Dumny z Białegostoku

Foto Białystok…

W oczekiwaniu na Sankt Petersburski Gigant, chciałbym zabrać Was do stolicy Podlasia. Białystok – miasto, które często odwiedzałem w dzieciństwie… Białystok – miasto, do którego wracam po 20 latach… Czy jest takie, jakie pamiętam? Czy coś się tu zmieniło? Czy mieszkańcy dalej śledzikują? Czy babka ziemniaczana smakuje tak samo jak dwadzieścia lat temu? Czy jest fajnie?

Zapraszam Was na spacer po Białymstoku

Pałac Branickich

Pierwszy przystanek to Pałac Branickich. Wersal Podlasia to najlepiej zachowana rezydencja magnacka epoki saskiej na ziemiach Rzeczypospolitej. Obecnie pałac jest siedzibą Akademii Medycznej.

Pałac Branickich
Jezus

Kościół św. Rocha

Kościół św. Rocha

Kościół św. Rocha, który góruje nad ulicą Lipową, ulicą na której mieszkała moja babcia, to od 2018 roku bazylika mniejsza. Świątynia wybudowana została z materiałów pozyskanych z rozbiórki Soboru Zmartwychwstania Pańskiego.

Dziewczynka z konewką

Dziewczynka z konewką

Najbardziej znany Białostocki mural – Dziewczynka z konewką, znajduje się na ścianie Instytutu Chemii Uniwersytetu Białostockiego, przy Alei Piłsudskiego.

Mural autorstwa Natalii Rak powstał w 2013 roku. Poczta Polska uwieczniła mural na znaczku pocztowym o nominale 4.20 PLN 📯.

Cmentarz na wzgórzach
Archikatedra
Fontana na Rynku Kościuszki

Łażę sobie po mieście i odnajduję miejsca z dzieciństwa. Miasto trochę się wylaszczyło.

Jest fajnie 😊!

Żydowski Białystok

Podlasie to kulturowy tygiel, dom dla tatarów, prawosławnych i katolików. W przeszłości region i sam Białystok zamieszkany był przez liczną społeczność żydowską. Większość mieszkańców Białegostoku, przed II wojną światową stanowili Żydzi. Z 60,000 Białostockich Żydów, wojnę przetrwało zaledwie 260 osób 😥. Dziś nie ma śladu po dawnych mieszkańcach miasta.


Ludwik, Łazarz Zamenhof

To najsłynniejszy mieszkaniec Białegostoku. Eliezer Lewi Samenhof urodził się przy ulicy Zielonej 6 w Białymstoku.

Ludwik Zamenhof zasłynął na świecie jako wynalazca języka Esperanto – najbardziej rozpowszechnionego języka pomocniczego na świecie!


Rynek Kościuszki

Ratusz z wieżą zegarową

Murale

Stolica Podlasia muralami stoi. Oprócz sławnej Dziewczynki z konewką, na murach kamienic możemy spotkać lepsze lub gorsze malowidła…


Stolica Disco Polo

Mieszkańcy Podlasia słyną z zamiłowania do muzyki Disco Polo ☺️.

Król Zenek Martyniuk został uhonorowany muralem przy ulicy Generała Józefa Hallera.

Tyle w temacie… O gustach muzycznych nie dyskutujemy!


Katedralna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Setki razy przechodziłem koło cerkwi Mikołaja na ulicy Lipowej. Z jakiegoś powodu, jako dziecko bałem się do niej wejść… Starszy, odważniejszy przekraczam próg świątyni… W cerkwi obowiązuje zakaz robienia zdjęć 😌.

Zielony Białystok

Tereny zielone to 32% obszaru Białegostoku. Jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce 🌲🌳!

Lipowa – taki Białystok pamiętam

Ciotka moja i ojciec mój dumni są ze swego miasta. Mnie jako dziecku wydawało się duuużo większe… Nadal jest tu fajnie i fajnie jest tu wracać!

Podlasie ma wiele do zaoferowania… Tykocin, Białowieża, meczet w Kruszynianach, Puszcza Knyszyńska, Biebrzański i Wigierski Park Narodowy… Trza będzie zaplanować jakiegoś Giganta na wschodzie Polski 🙃 i poćwiczyć śledzikowe zaciąganie!

1 Comment

  1. Małgorzata Be pisze:

    Jestem z Ciebie dumna! Piękne foty! Cieszę się, że moje miasto i Twojego taty wzbudza w Tobie ciepłe uczucia. Historia Białegostoku i Białostocczyzny jest o niebo bogatsza od zaprezentowanej, ale nie da się w skrócie opisać historii wschodnich rubieży Polski, tego tygla kulturowo-religijno-przyrodniczego. Trzeba to po prostu poznać… ❤

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: