Góry Wicklow i Glendalough

Jedziemy na wycieczkę!

Zabieramy Was w góry! Dziś zwiedzimy magiczne Glendalough i połazimy po górach! Góry Wicklow to park narodowy, który znajduje się około 70 kilometrów od Dublina. W góry najlepiej wybrać się samochodem… Dla niezmotoryzowanych organizowane są jednodniowe wycieczki. Bilet autobusowy kosztuje 15 EUR (65 PLN) i zawiezie Was do Glendalough Visitor Centre.

Góry Wicklow i Glendalough to obowiązkowy punkt podczas pobytu w Dublinie!

Glendalough

Naszą przygodę zaczynamy w Glendalough. Glengdalough to nazwa doliny i wczesnośredniowiecznej osady w górach Wicklow. W VII wieku na terenie osady założony został klasztor, który przez kolejne 600 lat rozwijał się i był celem pielgrzymek.

Osada w 1111 roku uzysała tytuł diecezji. W roku 1214 diecezje Glendalough i Dublin połączyły się i tym samym Glendalough utraciło swoją pozycję jako centrum kulturalne i religijne.

Kościół i dom księży

Wieża

Okrągłe samotne wieże to nierzadki widok w Irlandii! Przeznaczenie wież nie jest do końca jasne. Przypuszcza się, że wieże wykorzystywane były jako dzwonnice, strażnice i magazyny…

Wieża w Glendalough ma wysokość 30.5 metra. Jest jedną z najwyższych tego typu budowli na wyspie!


Katedra

Glendalough to magiczne miejsce. Magię tą potęguje cmentarz, który znajduje się na terenie osady. Stare nagrobki z celtyckimi krzyżami robią niesamowite wrażenie!

Wejście na teren Glendalough jest darmowy!

Mieszkańcy osady zajmowali się rolnictwem a także wydobywaniem ołowiu. Osada została zniszczona w 1398 roku, przez najeźdźców z Anglii. Niedaleko osady znajdują się dwa jeziora – dolne i górne.

Takie tu mamy widoki 😍
Górne jezioro w Glendalough

Park Narodowy Gór Wicklow

Góry Wicklow wznoszą się nad hrabstwem Wicklow 😏. Jest to najrozleglejszy obszar górski na zielonej wyspie. Widoki są naprawdę WOW!!!

Kózki

Najwyższym szczytem jest Lugnaquilla, który wznosi się na wysokość 925 metrów! Góry Wicklow zachwycają swoim pięknem o każdej porze roku…

Góry Wicklow jak przystało na szmaragdową wyspę są… zielone 🌲🌳. Odcienie zieleni zmieniają się wraz z porami roku… Wczesną jesienią polany pokrywają fioletowe wrzosy…

Samochodem po górach

W Górach Wicklow przebiegają trzy drogi, wszystkie wąskie i kręte:

  • Droga wojskowa (R115) biegnie z północy na południe przez góry, przechodząc przez Glencree, Liffey Head Bog (źródła rzeki Dublina Liffey), Sally Gap, wodospad Glenmacnass i w dół do Laragh.
  • R759 biegnie ze wschodu na zachód od Roundwood do Blessington i przecina drogę wojskową w Sally Gap. Szczególnie interesujące są widoki na Lough Tay i prywatną posiadłość Guiness Estate. Dalej na zachód droga mija historyczną zalesioną plantację koronacyjną.
  • Wicklow Gap (R756) biegnie ze wschodu na zachód od Laragh do Hollywood. Warto zatrzymać się na platformie widokowej na szczycie Wicklow Gap. Po zachodniej stronie skręć w prawo w Valleymount, aby poprowadzić Cię wokół zbiornika Pollaphuca.

Jazda samochodem po górach Wicklow to prawdziwa frajda. Ruch nie jest duży i możemy się zatrzymać w dowolnym miejscu by pstryknąć fotę! Na drodze trzeba uważać na owce i turystów…

WOW!!!
Zachód słońca w Wicklow

Będąc w Dublinie musicie poświęcić jeden dzień na Glendalough i Park Narodowy Gór Wicklow!

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.