Menu

Buda, Óbuda i Pest

Po raz pierwszy węgierską stolicę odwiedzamy latem 2013 roku. Jest to nasz przystanek w drodze powrotnej z izraelskiego giganta. W grudniu 2019 wracamy do Budapesztu – naszym celem jest jarmark bożonarodzeniowy. Miasto Budapeszt powstało w latach 1872 -1873 z trzech połączonych ze sobą miast Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu na lewym.

Nasz hotel znajduje się w Peszcie i od Pesztu zaczynamy zwiedzanie miasta! Zapraszamy!

Peszt

Zniszczony Budapeszt

Podczas II Wojny Światowej 80 procent miasta zostało zniszczone. Mosty na Dunaju, zamek i starówka legły w gruzach…


Gorące źródła

Na terenie miasta Budapeszt znajduje się ponad 120 źródeł termalnych, a badania archeologiczne sugerują, że przyciągały one ludzi już w czasach neolitu. Rozkwit budapesztańskich łaźni przypada na czasy osmańskie. Kilka oryginalnych, tureckich łaźni zachowało się do dziś…

Najpopularniejsze budapesztańskie termy to:

  • Gellert – woda tutaj ma dużą zawartość wapnia, magnezu, wodorowęglanów, chlorku siarki i innych minerałów. Woda ma lecznicze właściwości przy bólach stawów, artozie, problemach z krążeniem i nerwobólach.
  • Kiraly – to pozostałość po okupacji tureckiej. Tutejsze wody łagodzą dolegliwości reumatyczne, artretyczne, bóle kręgosłupa i neuralgię.
  • Lukacs – tu możemy wylegiwać się w wannach wypełnionych wodami kwasowęglowymi 🤨. Do dyspozycji mamy masaże wodne. Lekkocuchnąca woda z tych źródeł nadaje się do picia i ponoć podwyższa zawartość wapnia w kościach.
  • Rudas – jeśli macie schorzenia stawów i kręgosłupa, cierpicie na nerwobóle lub macie niedobór wapnia, to powinniście odwiedzić kąpielisko Rudas.
  • Széchenyi – to neobarokowe termy, które mają baseny pod gołym niebem 🏊‍♂️. Tutejsze wody pomagają w dolegliwościach reumatycznch i artretycznych. W kuracji pitnej leczą problemy gastryczne, stany zapalne nerek i moczowodów, kamienie nerkowe.
Kąpielisko Széchenyi latem

Dwukrotnie odwiedzamy termy Széchenyi. Pluskanie się w ciepłych wodach budapesztańskich term nie jest tanie! Przyjemność jakiej doświadczamy w ciepłych wodach warta jest każdych pieniędzy. „Złotówa” pierwszy raz ochoczo sięga do portfela 😂!

Poniedziałek – PiątekSobota – Niedziela
Wejściówka5,500 HUF (71.50 PLN)5,700 HUF (74.10 PLN)
Wejściówka + prywatna kabina6,000 HUF (78 PLN)6,200 HUF (80.60 PLN)
Ranne wejście (6:00 – 8:00)5,200 HUF (67.60 PLN)5,400 HUF (70.20 PLN)

Na terenie kąpieliska można wypożyczyć szlafroki i ręczniki. Okazaliśmy się mega sierotami i zamiast wziąć ręcznik z hotelu musieliśmy zapłacić 2,000 HUF (26 PLN) za spraną szmatkę!

Budapesztańskie termy, oprócz możliwości pluskania oferują masaże i zabiegi lecznicze. Koszt dwudziestominutowego masażu to 7,000 HUF (91 PLN)

Zamek Vajdahunyad

Niedaleko Széchenyi w miejskim parku znajduje się Gumisiowy Zamek Vajdahunyad. Budowla powstała na początku XX wieku z okazji wystawy milenijnej. W zamku znajduje się Węgierskie Muzeum Rolnictwa.

Brama do zamku Vajdahunyad

W parku, przy zamku znajduje się sadzawka. Latem możemy wypożyczyć kajaczki 🚣‍♂️, zimą działa tu lodowisko ⛸!

Plac bohaterów

Monumentalny Plac Bohaterów to hołd złożony węgierskiemu milenium. Plac pełen jest posągów władców państwa węgierskiego.

Przed centralną kolumną znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Neoklasycystyczny Plac Bohaterów należy do najważniejszych zabytków Budapesztu.

Plac Bohaterów latem 2013
Plac bohaterów zimą 2019

Bazylika św. Stefana

Odświeżeni kąpielą zwiedzamy miasto… Na Placu Bohaterów wsiadamy w metro i jedziemy do największego kościoła w Budapeszcie – Bazyliki św. Stefana.

Górująca nad placem św. Stefana bazylika może pomieścić 8.500 wiernych.

Bazylika poświęcona jest pierwszwemu królowi Węgier – św. Stefanowi. Wyrzeźbioną postać króla w karraryjskim marmurze widzimy na głównym ołtarzu.


Święta prawica

W bazylice przechowywana jest relikwia św. Stefana – jego prawa dłoń 🤜.

Za 200 HUF (2.60 PLN) będąca w mroku ręka rozświetli się elektrycznym światłem…

Taki współczesny cud!


W bazylice odbywają się koncerty organowe. Bilety można kupić przed wejściem do bazyliki. Dla turystów za dodatkową opłatą otwarta jest wieża kościoła. Niestety nie powiemy Wam jak prezentuje się Budapeszt z wież bazyliki. Zabrakło nam czasu…

Przed wejściem do bazyliki stoi pan z puszką i zbiera „ofiarę” na kościół w wysokości 200 HUF (2.60 PLN). Zawsze mi się wydawało, że ofiara jest formą darowizny i że jej kwota jest dowolna 🤨! Oszukujemy i wrzucamy 50 HUF do puszki.

Bazylika budowana jest z przerwami przez 54 lata! Długa historia budowy bazyliki ma swoje odzwierciedlenie w języku, do którego weszło powiedzenie:

Oddam ci dług, gdy bazylika zostanie ukończona.

W okresie świątecznym na placu przed bazyliką trwa jarmark bożonarodzeniowy, o którym pisaliśmy w poprzednim poście.

2013 czy 2020? Który rok wolicie 😋😋😋?

Budapest Eye

Za „jedyne” 3,000 HUF, 10 EUR (39 PLN) możemy się karnąć 65 metrową karuzelą.

Węgrzy zwariowali!

Czy warto? Nie wiemy? Pieniążki przepiliśmy 😊!


Tramwaj nr 2

Dobrym sposobem na obejrzenie największych atrakcji Budapesztu jest przejażdżka tramwajem nr 2.

Dwudziestominutowa trasa wzdłóż Dunaju gwarantuje niezapomniane widoki…


Zsidó Negyed

Zsidó Negyed to Budapesztański Kazimierz. Pod koniec XIX wieku liczba Żydów w Peszcie wynosiła 170 tysięcy. Był to czas, gdy swoje drzwi otworzyła Nagy Zsinagóga – Wielka Synagoga.

Wielka Synagoga

Synagoga została wysadzona w powietrze przed II wojną światową, w 1939 roku przez węgierskie, pronazistowskie ugrupowanie strzałokrzyżowców. Odbudowa Wielkiej Synagogii została ukończona w 1996 roku.

Wielka Synagoga w Budapeszcie jest największą bożnicą w Europie i trzecią największą na świecie.

Synagogę wraz z muzeum judaizmu można zwiedzać za cenę 4,500 HUF (58.50 PLN)!

Országház – parlament

Parlament i Dunaj

Węgierski parlament to najbardziej rozpoznawalny budynek w całym kraju. Országház w chwili ukończenia w 1902 roku przyćmiewał wszystkie budynki rządowe na naszej planecie. Dziś po prawie 120 latach, niewiele siedzib parlamentów może zbliżyć się do jego piękna!

Zbudowany w neogotyckim stylu parlament przegląda się w wodach Dunaju. Budynek ma 268 metrów długości, a w środku znajduje się aż 681 pomieszczeń! 


Na bogato…

Do budowy Parlamentu Narodowego w Budapeszcie wykorzystano 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł.


Kopuła parlamentu przypomina koronę św. Stefana, którą wraz z innymi insygniami można podziwiać w sali pod Kopułą.

Węgierski Parlament
Nad pięknym, modrym Dunajem…

Bilet do Parlamentu dla obywateli Unii Europejskiej kosztuje 3,500 HUF (45.50 PLN). Nie wiem czemu, ale ani za pierwszym, ani podczas naszego drugiego pobytu w Budapeszcie nie zwiedziliśmy budynku Parlamentu… Nawet o tym nie pomyśleliśmy… Wstyd 😟!

Kończymy zwiedzanie Pesztu, Pesta 🤔 (jak jest poprawnie?) – czas przekroczyć most. Czas na królewską Budę!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy gigant, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.