Menu
Indie

PODRÓŻOWANIE PO INDIACH

W czasie naszego indyjskiego Giganta mieliśmy okazję podróżować metrem, rikszą, pociągiem samolotem i łodzią! Podróżowanie po Indiach jest proste i może być naprawdę tanie 😉!

Autobusem, rikszą czy Uberem?

Transport publiczny jest naprawdę tani, choć nie zawsze jest to najlepszy wybór. Metro działa w ośmiu miastach: Kalkucie, Bombaju, Delhi, Dźajpurze, Chennai, Bangalore, Gurgaonie, Kochi. Metrem jedziemy tylko raz z lotniska w Delhi do centrum miasta.

Ulice Indyjskich miast są zakorkowane, a ruch uliczny jest naprawdę crazy 😵. Autobusy komunikacji miejskiej 🚌 🚎 poruszają się z prędkością żółwia! Dobrą i dość tanią opcją jest korzystanie z Ubera. Aplikacja pokazuje nam cenę kursu, więc mamy pewność, że kierowca nie będzie próbował nas oszukać!

Autobus na ulicach Bombaju.
Autobus na ulicach Bombaju

Uberem przejechaliśmy całe Delhi! Kilkakrotnie mieliśmy problem z zlokalizowaniem naszego kierowcy, za co musieliśmy zapłacić 40 ₹ (2,20 zł) za anulowanie kursu 😩.

Ryksiarze oferują ceny z kosmosu! Jeżeli już zdecydujemy się na ich usługę należy ustalić cenę przed kursem. Lokalsi chętnie korzystają z ich usług – płacą jednak oni 5 – 6 kronie mniej niż turyści.

Wyjątek stanowi Dźajpur, gdzie na czas naszego całego pobytu korzystamy z usług ryksiarza Alego. Zazwyczaj jednak ryksiarze kroją jak mogą na każdym kroku!


Ali - rikszarz z Dżajpuru.


ALI I JEGO RIKSZA!

Jeśli planujecie odwiedzić Dźajpur polecamy Alego i jego rikszę! Ali obwiezie Was po Dźajpurze, pokaże najciekawsze miejsca!

Jednodniowe zwiedzanie miasta z Alim to 1 000 ₹ (55 zł)‼


Smog w Indiach

Indyjska rodzina - babcia z wnuczką.

Spacerując po indyjskich ulicach warto zaopatrzyć się w maski przeciw smogowe. Zanieczyszczenie powietrza indyjskich miast jest jedno z największych na świecie.

Nie trzeba sprawdzać aplikacji, która informuje nas o jakości powietrza. Smog w Indiach widać!

Najgorsza sytuacja jest chyba w Bombaju. Chmura pyłu przysłania miasto, a w drodze na Wyspę Elefanty widoczność ograniczona jest do zaledwie kilkuset metrów!!!

Kolejnym dowodem na obecność smogu w Indiach są czarne jak smoła babole w naszych nosach 😱!

Pociągiem po Indiach

Do Agry i Dźajpuru jedziemy pociągiem. Zdobycie biletu nie jest jednak tak proste jak w Polsce. Kolej jest bardzo popularnym środkiem transportu a bilety wyprzedają się w kilka minut! Najlepszą opcją jest kupno biletu online. Żeby móc kupić bilet online trzeba przejść proces rejestracji dla obcokrajowców i uiścić opłatę 2 €. My podchodzimy do rejestracji wielokrotnie, piszemy maile i reklamacje. Nie udaje nam się otrzymać niezbędnego kodu do sfinalizowania rejestracji. Bez rejestracji nie możemy kupić upragnionych biletów.


uwaga❗
Karta płatnicza, której używamy przy rejestracji na platformie indyjskich kolei, jest wykorzystana do nieautoryzowanych transakcji. Ktoś w Indiach chciał zrobić zakupy online naszym kosztem 😡!


Pomimo wielkich chęci, cierpliwości nie udaje nam się kupić biletów online. Na szczęście z pomocą przychodzi nam znajomy Indus, który mieszka w Irlandii. Dzięki jego pomocy jeszcze przed wylotem do Indii jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami biletów kolejowych.

Pociągi w Indiach są czyste. Nie podróżujemy jednak najniższą klasą. Na trasie New Delhi – Agra w cenę biletu wliczona jest butelka 1,5 l wody i posiłek. Podróż mija szybko i przyjemnie. Oznaczenia wagonów są czytelne, na każdym wagonie przed wejściem znajduje się lista pasażerów, więc jeżeli nie jesteście pewni czy to Wasz wagon to sprawdźcie czy jesteście na liście.

Koleje w Indiach słyną z opóźnień. Szczęście nam dopisuje i nasze pociągi odjeżdżają punktualnie. Punktualnie też docieramy do celów naszych kolejowych podróży 🚊!

Bilet New Delhi – Agra to koszt 540 ₹ czyli (29,50 zł) i 2 godziny jazdy. Za przejazd na trasie Agra – Dźajpur płacimy 430 ₹ czyli (23,50 zł). W tym przypadku podróż jest kilkugodzinna i nie ma darmowych przekąsek. Ale nie ma co się martwić, sprzedawcy w pociągu nie pozwolą nam zgłodnieć czy umrzeć z pragnienia. W ofercie sprzedaży jest sporo snaczków i napojów.

Tanie latanie 🛫

Samolot linii IndiGo ląduje na lotnisku w Bombaju w Indiach.

Transport lotniczy ✈️ to ostatnia forma naszego przemieszczania się po Indiach. Rynek tanich linii lotniczych jest dobrze rozwinięty na terenie kraju. Należą do nich: SpiceJet, GoAir, IndiGo, India Air Express, JetConnect i JetLite. My na miejscu korzystamy z usług dwóch linii – IndiGo i GoAir. Standard jest bardzo wysoki, obsługa sympatyczna i uśmiechnięta, samoloty punktualne a miejsca na nogi jest więcej niż w Ryanairze.

Z Dźajpuru lecimy na Goa z przesiadką w Mumbaju i z Goa do Mumbaju. Każdy lot to czysta przyjemność, nawet ten z przesiadką okazuję się bezproblemowy.

Za lot Dźajpur – Goa płacimy 88 € z bagażem głównym (limit – 15 kg, podręczny to 7 kg). Lot Goa – Mumbaj to koszt 2 311 ₹ czyli (128 zł).


uwaga❗
Przy czekinie, na indyjskich lotniskach trzeba pokazać kartę, którą zapłaciliśmy za bilety!


Podróżując po Indiach czujemy się pewnie i bezpiecznie. Dwóch chłopaków, o twarzach morderców, nikt nie zaczepia. Dziewczyny nie powinny podróżować samotnie!

O Autorze

Nazywają mnie ZŁOTÓWĄ! Moim zadaniem jest kontrolowanie, aby za dużo nie wydać! Podróżowanie jest fajne!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.