Menu
Peru

TARASY ROLNE, TARASY SOLNE

Dzień dobry… jest godzina 8:30, siedzimy w busie i jedziemy do oddalonych o około 50 kilometrów od Cusco rolnych tarasów w Moray… To jest kolejny dzień naszego peruwiańskiego Giganta, w którym podążamy śladami starożytnych Inków ze Świętej Doliny.

Moray

Moray to miejsce, w którym andyjscy Indianie prowadzili eksperymenty rolnicze. Trzy wielkie grupy tarasów uprawnych, wybudowane zostały na naturalnych wzgórzach. Różnice temperatur od najniższego do najwyższego tarasu sięgają 15 stopni Celsjusza 😮… Inkascy rolnicy badali wpływ nasłonecznienia, nawodnienia i temperatury na uprawy różnych odmian ziemniaków i kukurydzy.

Tarasy rolnicze

W katalogach wycieczkowych tarasy w Moray kuszą zieloną zielenią. Po przybyciu do inkaskiego, rolniczego laboratorium zastaliśmy idealnie okrągłe wypalone słońcem poletka… Pan przewodnik uświadamia nas, że we wrześniu, w Andach panuje pora sucha a soczysta zieleń pokrywa uprawne tarasy od listopada do kwietnia.


UWAGA❗
Słońce w Andach jest zdradliwe. Niby chmurka i wietrzyk a do Cusco wracamy poparzeni… Aby uchronić naszą cienką europejską, skórę polecamy wysmarować się kremem z filtrem 50 😉.


Jesteśmy pod wrażeniem umiejętności inkaskich inżynierów. Tarasy uprawne są idealnie cyrklem odrysowane… a może to nie tarasy a lądowiska 🛸… Lądowiska to tarasy w Moray, a drogowskazy to płaskorzeźby wyryte na skałach w Nazca… to by wiele tłumaczyło 🤔…



Solne tarasy w Maras

Z Moray jedziemy do Maras, gdzie na stoku andyjskiego wzgórza dawni mieszkańcy pobudowali solne tarasy. Bilet turystyczny nie zapewnia nam wejścia do solanek. Nasz przewodnik zbiera po 10 solków, które wymienione zostają na bilety.

Solne tarasy w Maras pojawiły się na długo przed Inkami. Silnie zasolone podziemne źródło kierowane jest do płytkich stawów, z których przy silnym andyjskim słońcu, odparowywana jest woda pozostawiając na dnie i ścianach stawów sól 🧂. O solnych tarasach dowiedzieliśmy się z programu Wojciecha C., który bosymi stopami po andyjskiej soli łaził. Od 2019 roku, turysty nie mogą chodzić po solnych basenach… Zakaz wprowadzono by uchronić sól przed zanieczyszczaniami… nie jesteśmy pewni jaki wpływ na obostrzenia miały nagie stopy 🦶🏻 Wojciecha C. w marasjskich solankach…


CZY WIECIE, ŻE❓
Solne tarasy należą do lokalnej społeczności , która założyła spółdzielnię MaraSal S.A. Członkiem spółdzielni może być każdy lokals, który chce uprawiać solne poletko. Wielkość solnego stawu zależy od wielkości rodziny członka spółdzielni…


Solanki w Maras
Wspieraj twórczość!
Kliknij i kup nam kawę!

Solne półki fajnie prezentują się na andyjskim stoku… Przed przyjazdem do Maras mieliśmy w głowie obrazy z programu Pana Wojtka – Indian, którzy tradycyjną metodą, w kolorowych strojach uprawiają swoje solne poletka… Na miejscu oprócz pracowników sieci lokalnych sklepów, w których można kupić sól i słodycze z dodatkiem słonej przyprawy, nie ma nikogo… Właściciele solnych tarasów pojawiają się na swoich poletkach wczesnym rankiem i znikają przed pojawieniem się chmary turystów…



Do Cusco wracamy późnym popołudniem… Mamy czas na kolację i przepakowanie naszych plecaków. Jutro udajemy się w kolejną podróż… Jutro jedziemy do Machu Picchu 😃❗

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.