Menu

Ziemia Święta

Droga z Petry do Madaby prowadzi wzdłuż wschodniego brzegu Morza Martwego. Madaba ma się stać naszym domem na kilka ostatnich dni Jordańskiego giganta… Nasze autko dzielnie wspina się na wzgórza i wzniesienia, których w okolicach najniższego punktu na Ziemi nie brakuje 😉…

Jesteśmy 10 km od Madaby… Mijamy znak informujący o miejscu śmierci proroka Musy… Parking wypełniony jest samochodami i autokarami… To był ktoś ważny dla Islamu – myślimy i jedziemy dalej…

Góra Nebo

Zatrzymujemy się na pićko… Knajpka nazywa się Nebo… Nebo?! Skądś znam tą nazwę 🤔… Z pomocą przychodzi Mr Google. Google informuje nas, że miejsce w którym się znajdujemy jest miejscem śmierci Musy znanego nam jako Mojżesz! Jesteśmy na biblijnej górze Nebo! Jesteśmy w świętym miejscu dla żydów, chrześcijan i muzułmanów… W miejscu, w którym według Biblii zmarł Mojżesz w wieku 120 lat, w XIII wieku p.n.e.

Na kolana nie padamy…

Ciekawość prowadzi nas jednak do kościółka, który widzimy z tarasu knajpki, w której popijamy sobie zimną colkę…

Wstęp na teren świątyni jest płatny. Ubożsi o 4 JODY (11.30 PLN na głowę), możemy zobaczyć to co Mojżesz pokazał Izraelitom 3300 lat temu!

Kościół na górze Nebo

Mamy przed soobą widok na ziemię, którą Jahwe obiecał swoim wybrańcom – Izraelitom! Widok na świętą ziemię dla chrześcijan, ziemię obiecaną Żydom, ziemię, po której chodzili muzułmańscy prorocy… Zastanawiamy się czemu Bóg na dom, dla swoich wybrańców, wybrał jałowe, pustynne ziemie? Czy nie lepiej byłoby podarować swoim ulubieńcom urodzajne ziemie jakiejś europejskiej równiny? Nie nam to oceniać 😉…

Widok na Ziemię Świętą

Papież na górze Nebo

W marcu 2000 roku papież Jan Paweł II odwiedził górę Nebo.

Pamiątką po historycznej wizycie jest zasadzone przez papieża, na terenie świątyni, drzewko oliwne. Drzewko to ma symbolizować pokój, o który tak trudno na Bliskim Wschodzie.Se patrzymy…

Podobno, ze szczytu góry Nebo, w pogodny dzień można zobaczyć mury Jerozolimy. Nie udało nam się zobaczyć wież Al-Quds i murów Heroda, za to samą Jerozolimę udało nam się zwiedzić podczas Giganta w 2013 roku 😜…


Sodoma i Gomora

Znacie opowieść o miastach Sodoma i Gomora? Jedziemy zwiedzić ruiny tych miast… Według naukowców miasta te znajdują się na dnie Morza Martwego, lub tuż przy jego wschodnim brzegu.

Solny brzeg Morza Martwego

Morze Martwe to słone jezioro na granicy Jordanii, Palestyny i Izraela. Znajduje się ono w najniższym miejscu na Ziemi – 430.5 m p.p.m. Zasolenie jeziora wynosi około 26%! Jest to czwarty, najbardziej słony akwen wodny na Ziemi. W związku z tak dużym zasoleniem w Morzu Martwym prawie zupełnie nie ma życia organicznego, za to z wody pozyskuje się znaczne ilości soli kuchennej i potasowej (zasoby oceniane na 43 mld ton). To ponoć żona biblijnego Lota, która została zamieniona w słup soli nadaje słoność wodom jeziora.

Od lat Morze Martwe znane jest jako naturalne uzdrowisko. Osady błotne działają leczniczo na skórę. Klimat, gdzie panuje najwyższe ciśnienie atmosferyczne (800 mmHg) jest idealny dla osób z chorobami serca i astmą. Bromki i związki siarki, które znajdują się w powietrzu i gorących źródłach leczą alergie! Samo zdrowie!


Roje znad Morza Martwego

Miliony much nie dają nam odpocząć. Muchy nad Morzem Martwym są plagą, z którą nie wygramy 😱!!!


Nie możemy sobie odmówić kąpieli w Morzu Martwym! Widzimy ludzi wylegujących się na dzikich plażach… Dzikie plaże są dla nas niedostępne (przypominam, że mam skręconą kostkę 🤕)! Zejścia do wody jeziora są strome i mogą sprawić trudność nawet zdrowym osobom. Plaże pokryte są warstwą soli, która może pękąć i nas dotkliwie poranić. Istnieje również niebezpieczeństwo zapadlisk ⚠️!

Jedziemy na jedną z publicznych plaż. Wstęp kosztuje nas 21 JODÓW od głowy (118.65 PLN) 😯! Na kąpielsku są przebieralnie, natryski i baseny. Taplamy się w błotku i dryfujemy na słonej wodzie Morza Martwego.

Czarne błotko, którym możemy się wysmarować kosztuje 2 JOD (11.30 PLN). Trochę kopiemy… i wydobujemy własne, darmowe błotko 😁!

Dla zdrowotności… I piękności 😉

Poziom wody w Morzu Martwym się obniża… Głównym dopływem do jeziora jest rzeka Jordan. Rzeka eksploatowana jest przez rolnictwo i inne gałęzie przemysłu, co powoduje, że obecnie poziom jeziora obniża się średnio o 1 metr rocznie!!!


UWAGA! NIGDY, NIGDY NIE SIKAJCIE DO MORZA MARTWEGO!!!

Drobinki soli odkładają się cewce moczowej i powodują piekący ból przy każdej próbie oddania moczu – osobiście potwierdzone 😊


Chrzest Jezusa

Rzeka Jordan zajmuje szczególne miejsce w wierze chrześcijan. Jest to rzeka w której Jan ochrzcił Jezusa.

Prawdopodobne miejsce chrztu Jezusa Chrystusa – Al-Maghtas, znajduje się po Jordańskiej stronie granicy, którą wyznacza środek rzeki Jordan. Do roku 1994 teren ten był zaminowany i niedostępny. Al-Maghtas od 2015 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś odwiedza go tysiące turystów. Miejsce to odwiedziło czterech papieży Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Teren ten należy do wojska i można się tam udać tylko autokarem w asyście przewodnika.


Pierwsi Chrześcijanie nie wierzyli w Jezusa!

Miejsce, w którym Jan urządzał chrzty jest miejscem, w którym prorok Eliasz wstąpił do nieba. Ciekawostką jest, że pierwsi ochrzczeni ludzie nie byli wyznawcami Chrystusa 😮!


Aby móc odwiedzić miejsce chrztu Jezusa, trzeba wydać 12 JOD (67.80 PLN). Złotówa mówi, że nie da pieniążka! Ja dostępu do kasy nie mam ☹️! Wracamy do Madaby!

Cerkiew św. Jerzego w Madabie

Cerkiew św. Jerzego skrywa w sobie skarb – mozaikową mapę Ziemi Świętej!

Mapa z Madaby pochodzi z okresu bizancjum. Jej powstanie datuje się na lata 542 – 570. Jest to najstarsza mozajka kartograficzna na świecie!

Mapa obejmuje obszar od Libanu na północy po Deltę Nilu na południu, od wybrzeży Morza Śródziemnego na zachodzie po granicę, jaką wyznacza Pustynia Syryjska na wschodzie Jordanii.

Mozaika jest jednym z cenniejszych źródeł używanych przez biblistów i archeologów do lokalizacji miejsc biblijnych. Mapa pomogła w dokładnym ustaleniu położenia miasta Aszkelon. W 1967 podczas wykopalisk w dzielnicy żydowskiej Starego Miasta w Jerozolimie odkryto pozostałości Kościoła Matki Bożej Nowej oraz ówczesną główną ulicę miasta – Cardo Maximus. Odkrycia potwierdziły dokładność przedstawienia tych obiektów na mapie z Madaby.

Cena – 1 JOD (5.65 PLN)

Pod ołtarzem znajdują się ikony, którym wierni powierzają swoje prośby. My też poprosiliśmy Bozię o przychylność na naszych Gigantach!

Jordanię możemy zwiedzać z Biblią lub Koranem w ręku. Jest to miejsce dla chrześcijan, żydów i muzułmanów, miłośników historii i dla takich jak my – chłopaków na gigancie którzy lubią ciekawe miejsca 😉!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy gigant, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.