Wrzesień to koniec narodowej kwarantyny w Irlandii. Turystyka na wyspie powoli się ożywia… Muzea, rezerwaty i turystyczne atrakcje otwierają drzwi dla zwiedzających… Mimo zbliżającej się jesieni w powietrzu czuć wiosnę 😁❗
Korzystamy z okazji, wsiadamy do samochodu i jedziemy popatrzeć na jedną z najstarszych budowli na świecie… Ot taki środowy wypad za miasto…
Jedziemy do hrabstwa Meath w dolinę rzeki Boyne, krainy starożytnych królów Irlandii. Tu znajdują się zabytki sprzed 5 tysięcy lat, zaliczane do najstarszych i najważniejszych w Europie. Tu znajdują się prehistoryczne korytarzowe grobowce.
Do zwiedzenia grobowców potrzebujemy bileta, którego kupujemy na oficjalnej stronie Heritage Ireland. Złotówa jest zachwycony gdy odkrywa, że do końca 2021 roku bilety do grobowców są za całkowitą darmoszkę 🤑.
CZY WIECIE, ŻE❓
Większość zabytków Irlandii, które znajdują się pod opieką Biura Robót Publicznych, do końca 2021 roku udostępnione jest za darmo❗ Taka opcja promocji ma zrekompensować turystom niedogodności w czasie loockdownu.
Na oficjalnej stronie Heritage Ireland za 40 € (184 zł) możemy kupić kartę, która da nam nieograniczoną możliwość wstępu do irlandzkich zabytków przez cały rok!
Opcja warta rozważenia dla wszystkich, którzy na Szmaragdową Wyspę wybierają się po 31 grudnia…
Brú na Bóinne
Nasza przygoda zaczyna się w Brú na Bóinne Visitor Center. Po zeskanowaniu naszych Covidowych Paszportów i pomiarze temperatury możemy na multimedialnej wystawie poznać historię irlandzkich kurhanów.
Pierwsza informacja jaka do nas dociera zwala nas z nóg. Grobowce mają ponad 5000 lat… Są starsze od piramid w Gizie o ponad 1000 lat, ba są starsze od angielskiego Stonehenge 😮❗❗❗

Po lekcji jaką odrobiliśmy w Visitor Centre idziemy na parking, z którego autobus zabiera nas na pierwsze stanowisko archeologiczne w Knowth.
Knowth
Kompleks grobowców w Knowth zbadany został dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych wieku poprzedniego… XX znaczy się 😉… Grobowiec w Knowth otoczony jest przez 17 grobowców galeriowych, które razem przypominają zielone mrowisko. Wokół grobowca ustawione są bogato rzeźbione, ogromne kamienie. Na wielu głazach można dopatrzeć się charakterystycznego wzoru potrójnej, łączonej spirali zwanej triskelem, który jest symbolem wieczności, czasu i przestrzeni.



Newgrange
Kolejny przystanek to Newgrange. Najsłynniejszy neolityczny grobowiec w Irlandii kształtem przypomina latający spodek. Zewnętrzna ściana budowli zbudowana jest z białego kwarcu z Gór Wicklow. Grobowiec o średnicy 80 metrów otoczony był 38 wielkimi głazami, z których do naszych czasów zachowało się 12.
Wąskie wejście do grobowca jest zamknięte. Wnętrze grobowca jest niedostępne dla turystów… Pandemia 😷…

Do komory grobowej prowadzi 19 metrowy, wąski korytarz. W grobowcu panuje zupełna ciemność, która w czasie przesilenia zimowego rozproszona zostaje przez promienienie słoneczne… Na krótką chwilę, na 17 minut, przez mały otwór nad wejściem do grobowca dostają się promienie słoneczne, które rozświetlają korytarz i komorę grobową.
Tysiące osób każdego roku, w okresie od 19 – 23 grudnia, chce na własne oczy zobaczyć ten niesamowity słoneczny spektakl. W 2006 roku do biura Brú na Bóinne wpłynęło ponad 27 000 zgłoszeń, z których wylosowano 50 szczęśliwców…
W momencie, gdy grobowiec odkryto w czasach nowożytnych były w nim szczątki zaledwie sześciu osób ☠️💀☠️💀☠️💀. Niektóre mądre głowy twierdzą, że zwłoki regularnie usuwano z grobowca. My się pytamy dlaczemu??? Jedna z teorii mówi, że prehistoryczni mieszkańcy Irlandii mieli zwyczaj na początku zimy pozbywać się skremowanych zwłok, wierząc, że wycofujący się z grobowca promień słońca zabiera ze sobą duchy zmarłych…

Zastanawiamy się skąd u ludzi, którzy dopiero co odkryli ceramikę tak świetna znajomość astronomii❓ Jakim cudem, bez współczesnych narzędzi, udało im się wybudować budowlę o tak precyzyjnej konstrukcji ❓ Skąd kształt kosmicznego, latającego spodka 🛸❓ Przypadek❓ Nie wydaje nam się 😉❗

Brú na Bóinne
0 € (0 zł)*
*cena COVIDOWA, obowiązująca do 31 grudnia 2021
W dolinie rzeki Boyne znajduje się jeszcze trzecie stanowisko archeologiczne w Dowth… Dowth jest najmniej znanym z trzech wielkich grobowców. Archeolodzy nie dobrali się jeszcze do wnętrza grobowca, w pobliżu którego pasą się krówczanki…
Neolitowe grobowce wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO❗
Po wizycie w Brú na Bóinne mamy pewność, że na tym świecie nie jesteśmy sami 👽…
Irlandia jest zagadkowa…
Brak komentarzy