Menu
Węgry

BUDAPESZT – BUDA

Wczoraj byliśmy w Peszcie, dziś jesteśmy na prawym brzegu Dunaju. Prawobrzeżny Budapeszt, czyli Buda i Óbuda… Miasto królów! Miasto, w którym urodziła się Jadwiga Andegaweńska, św. Jadwiga, królowa Polski! Jesteśmy historycznymi matołkami 🦄 i dopiero wizyta w Budapeszcie uświadomiła nam o tym historycznym fakcie!

Most łańcuchowy na Dunaju w Budapeszcie.

By dostać się do Budy przechodzimy przez most łańcuchowy na rzece Dunaj. W Budapeszcie obecnie znajduje się 10 mostów, a most łańcuchowy 🌉 jest najbardziej znany…

Na Dunaju kursuje wiele statków wycieczkowych. Rejs po Dunaju to jedna z atrakcji, którą zaliczyliśmy przy pierwszej wizycie w Budapeszcie siedem lat temu.

Wyspa Małgorzaty

Stateczkiem płyniemy na wyspę Małgorzaty. Dla mieszkańców Budapesztu Margit sziget jest azylem zakochanych. Wyspa jest długa na 2,5 kilometra, szeroka na 500 metrów. Na wyspie znajduje się kąpielisko termalne oraz parki, które są świetnym miejscem na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu miasta…


Czy wiecie, że
Za czasów okupacji tureckiej Wyspa Małgorzaty zamieniona została na – harem 😊.


Budziski Pałac Królewski

Pałac królewski w Budapeszcie został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Staranna rekonstrukcja przywróciła budowli neobarokową świetność.

W pałacu znajduje się Galeria Narodowa, Muzeum Historii Budapesztu i Biblioteka Narodowa. Przed głównym wejściem znajduje się pomnik księcia Sabaudzkiego, który wyzwolił Budę spod panowania osmańskiego w 1686 roku.


Najstarsza kolejka linowo - torowa w Budapeszcie.

Kolejka Sikló

Na wzgórze pałacowe za 1 400 Ft (18,20 zł) możemy wjechać drugą najstarszą, z 1870 roku, kolejką linowo – torową 🚡 na świecie.

Na wzgórze zamkowe możemy wjechać transportem publicznym 🚌 (autobus 16 i 16A). Za darmo możemy wdrapać się na własnych nogach 🏃‍♂️.

Podczas naszych budapesztańskich gigantów korzystamy ze wszystkich dostępnych opcji 😀!


Żołnierze przy pałacu prezydenckim w Budapeszcie.

Tuż obok Pałacu Królewski znajduje się Pałac Prezydencki. Jeśli chwilkę postoicie to możecie trafić na zmianę warty…

Kościół Macieja

Spacerujemy sobie po zamkowym wzgórzu… Idziemy do najważniejszej świątyni dla Węgrów – Mátyás templom – kościoła Macieja 🕍. Powszechna nazwa świątyni koronacyjnej pochodzi od imienia króla Macieja Korwina (1443 – 1490), który ufundował dzwonnicę i dwukrotnie zawierał tu ślub.

Kościół jest rekonstrukcją świątyni koronacyjnej, która została zniszczona podczas II wojny światowej.

Świątynia stoi na głównym placu Budy, w miejscu, gdzie według tradycji stał kościółek wzniesiony przez króla Stefana.

Kościół Macieja w Budapeszcie.
Kościół Macieja

Dach kościoła Macieja zdobi mozaika ułożona ze szkliwionych dachówek. Kościół Najświętszej Marii Panny, o koronkowej sylwetce jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Budapesztu!

Bilet do kościoła kosztuje 1 800 Ft (23,40 zł). Drogo, zwłaszcza że świątynia jest rekonstrukcją.

Mury i Baszta Rybacka

Baszta Rybacka jest wizytówką Várhegy. Neoromańskie mury, siedem wieżyczek – symbolizujących siedem plemion madziarskich, wybudowano jako platformę widokową w 1905 roku 😮. Jesteśmy zaskoczeni, że Disneyowskie wieżyczki powstały w XX wieku.

Z murów, wieżyczek i baszty roztaczają się mega widoki na Peszt i Dunaj.

Baszta Rybacka zawdzięcza swoją nazwę cechowi rybaków, który bronił zamkowego wzgórza w średniowieczu.

Jest to miejsce na obowiązkowego selfiaczka z węgierskim parlamentem w tle…

Pogoda nas nie rozpieszcza. W czasie naszej zimowej wizyty w Budapeszcie jest zimno i mokro… Dodatkowo padła nam bateria w aparacie… Pozostały niezawodne aparaty w telefonach 📱!

Zachód słońca nad Dunajem.
Parlament – widok z Budy

Pomnik węgierskiego króla Stefana.

Król Stefan

Stefan I Święty Węgierski z dynastii Arpadów to pierwszy węgierski władca koronowany na króla.

Za Stefana I doszło do zjednoczenia węgierskich plemion w jedno feudalne państwo. Król Stefan znacznie powiększył terytorium państwa i doprowadził do jego chrystianizacji.


Nie odkryliśmy wszystkich tajemnic Budy, Óbudy i Pesztu… Budapeszt jest fajny, choć mamy wrażenie że od czasu naszej ostatniej wizyty podrożał ☹️!

Podróżowanie jest fajne!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Discover more from Na Gigancie - blog podróżniczy dla ciekawych świata

    Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

    Continue reading