Menu

Kakoj Ermitaż?!

Pałac Zimowy… Siedziba carów Rosji… Symbol Petersburga. Powód dla którego tysiące turystów każdego roku odwiedza dawną, rosyjską stolicę. Obecnie w komnatach pałacu znajduje się najstarsze i drugie co do wielkości muzeum na świecie – Ermitaż…

Zamawiamy Ubera. Podjeżdża szara Toyota. Wsiadamy do auta i:

– Zdrawstwujtie! Ermitaż pażałsta…

– Kakoj Ermitaż?! Paszoł won z majej maszynu!

Ooops, pomyłka 😁. Mina kierowcy bezcenna, nasza również 😄. Nie wiem o co chodzi… Konrad każe wyjść mi z samochodu. Wsiedliśmy do czyjegoś auta, ot tak ooo… Chichramy się i szukamy naszego kierowcy, po 2 minutach przyjeżdża. Wysiadamy na Placu Pałacowym! Jest WOW!

Instax

Pałac zimowy

Barokowy, petersburski Pałac Zimowy leży na brzegu rzeki Newy. Budowę pałacu wzorowanego na francuskim Wersalu, dla Elżbiety Romanowej, rozpoczęto w 1754 roku. Caryca Elżbieta nie doczekała ukończenia budowy pałacu, zmarła w 1762 roku, kilka miesięcy przed zakończeniem budowy.

Wojaki
Pałac od strony Newy

Pierwszą lokatorką pałacu była cesarzowa Katarzyna II Wielka.

Do roku 1905 pałac był zimową rezydencją carów Rosji. Po upadku caratu w lutym 1917 roku część pałacu zamieniono na szpital, a część zajmowała siedziba Rządu Tymczasowego. Zajęcie pałacu przez bolszewików 7 listopada 1917 jest jednym z symboli Rewolucji Październikowej.

Plac Pałacowy to miejsce wydarzeń o światowym znaczeniu: Krwawej Niedzieli z 1905 roku i Rewolucji Październikowej z 1917. Na środku placu stoi Kolumna Aleksandrowska. Monument ten wzniósł imperator Mikołaj I, dla uczczenia zwycięstwa swojego brata – Aleksandra I nad armią Napoleona Bonaparte.


Krwawa Niedziela

W dniu 22 stycznia 1905 została zorganizowana 200 tysięczna, pokojowa demonstracja robotnicza prowadzona przez prawosławnego duchownego Gieorgija Gapona. Celem demonstracji było zaapelowanie do cara o poprawienie losu robotników.

Na rozkaz cara Mikołaja II, do manifestantów, zebranych na placu pałacowym zaczęto strzelać.

Walki między manifestantami a żołnierzami trwały w mieście do wieczora, a niepokój panował jeszcze w przeciągu następnych dwóch dni. Gapon wyszedł z manifestacji bez szwanku. Według oficjalnych danych zabito 93 osoby, 333 odniosły rany (34 z nich zmarło). Źródła nieoficjalne mówią o setkach zabitych (od 800 do 1000).


Ermitaż w liczbach

Pałac Zimowy w Petersburgu to 1057 sal, 1786 wewnętrznych drzwi i 1945 okien. Liczby robią wrażenie 😮.


Pomaganie jest fajne

Anna Iwanowska ze Szczecina drugi rok z rzędu wygrała naszą aukcję dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Dziękujemy Aniu! Pomaganie jest fajne i podróżowanie jest fajne! ❤️❤️❤️❤️❤️


Pomaganie jest fajne!
Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej pomocy!

Ermitaż

Pałac zimowy w galerię sztuki przemieniła cesarzowa Katarzyna II. Caryca poprosiła francuskiego krytyka literatury i sztuki Denisa Diderota o zakup w jej imieniu dzieł sztuki. W ten sposób do Sankt Petersburga trafiły płótna Poussina, Watteau, Rembrandta, Rubensa, Rafaela, Tycjana i wielu innych znakomitych malarzy.

Plac Pałacowy i Kolumna Aleksandrowska

Cesarzowa Katarzyna II Wielka

Caryca Katarzyna urodziła się w 1729 roku jako Zofia Fryderyka Augusta w… Szczecinie 🤔.

Zofia wyszła za mąż za wielkiego księcia, a później cesarza rosyjskiego Piotra III. Po zamachu stanu i śmierci cara, stała się cesarzową Rosji.

Katarzyna II podziwiana była przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy, sztuki i sprzyjanie oświeceniu, nazywana przez nich „Semiramidą Północy”.

Caryca uczestniczyła w rozbiorach Polski. Jednym z jej kochanków był ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Uważana jest za jedną z najwybitniejszych władców Rosji. Zmarła w wieku 67 lat w Sankt Petersburgu.


Bilet wstępu do Państwowego Muzeum Ermitażu (Główny kompleks muzealny, Pałac Zimowy Piotra Wielkiego, Pałac Menshikov, Gmachu Sztabu Generalnego) to 800 RUB (49.60 PLN).

Automaty biletowe, pomogą nam uniknąć kolejek. Bilety można również kupić w budynku Sztabu Generalnego.

W każdy trzeci czwartek miesiąca – wejście do muzeum jest bezpłatne. Należy liczyć się z dłuuugą kolejką. Muzeum w poniedziałki jest nieczynne.

Luwr w Paryż u i Prado w Madrycie niczego nas nie nauczyły… Bez planu szwendamy się po salach Ermitażu… Ze ścian patrzą na nas dzieła mistrzów malarstwa… Jesteśmy ignorantami sztuki 🙄… Królik – mój wujek, który godzinami może opowiadać o swoim ulubionym obrazie, Myśliwi na śniegu, byłby tu szczęśliwy… My w Googlach sprawdzamy kim był Rembrant, Rembrandt 😊…

Se patrzę…

Zaplanuj wizytę w muzeum

Na stronie internetowej muzeum możemy stworzyć plan wizyty. Wybieramy eksponaty i wystawy, które nas najbardziej interesują. Wyprane przez nas pozycje, pojawią się na mapie, którą możemy ściągnąć na naszego phona lub wydrukować.


Muzeum w Pałacu Katarzyny to pokoje carskie. Artefakty antycznej Grecji, Egiptu i Bliskiego Wschodu. Malarstwo francuskie, hiszpańskie, niemieckie, brytyjskie, flamandzkie, niderlandzkie itp., itd. Porcelana, medale, rzeźby 😲.

Mówi się, że aby zobaczyć wszystkie części muzeum, zwiedzający muszą przejść 22 kilometry.


Ermitaż w liczbach

Ermitaż jest domem dla ponad 3 milionów dzieł sztuki. Chcąc zobaczyć wszystkie eksponaty, przy założeniu, że każdemu poświęcimy 1 minutę, spędzając w muzeum 10 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, to na ogarnięcie całej kolekcji potrzebować będziemy prawie 14 lat (bez przerw na siku) 😲😲😲!


Najważniejszym obrazem w kolekcji jest Madonna Litta Leonarda da Vinci. Niestety podczas naszej wizyty obrazy wielkiego Leonarda są w tournee po Italii.

Miłośnicy sztuki mogą podziwiać Madonnę della Loggia, pędzla włoskiego mistrza Sandro Botticellego, który naszym zdaniem też jest fajny 😄… Obraz wypożyczony jest z florenckiego muzeum Uffizi. Na wystawach tymczasowych obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć ⛔️!

Kolejne must see w Hermitage są obrazy Rembrandta. Powrót syna marnotrawnego to jeden z najbardziej znanych obrazów Holendra.

Na szczególną uwagę zasługuje pawi zegar. Zegar został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii, w Londynie w 1770 roku. Zegar dotarł do Rosji w częściach (niektóre w drodze zaginęły, lub uległy zniszczeniu) i potrzeba było lat by go złożyć. Do produkcji użyto brązu, srebra, cyrkonii, złoceń. Wyjątkowość tego zegarka polega na tym, że nadal jest on w stanie roboczym (zegarek działa, a sam Peacock uruchamia się w każdą środę o 20:00). Według ekspertów Państwowego Muzeum Ermitażu jest to jedyna duża automatyczna maszyna z XVIII wieku na świecie, która przetrwała do naszych czasów w niezmienionej postaci.

Sztab Genaralny

Wschodnie skrzydło Sztabu Generalnego, budynku w którym znajdowały się ministerstwa spraw zagranicznych i finansów Imperium Rosyjskiego, to kolejny część muzeum…

Zapłacone… Wchodzimy…

Sztab Generalny

W tej części muzeum prezentowana jest stała wystawa „Wiek secesji”, oraz wystawy poświęcone Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Finansów.

Z uwagi na zmęczenie i znudzenie nie dotarliśmy do sal, w których prezentowane są dzieła Matisse’a, Picassa i innych mistrzów XX wieku.

Sztuka współczesna w Ermitażu

Jesteśmy padnięci! Do pozostałych części muzeum już nie docieramy!

Dobranoc!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy gigant, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.