Menu
Chiny

ZAKAZANE MIASTO – PEKIN

Pekin – Beijing – stolica Chińskiej Republiki Ludowej. Nie możemy uwierzyć, że tu jesteśmy!!! Nazwa Pekin znaczy dosłownie Północna Stolica. Stolice państw Azji Wschodniej często mają w swojej nazwie wyraz stolica. Przykładami mogą być: Nankin, dawna stolica Chin (znaczy Południowa Stolica), Tokio w Japonii oraz Tonkin (obecnie Hanoi) w Wietnamie (obydwie nazwy miast znaczą Wschodnia Stolica).

Nazwa Pekin była wiele razy zmieniana. Między 1928 a 1949 rokiem miasto nazywało się Beiping (北平), co oznaczało Północny Pokój. Yanjing (燕京) to nieoficjalna nazwa miasta, używana podczas panowania dynastii Zhou. Obecnie tę nazwę nosi miejscowe piwo. Marco Polo w swoich relacjach nazwał Pekin z mongolska Cambaluc (pol. Chanbałyk).

Plan na Chiński Gigant:

Czy się uda, czy starczy czasu? Zobaczymy!

Pekin dla większości turystów jest pierwszym przystankiem i bramą do Chin. Pekin a właściwie Beijing jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej i drugim po Szanghaju największym miastem.


CZY WIECIE, ŻE❓
Dlaczemu w języku polskim używamy Pekin a nie Beijing? Ktoś wie? Pozostłość po naszych wschodnich sąsiadach? Nie mamy pojęcia… Jak wiecie, to piszcie w komentarzach. Z góry wielkie dzięki 🙃


Zakazane Miasto

Plac Niebiańskiego Spokoju
Widok na bramę Zakazanego Miasta z portretem Mao Zedonga z placu Tian Anmen.
Tian Anmen

Nasze pierwsze kroki w Pekinie kierujemy na plac Tien Anmen i do Zakazanego Miasta – siedziby Chińskich Cesarzy. Do posiadłości cesarskich jedziemy metrem. Są to nasze pierwsze godziny w Pekinie, więc oczywiście mylimy stacje i część naszej drogi idziemy z buta.

Plac Tian Anmen – Plac Niebiańskiego Spokoju jest największym publicznym placem na świecie. To tutaj znajduje się mauzoleum Mao Zedonga. Aby dostać się na plac musimy przejść kontrolę – prześwietlone zostaną nasze rzeczy osobiste, sprawdzone zostaną paszporty! Na placu znajdują się tłuuumy ludzi. Kilkakrotnie poproszeni byliśmy o pozowanie do zdjęć. Nasze blade twarze są atrakcją dla Chińczyków 🤗. Jesteśmy celebryty 🤩!

Widzimy bramę do Zakazanego Miasta! Prawie się posikałem – tak długo na to czekałem! Konrad jest trochę marudny, zmaga się z przeziębieniem i ogólnie ma trochę na to wszystko wyje…bane 🤒! Kilka fotek na placu Tien Anmen i idziemy zwiedzać siedzibę chińskich cesarzy!

Kompleks pałacowy znany jako Zakazane Miasto zbudowany został w latach 1406 – 1420, na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming. Podczas najazdu Mandżurów większość zabudowań pałacowych uległa zniszczeniu. Pałac został odbudowany za panowania dynastii mandżurskiej – Quing. Do roku 1924 wewnętrzna część kompleksu zamieszkiwana była przez cesarza Puyi – ostatniego cesarza Chin, którego historię w swoim filmie przedstawia Bernardo Bertolucci.


Ostatni cesarz Chin - Puyi.

PUYI

Puyi (1906 – 1967) – ostatni cesarz Chin i ostatni mieszkaniec Zakazanego Miasta. Puyi wywodzi z dynastii mandżurskiej Qing. Puyi zmuszony jest do abdykacji w 1912 roku.

Od 1934 roku jest cesarzem marionetkowego państwa Mandżukuo, a od 1945 roku więźniem – najpierw radzieckim, a potem chińskim. Po uwolnieniu w 1959 roku został zwykłym obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej i pracował jako ogrodnik, a potem archiwista.

W latach 1920–1932 używał imienia Henry Pu Yi.


Bilet wstępu do Zakazanego miasta to 64 ¥, dodatkowo bierzemy audio przewodnik, w języku polskim za 40 ¥ (całość kosztowała nas około 56 zł na głowę). Aby kupić bilety, musimy pokazać paszporty 🤔. Czujemy się wyjątkowo… Za rządów cesarzy nikt ze zwykłych mieszkańców kraju nie miał wstępu za mury Zakazanego Miasta. Jeśli ktoś nieupoważniony wtargnął na teren – przypłacał to własną głową. Wejście do tego pełnego tajemnic miejsca zakazane było przez blisko pięćset lat! Dziś wystarczy kupić bilet…

Z słuchawką w uchu, niesieni przez tłum zwiedzających pokonujemy Bramę Najwyższej Harmonii, aby stanąć na głównym placu przed Pawilonem Najwyższej Harmonii.

Zakazane miasto w Pekinie - brama Najwyższej Harmonii.
Przed nami Brama Najwyższej Harmonii
Cesarskie schody do Pawilonu Najwyższej Harmonii w Zakazanym Mieście w Pekinie.
Cesarskie schody do Pawilonu Najwyższej Harmonii

Jesteśmy w centrum Cesarstwa! W tym miejscu Cesarz dokonowyał przeglądu wojsk, przyjmował delegacje. Centrum pałacu to trzy pawilony, trzy sale tronowe. Ku naszemu rozczarowaniu dostęp do pawilonów jest ograniczony. Nie można wejść do środka, a sala aduiencji była zupełnie odgrodzona.


Panna młoda w tradycyjnym stroju w Zakazanym Mieście w Pekinie.

PIĘKNOŚĆ Z ZAKAZANEGO MIASTA

Zakazane Miasto to popularna miejscówka na sesję ślubną. Nie możemy oderwać oczu od pięknej Chinki 🎎 ubranej w tradycyjną suknię ślubną.

Dziwi nas czerwony kolor sukni, ale jak się później dowiadujemy, czerwony kolor to kolor szczęścia. Biały kolor, jest kolorem żałoby.

😍😍😍


Czy wieCIE, że
Zakazane Miasto w Pekinie jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem na świecie 🤔!


Okrążamy kolejne pawilony. Pomimo ograniczonego dostępu do wnętrz pałacu Zakazane Miasto robi na nas ogromne wrażenie!!! Jest ogromne, tajemnicze, jest pięknie. Pałace pełne są symboli – psy, żółwie, lwy, smoki, żurawie wszystko coś oznacza. Przytłaczają kolory: żółty – zarezerwowany dla władzy cesarskiej i czerwony symbol pomyślności i dobrobytu.

Żółte dach pałaców w Zakazanym Mieście w Pekinie.
Żółte dach cesarskich pałaców

Czy wiecie, że
Wyposażenie, kosztowności i dzieła sztuki wywiezione zostały z Zakazanego Miasta i trafiły do Tajpej na Tajwanie. 700 tysięcy dzieł sztuki można dziś oglądać w otwartym w 1965 roku Muzeum Pałacowym w Tajpej.


Przechodząc przez kolejne bramy docieramy do ogrodów cesarskich. Możemy sobie pozwolić na chwilę odpoczynku wśród ogrodowej zieleni.Jingshan

Z Zakazanego Miasta wychodzimy Bramą Boskiej Mocy. Naszym oczom ukazuje się wzgórze, na którego szczycie znajduje się świątynia.

Świątynia Nieba – myślimy 😉. Idziemy do kasy, jesteśmy zaskoczeni niską ceną 2 ¥ (1,10 zł). To park Jingshan. Wchodzimy! Najlepiej wydane dwa juany 🙃. Po pokonaniu setek schodów na szczyt wzgórza, naszym oczom ukazuje się wspaniały widok na Zakazane Miasto. Ogrom siedziby Cesarzy nas przytłacza. Warto było się zasapać dla tego widoku!!!

Widok na Zakazane Miasto ze wzgórza w parku Jingshan. Żółte dachy pałaców to symbol cesarskiej władzy.
Widok na Zakazane Miasto ze wzgórza w parku Jingshan

Czy wiecie, że
Wzgórze Jingshan usypane zostało z ziemi wydobytej przy kopaniu fosy, która otacza mury Zakazanego Miasta 🏯. Fosa ma szerokość 58 metrów!!!


Świątynia Chińskich Cesarzy…

Nasz kolejny przystanek to Świątynia Nieba. Symbol Pekinu. Do Cesarskiego Ołtarza Ofiarnego dotrzeć można ponoć piechotą z placu Tien Anmen. My lubimy wyzwania, więc wybraliśmy transport publiczny – autobus 🚌. Nasze blade twarze wywołały nie małe zamieszanie w autobusie. Po kilku przystankach postanowiliśmy dopytać się o szczegóły naszej trasy… Okazało się, że jedziemy w przeciwnym kierunku 😦.

W odpowiednim autobusie, jadąc we właściwym kierunku, przy pomocy współpasażerów i “porządkowego*” docieramy do Świątyni Nieba. Trzeba było nam iść z buta 👟…

Bilet wstępu do kompleksu świątynnego to 34 ¥, czyli około 18 zł.

Świątynia Nieba, znana również jako Ołtarz Nieba, Tian Tan to kompleks sakralnych budowli taoistycznych w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu. Kompleks był odwiedzany przez cesarzy Chin z dynastii Ming i Qing w czasie corocznych ceremonii, w czasie których modlono się do Nieba o obfite plony rolne. Uważana jest za świątynię taoistyczną, ale chińska wiara w Niebo, popularna szczególnie wśród panujących dynastii, występowała przed powstaniem taoizmu – tyle z Wikipedii!

Chińczycy grający w gry planszowe.
Gry planszowe, gry hazardowe

Świątynia Nieba znajduje się w parku, który dla mieszkańców Pekinu jest miejscem spacerów i spotkań towarzyskich. Rankiem w parku możemy spotkać mieszkańców uprawiających Taijiquan – chińską sztukę walki, gimnastykę. Popołudniem mieszkańcy oddają się grom planszowym, nierzadko na pieniądze. Chińczycy uwielbiają hazard 🤑!

Świątynia Nieba

Dochodzimy do kompleksu świątynnego. Główne pawilony to Pawilon Modlitwy o Urodzaj, Cesarskie Sklepienie Nieba i Okrągły Ołtarz który wyznaczał środek cesarstwa i centrum całej Ziemi. to tutaj wszystko się zaczęło i wszystko się kończy…

Pawilon Modlitwy o Urodzaj. Świątynia Nieba w Pekinie.
Pawilon Modlitwy o Urodzaj

Pawilon Modlitwy o Urodzaj to główny budynek kompleksu świątynnego. Budynek w całości wykonany jest z drewna, bez użycia gwoździ. Budynek świątyni jest wierną rekonstrukcją oryginalnej świątyni która spłonęła w 1899 roku po uderzeniu pioruna.

Cesarskie Centrum Świata. Świątynia Nieba w Pekinie.
Centrum Świata


Robi się późno… Czas coś zjeść, wypić… Jutro kolejny dzień – kolejne atrakcje 😊

Wracamy do hotelu… Po drodze spotykamy na grupę mieszkańców tańcujących na ulicy. Siadamy, patrzymy i zastanawiamy się czy jest to forma aktywności fizycznej, czy propaganda?

Propaganda?

ŻYCIE NOCNE

Pekińskie życie nocne toczy się w pobliżu jeziora Houhai. Tutaj można wpaść na piwko…

Klubowicze powinni udać się w pobliże Robotniczego Centrum Sportowego. Tutaj znajdziecie dziesiątki klubów nocnych…


O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

2 komentarze

 • Małgorzata Be
  3 października , 2018 at 11:15

  Bardzo fajny i ciekawy opis podróży…

  Odpowiedz
  • Grzesiek
   3 października , 2018 at 14:00

   Cieszę się, że Ci się podoba… Właśnie montuję filmik 📽

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: