Menu
Polska

DUMNY Z BIAŁEGOSTOKU

W oczekiwaniu na Sankt Petersburski Gigant, chciałbym zabrać Was do stolicy Podlasia. Białystok – miasto, które często odwiedzałem w dzieciństwie… Białystok – miasto, do którego wracam po 20 latach… Czy jest takie, jakie pamiętam? Czy coś się tu zmieniło? Czy mieszkańcy dalej śledzikują? Czy babka ziemniaczana smakuje tak samo jak dwadzieścia lat temu? Czy jest fajnie?

Zapraszam Was na spacer po Białymstoku

Pałac Branickich

Pierwszy przystanek to Pałac Branickich. Wersal Podlasia to najlepiej zachowana rezydencja magnacka epoki saskiej na ziemiach Rzeczypospolitej. Obecnie pałac jest siedzibą Akademii Medycznej.

Pałac Branickich w Białymstoku - Wersal Podlasia.
Wersal Podlasia

Kościoły

Kościół św. Rocha w Białymstoku.
Kościół św. Rocha

Kościół św. Rocha, który góruje nad ulicą Lipową, ulicą na której mieszkała moja babcia, to od 2018 roku bazylika mniejsza. Świątynia wybudowana została z materiałów pozyskanych z rozbiórki Soboru Zmartwychwstania Pańskiego.

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku.
Archikatedra

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku – to główna świątynia katolicka w mieście.

Cmentarz św. Rocha na wzgórzach w Białymstoku.
Cmentarz na wzgórzach

Cmentarz św. Rocha na wzgórzach to jedna z najstarszych nekropolii w Białymstoku. Wśród pochowanych na cmentarzu znajdują się żołnierze oraz wybitni przedstawiciele świata kultury, sztuki i polityki.

Najlepsze oferty są na…
booking.com
Wspieraj twórczość!
Kliknij i kup nam kawę!

Katedralna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Setki razy przechodziłem koło cerkwi Mikołaja na ulicy Lipowej. Z jakiegoś powodu, jako dziecko bałem się do niej wejść… Starszy, odważniejszy przekraczam próg świątyni… W cerkwi obowiązuje zakaz robienia zdjęć 😌.

Cerkiew katedralna św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.

Żydowski Białystok

Podlasie to kulturowy tygiel, dom dla tatarów, prawosławnych i katolików. W przeszłości region i sam Białystok zamieszkany był przez liczną społeczność żydowską. Większość mieszkańców Białegostoku, przed II wojną światową stanowili Żydzi. Z 60,000 Białostockich Żydów, wojnę przetrwało zaledwie 260 osób 😥. Dziś nie ma śladu po dawnych mieszkańcach miasta.


Pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Ludwik, Łazarz Zamenhof

To najsłynniejszy mieszkaniec Białegostoku. Eliezer Lewi Zamenhof urodził się przy ulicy Zielonej 6 w Białymstoku.

Ludwik Zamenhof zasłynął na świecie jako wynalazca języka Esperanto – najbardziej rozpowszechnionego języka pomocniczego na świecie!


Rynek Kościuszki

Ratusz w Białymstoku.
Ratusz z wieżą zegarową

Czy wiecie, że❓
Mieszkańcy Podlasia słyną z zamiłowania do muzyki Disco Polo ☺️.
Król Zenek Martyniuk został uhonorowany muralem przy ulicy Generała Józefa Hallera. Mural stał się atrakcją miasta❗
Tyle w temacie… O gustach muzycznych nie dyskutujemy❗


Murale

Stolica Podlasia muralami stoi. Na murach kamienic możemy spotkać lepsze lub gorsze malowidła…


Najsłynniejszy polski mural - Dziewczynka z konewką.

Dziewczynka z konewką

Najbardziej znany Białostocki mural – Dziewczynka z konewką, znajduje się na ścianie Instytutu Chemii Uniwersytetu Białostockiego, przy Alei Piłsudskiego.

Mural autorstwa Natalii Rak powstał w 2013 roku. Poczta Polska uwieczniła mural na znaczku pocztowym o nominale 4,20 zł 📯.



Czy wiecie, że❓
Tereny zielone to 32% obszaru Białegostoku. Jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce 🌲🌳❗


Bóg, honor, ojczyzna, niepodległość.

Łażę sobie po mieście i odnajduję miejsca z dzieciństwa. Miasto trochę się wylaszczyło.

Ciotka moja i ojciec mój dumni są ze swego miasta. Mnie jako dziecku wydawało się duuużo większe… Nadal jest tu fajnie i fajnie jest tu wracać!

Podlasie ma wiele do zaoferowania… Tykocin, Białowieża, meczet w Kruszynianach, Puszcza Knyszyńska, Biebrzański i Wigierski Park Narodowy… Trza będzie zaplanować jakiegoś Giganta na wschodzie Polski 🙃 i poćwiczyć śledzikowe zaciąganie!

Bjalistoko estas malvarmeta‼

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

1 Komentarz

  • Małgorzata Be
    25 lutego , 2020 at 05:25

    Jestem z Ciebie dumna! Piękne foty! Cieszę się, że moje miasto i Twojego taty wzbudza w Tobie ciepłe uczucia. Historia Białegostoku i Białostocczyzny jest o niebo bogatsza od zaprezentowanej, ale nie da się w skrócie opisać historii wschodnich rubieży Polski, tego tygla kulturowo-religijno-przyrodniczego. Trzeba to po prostu poznać… ❤

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Na Gigancie - blog podróżniczy dla ciekawych świata

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading