Nowy Jork to największe i najbardziej zaludnione miasto w Stanach Zjednoczonych. Historyczne korzenie Nowego Jorku sięgają roku 1624. Miasto założone zostało jako faktoria handlowa przez holenderskich kolonistów. Holendrzy nazwali nowo założoną mieścinę Nowym Amsterdamem. W 1664 roku kontrolę nad miastem, a także otaczającymi je terenami, przejęli Anglicy. Król Anglii Karol II Stuart przekazał Nowy Amsterdam swojemu bratu, Jakubowi – księciu Yorku, który nazwę Nowy Amsterdam zmienił na Nowy Jork 🙃.
Czy wiecie, że❓
W latach 1785 – 1790 Nowy Jork pełnił rolę stolicy Stanów Zjednoczonych. Począwszy od 1790 roku Nowy Jork pozostaje największym amerykańskim miastem.
Miasto Nowy Jork dzieli się na pięć okręgów:
- Manhattan, który jest najgęściej zaludnioną dzielnicą. Na Manhattanie znajduje się większość nowojorskich wieżowców i kultowych atrakcji Nowego Jorku. Manhattan jest finansowym centrum miasta, tu znajduje się siedziba Amerykańskiej Giełdy Papierów Wartościowych i siedziba ONZ. Sercem Manhattanu jest Central Park, który dzieli okręg się na Lower Manhattan, Upper West i Upper East Side oraz Harlem, który znajduje się “nad” parkiem, i który w przeszłości był wioską zamieszkaną przez zbiegłych niewolników z południa.
- Bronx, w którym znajduje się największe ZOO w Stanach Zjednoczonych. Bronx jest domem dla nowojorskich Yankeesów (najbardziej utytułowanej drużyny baseballowej), oraz miejscem narodzin rapu i hip hopu.
- Queens, który jest największym i najbardziej zróżnicowanym etnicznie okręgiem w Nowym Jorku. Queens jest sypialnią dla nowojorczyków z klasy średniej. W Queen znajdują się dwa lotniska: lotnisko LaGuardia i międzynarodowy port lotniczy Johna F. Kennedy’ego.
- Brooklyn, jest najbardziej zaludnionym hrabstwem Nowego Jorku. Brooklyn znany jest ze swojej kulturowej, społecznej i etnicznej różnorodności i niezależnej sceny artystycznej.
- Staten Island jest najzieleńszym 🌳🌲🌳 okręgiem Nowego Jorku. Staten Island połączona jest z Brooklynem przez Verrazano-Narrows Bridge, zaś z Manhattanem przez darmowy prom Staten Island Ferry. Staten Island Ferry jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Nowym Jorku. Podczas rejsu można popatrzeć se na Statuę Wolności 🗽, Wyspę Ellis i dolny Manhattan.
Czy wiecie, że❓
W Nowym Jorku mieszka około 8,5 miliona ludzi… Wśród mieszkańców miasta znajdziemy przedstawicieli wszystkich ras i wszystkich narodowości. W mieście można posmakować kulinarnych specjałów z każdego zakątka Ziemi i znaleźć kogoś kto gada jednym z 7 000 języków używanych na świecie ❗
Nowy Jork – dzień 2
Nie odgłosy klaksonów żółtych taksówek, a dudnienie deszczu o szyby ☔, przerywają nasz sen w nowojorskim mieszkanku w Queens…
Bez dobrego śniadania, o zwiedzaniu nie ma mowy… Ubrany w przeciwdeszczową kurtałkę z Decathlonu za 3,99 €, ruszam do lokalnego marketu na śniadaniowe zakupy… Amerykańskie sklepy są jak wehikuł czasu – przenoszą mnie do czasów dzieciństwa, czasów Pewexów… Towar na sklepowych półkach jest tak drogi, że niedostępny dla zwykłego śmiertelnika… i do tego trzeba płacić drogimi dolarami 🤑❗ Z siatką skromnych zakupów, za które zapłaciłem małą fortunę wracam do domu… Po policzkach ciekną mi łzy… Grześkowi mówię, że to deszcz… nie mam serca mu powiedzieć, że właśnie wydałem 3/4 dziennego budżetu… Jemy szybkie, bidne śniadanie, które popijamy drogą, niedobrą rozpuszczalną kawą…
Dzień dobry Ameryko!
Przed wylotem do USA sprawdzamy prognozę pogody i plan zwiedzania miasta dostosowujemy do nowojorskiej aury ☀️🌤️🌦️… Jest wtorek, 6 wrzesień, w Nowym Jorku ma lać cały dzień… w naszym kalendarzu jest jeden wpis – Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej 🦖❗
Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej
Metro wiezie nas na 81 ulicę, gdzie na skrzyżowaniu z Central Park West znajduje się jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie – Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej. Z ciepłej, suchej stacji metra wychodzi na zalane deszczem, zimne ulice Nowego Jorku… Nie tylko my zaplanowaliśmy zwiedzanie muzeum w tym dniu… Razem z nami do muzeum chce wejść jakiś milion człowieków… Cieszymy się, że mamy City Passa i nie musimy stać w kolejce po bilety… Smuci nas fakt że 999 998 człowieków, którzy stoją w kolejce do muzeum też takowe City Passy posiada 🙄…
Z nieba leją się na nas litry deszczu… Znikąd pojawiają się sprzedawcy przeciwdeszczowych płaszczów i parasolek… W naszych głowach pojawia się myśl, że ktoś to wszystko zaplanował… Deszcz… kolejka… sprzedawcy przeciwdeszczowych gadżetów… Tak Ameryka produkuje milionerów 😁… Kolejka posuwa się dość szybko i po prawie godzinnym czekaniu wchodzimy do gmachu muzeum, gdzie witają nas szkielety Barosaurusa 🦕 i Allosaurusa. Czekanie w zimnie i deszczu zostaje docenione – nasze bilety zostają upgradowane i za całkowitą darmoszkę mamy dostęp na wystawy tymczasowe – Rekiny, Bobry oraz na wyświetlany na suficie film o powstaniu świata 🪐🌏🌞🌚🌜…

Czy wiecie, że❓
Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej założone zostało w XIX wieku, zajmuje powierzchnię 81 000 m2 i składa się z 25 połączonych ze sobą budynków. Muzeum zatrudnia 1 200 osób, które opiekuję się 30 000 000 eksponatów❗
Zwiedzanie zaczynamy od gablot z wypchanymi zwierzakami. Zwierzęta eksponowane są na tle, które przypominać ma ich naturalne środowisko. Jesteśmy pod wrażeniem dbałości o szczegóły, które sprawiają, że chwilami zapominamy, że patrzymy na obumarłe, wypchane zwierzaki…
W muzeum spotkamy całe rodziny animalsów… całe stada… Ktoś przez lata zabił tysiące afrykańskich, amerykańskich i azjatyckich przedstawicieli fauny… W gablotach znajdują się wypchane zwłoki żyraf, nosorożców, szympansów, łosi, niedźwiedzi, lwów, orłów, fok, jeleni, goryli, bizonów, morsów… Część z prezentowanych gatunków wymarła, duża część zagrożona jest wyginięciem 😥…




Trzydzieści milionów eksponatów potrzebuje przestrzeni. Muzeum Historii Naturalnej pogrupowało eksponaty i prezentuje je w:

- Galerii biosfery i ekosystemów… Tu możemy podpatrzeć życie w oceanach, lasach Ameryki Północnej, posłuchać odgłosów lasu deszczowego…
- Galerii ssaków, gdzie zwiedzający mogą podziwiać gabloty w których prezentowane są wypchane zwierzaki z Ameryki Północnej, Azji i Afryki. W galerii ssaków specjalne miejsce poświęcone jest małpom naczelnym od pigmejki karłowatej po goryle…
- Galerii ptaków płazów i gadów…
- Galerii skamienielin, która naszym zdaniem jest najfajniejszą wystawą. Tutaj możemy stanąć oko w oko z Tyranozaurem Rexem 🦖, który jest gwiazdą muzeum. Chętni mogą policzyć kostki najwyższego dinozaura – Tytanozaura, który po naszej planecie łaził se miliony lat temu…
Czy wiecie, że❓
W 1915 roku muzeum zmontowało tyranozaura 🦖 w postawie wyprostowanej. Późniejsze badania wykazały, że ta postawa jest nieprawidłowa ponieważ spowodowałoby to przemieszczanie kręgów szyjnych. Co więcej żaden znany ślad rexa nie nosi śladu ciągnącego się po ziemi ogona.
- Galerii kultury i pochodzenia człowieka, w której zgromadzone są artefakty i przedmioty używane przez człowieków z Afryki, Azji, obszaru oceanu pacyficznego, Centralnej, Południowej i Północnej Ameryki. Na tej wystawie możemy przyjrzeć się naszym przodkom i utwierdzić się w przekonaniu, że nasi dziadowie mieszkali kiedyś na drzewach, byli ufutrzeni i z wyglądu podobni byli do małpiatków 🙈🙊🙉…
- Galerii nauk o Ziemi i planetach, gdzie zobaczymy minerały, kamienie szlachetne i meteoryty z kosmosu…
- Galerii kosmosu…
Czy wiecie, że❓
W Muzeum Historii Naturalnej toczy się akcja filmu Noc w muzeum, a Ross Geller z serialu Przyjaciele jest kustoszem w nowojorskim muzeum.




Czy wiecie, że❓
Mieszkańcy Nowego Jorku mogą kupić bilet do Muzeum Historii Naturalnej za dowolną kwotę. Bilet dla turysty spoza miasta kosztuje 28 $ (121,25 zł), nowojorczyk może zapłacić 1 $ (4,33 zł).
Nasze bilety otwierają drzwi do galerii tymczasowych… Przyglądamy się rekinim zębom 🦷. Dowiadujemy się że rekiny 🦈 są starsze niż dinozaury i bardziej zagrożone niż groźne… Stoimy koło ogromnego rekina wielorybiego… Kilka lat temu pływaliśmy sobie z tymi rybkami w Morzu Karaibskim… Mamy nadzieję, że eksponat z muzeum nie jest rybczankiem z naszego Giganta 🙄…
Jesteśmy zaproszeni na projekcję filmu Światy poza Ziemią, który wyświetlany jest w jakości 8K w Teatrze Kosmicznym – Planetarium Haydena. Z głowami wycelowanymi w sufit oglądamy film o układzie słonecznym…
W Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej spędzamy kilka godzin. Jest to niewątpliwie nasz najdłuższy pobyt w muzeum ever❗

NEW YORK CITY PASS
Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, Empire State Building, Intrepid Sea, Air & Space Museum, rejs Circle Line, Top of the Rock
131 $ (620,40 zł)

LITTLE ITALY
Na lancza jedziemy do włoskiej dzielnicy, dawnej siedziby Vita Corleone – ojca chrzestnego włoskiej mafii. Jemy pastę 🍝, popijamy aperolkiem, płacimy fortunę. Włosi z Little Italy zapomnieli jak się gotuje… Makaron zalany jest tłustym, gęstym sosem, którego kaloryczność przewyższa dzienne zapotrzebowanie naszych europejskich organizmów…
Obok Little Italy znajduje się mekka chińskich emigrantów Chinatown, w której kupić można wszelakie azjatyckie dobra…
Nasi rodacy upodobali sobie Brooklyn i osiedlili się na Greenpoincie, gdzie 43% mieszkańców deklaruje polskie pochodzenie.
W Małych Włoszech robimy pamiątkowe zakupy. Magnesy, kubki, pocztówki… Chcieliśmy oszukać system i kupić pamiątki na AliExpress, ale nowojorscy włosi okazują się być tańsi od chińskich Chińczyków.
Jesteśmy przemoczeni i zmęczeni… Chcę wracać na Queens do naszego domku, napić się mega drogiej, rozpuszczalnej kawy i zrelaksować się przed TV. Grzesiek, któremu na wyjazdach włącza się tryb explorer o mojej propozycji nie chce słyszeć… Mówi coś o tym, że szkoda czasu, że już tu nie przylecimy… Poza tym, po porannych zakupach zostałem odcięty od gotówki. Dolce i bilety na metro są w Grześka portfelu.
Most na East River
Grzesiek Explorer zarządza, że kolejnym punktem na mapie naszego Giganta będzie Most Brookliński. Mamy do przejścia półtora kilometra – dystans jaki dzieli Włoską dzielnicę i najsłynniejszy most w Nowym Jorku 🌉… W czasie naszego spaceru wpadamy na plan filmowy. Wypatrujemy sław 🤩… Chcemy statystować… Ekipa grzecznie uprasza nas o opuszczenie planu filmowego… Przełazimy na drugą stronę ulicy i wspominamy spotkanie z Alem Pacino w watykańskich katakumbach…
Symbol Nowego Jorku – XIX wieczny Brookliński Most łączy Manhattan i Brooklyn. Most na East River jest długi na 1834 metry, szeroki na 26 metry i wysoki na metrów 84. Most na początku swojej kariery obsługiwał ruch konny i tramwajowy… Dziś przez most przejeżdża 144 000 samochodów❗ Dziennie❗ Się dzieje❗❗ Pośrodku, powyżej pasów ruchu dla samochodów, jest chodnik dla pieszych. Od 1977 roku most został umieszczony w rejestrze architektonicznych zabytków.
Z nieba ciągle spada na nas deszcz… Dzielnie przemierzamy most i podziwiamy widoki na Manhattan. Udaje nam się wypatrzeć Empire State Building i Statuę Wolności🗽. Na moście spotykamy Procyona lotora – szopa pracza 🦝, który nie chce do zdjęcia zapozować…



Nie żałuję, że dałem namówić się na spacer w deszczu po Brooklińskim Moście. Widok na Manhattan jest WOW❗❗❗ Nie wiemy kiedy zrobiło się ciemno… Teraz to już na pewno jest czas na powrót do suchego, ciepłego domku… Idziemy na najbliższą stację metra. Na planie nowojorskiej podziemnej kolejki Grzesiek odkrywa Grand Central Terminal. Modyfikujemy drogę powrotną do suchego, ciepłego domku, tak by po drodze zahaczyć o nowojorski dworzec PKP… Really⁉️
Grand Central Terminal
Nowojorski dworzec centralny jest największą stacją kolejową na świecie 🌍🌎🌏❗ Na Grand Central Terminal są 44 perony❗ Codziennie przewija się tutaj 750 tysięcy ludzi, lokalsów i turystów co czyni go drugim, najbardziej obleganym miejscem w Nowym Jorku tuż po Time Square❗
Grand Central Terminal jest uniwersalnym symbolem między przeszłością a teraźniejszością Nowego Jorku.
Jacqueline Kennedy Onassis
Czy wiecie, że❓
W hali dworca znajduje się ogromny fresk przedstawiający znaki zodiaku na niebie. Nowojorczycy i turysty mogą podziwiać malowidło od 1990 roku… Niebo wymalowane na suficie było przykryte brudem i sadzą. Potrzeba było 10 lat by oczyścić sufit, na którym pozostawiono jedną ubrudzoną cegłę.



Czy wiecie, że❓
W centralnym punkcie dworca znajduje się punkt informacji PKP, na dachu którego ustawiony jest zegar… złoty sikor wykonany z opalu jest wart 20 000 000 dolców 🤑.
Łazimy po dworcu… Sklepy, restauracje… Czujemy się jakbyśmy byli już w tym miejscu… Dworzec występował w wielu filmach… Cały Nowy Jork to aktor drugiego planu hollywoodzkich produkcji, który nigdy nie dostał Oskara 🏆. W końcu, u Grześka, tryb explorer się wyłącza… Możemy wracać do suchego, ciepłego domku. To był długi dzień…
Nowy Jork jest fajny!
4 komentarze
Złotówa
24 lutego , 2023 at 14:18Specjalne podziękowania dla Grześka, który zredagował moje wypociny. Obiecuję, że nie będę marudził gdy włączy ci się tryb EXPLORER 😆❗
Maria
1 kwietnia , 2023 at 20:36Super pomocne wpisy, dowcipne też, miło sobie porechotać. Nadszedł czas, żebym i ja zobaczyła to miasto. Pozdrawiam:)
Grzesiek
23 kwietnia , 2023 at 04:29Jak to❓ Fruwacie po całym świecie, a do NYC, który za miedzą macie jeszcze nie dotarliście❓❗
Maria
1 września , 2023 at 15:23O właśnie dotarliśmy🙂 Czytam jeszcze raz, bo to kopalnia pomocnych informacji. Pozdrawiamy🙂