Zielony Dublin

Zielono nam…

Irlandia nazywana jest Zieloną Wyspą, taki też jest Dublin . W mieście znajduje się kilkanaście parków, mnóstwo zielonych skwerów które służą mieszkańcom. W każdej dzielni znajdują się też boiska do uprawiania tradycyjnych sportów irlandzkich – hurlinga i futbolu.

Stephen’s Green

Stephen’s Green założony został w XVII wieku jako prywatny ogród 🌷🌹🥀. Do użytku publicznego oddany został w 1880 roku. Park znajduje się w samym centrum miasta. Dojdziemy do niego, jedną z głównych handlowych ulic – Grafton.

Powierzchnia parku to 9 hektarów, na których przy dobrej pogodzie wylegują się mieszkańcy miasta.

W parku

Phoenix park

Phoenix Park to największy miejski park w Europie. Powstał w 1662 roku. Powierzchnia parku to 707 hektarów. Jest dwukrotnie większy od Central Parku w Nowym Yorku i pięciokrotnie większy od Hyde Parku w Londynie.

Jest to ulubione miejsce spacerowe Dublińczyków 🌲🌳.

W parku znajduje się siedziba ambasodora USA, nuncjusza papieskiego, tutaj znajduje się siedziba prezydenta Irlandii – Áras an Uachtaráin.

Rezydencja prezydenta Irlandii

Phoenix Park

Chociaż w parku znajduje się pomnik z ptakiem Feniksa wyrastającym z popiołów, nazwa parku nie ma nic wspólnego z tym mitycznym ptakiem. Nazwa parku jest błędnym wymówieniem irlandzkiej nazwy „Fionn Uisce”, co oznacza „czysta woda”.


Park Phoenix jest miejscem mszy papieskich. To tutaj w 1997 roku ponad 2.5 miliona Irlandczyków modliło się z Janem Pawłem II. Kolejnym papieżem, który odprawił mszę w największym miejskim parku Europy był Franciszek w 2018 roku.


Lew Leo

W parku Phoenix znajduje się ogród zoologiczny. Z ZOO w Dublinie pochodzi lew Leo, którego możecie podziwiać w logo Metro Goldwyn Mayer.

Leo to ten ryczący zwierz 🦁, który zapowiada seans filmowy.


Phoenix Park jest domem dla stada dzikich danieli. Szacuje się, że na terenie parku żyje około pół tysiąca tych uroczych zwierząt.

Prawie jak Rudolf…

W parku ustawione są znaki informacyjne, które proszą nas o nie dokarmianie jeleni. Do parku wjeżdżamy z workiem marchewki – nie będziemy go tachać spowrotem do domu!

Trudno wypatrzeć te zwierzęta. Musicie liczyć na szczęście. Ponoć najczęściej pokazują się w okolicy krzyża papieskiego… Duże znaczenie ma też pogoda. Stada wylegują się na łąkach w ciepłe, słoneczne dni.

Kózki 🦌

Wracamy zrezygnowani… Nagle dostrzegamy grupę ludzi, pośrodku łąki… Takie skupisko ludzi może oznaczać tylko jedno – Daniele 🦌🦌🦌. Okazuje się, że lepiej wypatrywać grupy ludzi niż szukać stad jeleni 🙃!

Garda (policja) patrolująca okolice pałacu prezydenckiego

W parku mamy możliwość wypożyczenia rowerów. Na rowerze 🚲 łatwiej jest przemierzyć park i łatwiej wytropić daniele…

Plac Merrion

Park przy placu Merrion, znajduje się na liście wielu turystów. Znajduje się tu Miejsce Pamięci Narodowe, upamiętniające tych, którzy zginęli w służbie państwa.

Turyści zaglądają tu jednak dla rzeźby jednego z najsłynniejszych irlandzkich pisarzy – Oskara Wilda.

Oskar Wilde

Na zwiedzanie zielonego Dublina musicie zarezerwować sobie cały dzień albo i dwa… Fajnie jest ganiać się z jelonkami w parku Phoenix, fajnie jest poleniuchować w Stephen’s Green…

Reklamy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.