Menu
Irlandia

BRAY I OGRODY POWERSCOURT

Dzisiaj zabieramy Was do Brayów. Bray to miasteczko w hrabstwie Wicklow, 20 kilometrów od Dublina, kurort nad Morzem Irlandzkim. Do Bray dojedziecie kolejką DART ze stacji Dublin Conolly. Posiadacze karty Leap, mogą spać spokojnie, na tym bilecie możecie pojechać do Brayów za darmo 🤑!

Bray, Co. Wicklow

Bray to popularna weekendowa miejscówka… Gdy temperatura przekroczy 16 stopni i promienie słoneczne zaczynają pieścić Dublińczyków – Bray przeżywa najazd mieszczuchów… Spacer po promenadzie, wylegiwanie się na kamienistej plaży – to fajny sposób na spędzenie wolnego popołudnia…

Niebo nad miejscowością wypoczynkową w Irlandii.
Bray

Z plaży widać górę, na której szczycie znajduje się krzyż. Górę widać z każdego miejsca w mieście. Giewont – myślimy i postanawiamy się na nią wspiąć. Góra – Bray Head, która wysokości ma 241 metrów, wystawia naszą kondycję na próbę…

Do Brejów przyjeżdża się by połazić po promenadzie, posiedzieć na kamionkowej plaży, pojeść ryby z frytkami. Relaks‼ Przy odrobinie szczęścia przy porcie można zobaczyć delfinka lub foczanka. Dzieciaki na siłę chcą uszczęśliwić łabędzie i wypasają je chlebem. Ptaki z Brejów są wielkie i ciężkie, część z nich już nie potrafi oderwać się od ziemi.


uwaga❗
Węglowodany i białka zawarte w pieczywie mogą u ptactwa wodnego wywoływać zespół chorobowy zwany anielskim skrzydłem. Choroba ta może utrudnić ptakom lataniem a nawet zupełnie je uniemożliwić‼
CHLEBEK NIE DLA PTASZANKÓW‼


Cliff walk

7 kilometrów to dystans pomiędzy Bray a kolejną nadmorską miejscowością Greystones. Dystans ten pokonujemy na nogach popularną trasą – Cliff Walk. Jeśli mamy szczęście i pogoda jest w miarę fajna to spacer do Greystones staje się prawdziwą przyjemnością…

Trasę pokonujemy w jakieś dwie godziny… Po drodze podziwiamy widoki… Jest na co popatrzeć!

Drogę powrotną możemy sobie ułatwić i wsiąść do kolejki, która zawiezie nas z powrotem do Dublina. My jesteśmy twardzi twardziele i do Brayów wracamy z buta!


Przedstawiciele irlandzkiej grupy etnicznej - travellers.

PODRÓŻNICY

W Irlandii mieszka grupa etniczna – Travellers. Podróżnicy mają swój własny język kulturę i prowadzą koczowniczy tryb życia co łączy ich ze znanymi nam Romami.

Podróżnicy mają opinię awanturników i złodziei 🤨, co powoduje społeczne odrzucenie.


Ogrody Powerscourt

Jedziecie do Brayów samochodem? Fajnie! W drodze powrotnej warto zatrzymać się w Powerscourt – najpiękniejszym ogrodzie w Irlandii.

Pałac i ogrody Powerscourt.
Powerscourt

Ogrody Powerscourt znajdują się w Górach Wicklow. Tutaj podczas swoich podróży Makłowicz próbował irlandzkich specjałów.


czy wiecie, że❓
Według National Geographic, ogrody Powerscourt to trzecie miejsce na liście 10 najpiękniejszych ogrodów na świecie 🌷🌹🥀🌼!


Ogrody możemy odwiedzić codziennie w godzinach od 9 do 17:30 (ostatnie wyjście o 17). Bilet kosztuje 10,50 € 🙄 (45,80 zł). Warto!Malowniczy wodospad w Powerscourt w Irlandii.

WODOSPAD POWERSCOURT

Wodospad Powerscourt w Górach Wicklow to najwyszy wodospad w Irlandii. 121 metrowy wodospad zobaczymy w ponad 50 produkcjach filmowych. Ten cud natury jest bohaterem filmów Exclaibur z 1981 roku, serialu Wikingowie i wielu innych…

Wstęp płatny. Bilet kosztuje 5,50 € (24 zł).Bray i Powerscourt to nasza propozycja na jednodniową wycieczkę za miasto. Bray to fajny sposób na aktywny relaks i obcowanie z przyrodą. Powescourt odkryliśmy przez przypadek. Ogrody robią wrażenie, warto wyskoczyć z kasy!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.