelni bez jego zgody!!! Kobiety po raz pierwszy zostały przyjęte na studia dopiero w 1904 roku!!!


Absolwewntami Trinity College są między innymi Oskar Wilde, Jonathan Swift i Samuel Becket.

Trinity College szczyci się jedną z najlepszych bibliotek w Europie 📚. Biblioteka jest domem dla najcenniejszego zabytku Irlandii – Księgi z Kells!

Księga z Kells zwana też Ewangeliarzem z Kells lub Ewangeliarz świętego Kolumby to bogato ilustrowany manuskrypt z około 800 roku. Spisana po łacinie, Księga z Kells zawiera tekst czterech Ewangelii wraz z notami wstępnymi i komentarzami, a jej karty (ogółem 680) są misternie i bogato zdobione wielobarwnymi celtyckimi motywami roślinnymi.

Księga z Kells wystawiona jest na widok publiczny. Możemy podziwiać dwie strony tego manuskryptu, które co pewien czas (co kilka tygodni) są przewracane… W sali, w której znajduje się ewangeliarz jest zakaz robienia zdjęć!

W bibliotece Trinity College oprócz Księgi z Kells przechowywana jest harfa Brian Boru, która jest narodowym symbolem Irlandii, oraz kopia Proklamacji Republiki Irlandii z 1916 roku.

Aby móc obejrzeć dzieło średniowiecznych mnichów trzeba wyskoczyć z 11 EUR (48 PLN). Aby ominąć kolejki, bilety warto kupić online…


Ulisses

16 czerwca 1904 to dzień w którym, Leopold Bloom wybrał się ma spacer po Dublinie. Zwiedzanie Dublina śladami bohatera Ulissesa to fajny pomysł na poznanie miasta 😉!


Ulica O’Connell

Ulica O’Connell to ścisłe centrum miasta. Ulica ta wraz z ulicami Henry i Grafton to handlowe centrum Dublina.

W Dublinie znajduje się najwyższa rzeźba na świecie – Spire of Dublin! 120 metrowa iglica ustawiona została w miejscu kolumny Nelsona (angielskiego admirała), która została wysadzona przez wojowników IRA.


Wielki głód

Idąc w stronę portu natrafiamy na rzeźby poświęcone Irlandczykom, którzy musieli opuścić wyspę. Zaraza ziemniaczana, przyczyna głodu w Irlandii zabiła ponad milion osób w latach 1845-1850. Ponad półtorej miliona osób wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brytanii.


Custom House – neoklasycystyczny budynek z XVIII wieku

Kilmainham Gaol

Bardzo ważną miejscówką na mapie Dublina jest Kilmainham Gaol. Stare więzienie gdzie przetrzymywani byli bojownicy o niepodległość Irlandii. Kilmainham Goal to pomnik narodowy Irlandii.

Więzienie Kilmainham jest na liście wielu turystów. Bilety trzeba zarezerwować online z wyprzedzeniem! Cena biletu to 8 EUR (35 PLN).


Małe co nieco…

Irlandczycy lubią sobie pojeść 😋…

Na śniadanie proponujemy typowy irlandzki zestaw: kiełbaski, jajka, biała i czarna kaszanka, fasolka w sosie pomidorowym, placek ziemniaczany, smażone pieczarki i pomidory, tosty grubo posmarowane irlandzkim, słonym masłem!

Obiad koniecznie w chippersie – tradycyjnie prowadzonym przez włoską rodzinę. W menu znajdziecie burgery, kiełbasy frytki zwane tu czipsami i smażoną rybę!

Odważnym proponujemy zalać frytki 🍟 octem! Tak jada się w Irlandii!

Do popicia – Guinness 🍺. Nam trunek ten nie przypadł do gustu.

Browar Guinnessa to najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Irlandii. Poświęcimy mu osobnego posta…

Smacznego!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy gigant, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.