Menu

Szmaragdową wyspę przecina granica, która dzieli Irlandię na republikę i królestwo. Irlandia Północna to kraj, który jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Irlandia Północna zajmuje północno-wschodnią część wyspy a jej stolicą jest Belfast.

Irlandia Północna powstała w 1921 roku, gdy po powstaniu Republiki Irlandii sześć z dziewięciu hrabstw Ulsteru postanowiło pozostać przy Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Powodem podziału była religia. Potomkowie angielskich i szkockich protestantów, którzy stanowili większość w hrabstwie, nie chcieli żyć w kraju katolickim…

Irlandia Północna to dziwny kraj, który pod własną flagą gra w piłkę nożną, razem z Republiką Irlandii gra w rugby w jednej drużynie, a na olimpiadzie wylewa poty dla Zjednoczonego Królestwa 🤔🙄!

Informacje o Irlandii Północnej

Flaga
WalutaGBP (£) – funt szterling
1 funt = 100 pensów
1 GBP ≈ 4,88 PLN
JęzykAngielski, irlandzki
Wymagane dokumentyDowód osobisty lub paszport
Różnica czasowa względem PolskiBelfast -1 h
StolicaBelfast
Największe miastoBelfast
Populacja (2016)1 862 964
Religia dominującaProtestantyzm, katolicyzm
Ustrój politycznyMonarchia konstytucyjna

Czy wiecie, że
Irlandia Północna nie posiada języka urzędowego. W powszechnym użyciu jest język angielski.


Funt Szterling z Irlandii Północnej.

Irlandzkie funciaki

Walutą Irlandii Północnej jest funt szterling, ten sam którym płacimy w Londynie. Funty emitowane przez Bank Irlandzki pozbawione są, z wiadomych powodów 😉, wizerunku królowej Elżbiety II 👸.


Samolotem czy na stopa?

Z Polski do stolicy Irlandii Północnej – Belfastu, polecimy z lotnisk w Krakowie, Modlinie i Gdańsku.

Z Dublina kursują specjalne pociągi Enterprise. Najtańszy bilet na trasie DublinBelfast kosztuje 18 € (76,50 zł), a podróż trwa 2 godziny i 10 minut ☺️. Do Belfastu dojedziemy też autobusem…

Irlandia to przede wszystkim piękno natury. Aby dostać się do najpiękniejszych zakątków, będziemy musieli wynająć samochód, lub odnowić znajomość z sąsiadem, który lata temu wyemigrował na szmaragdową wyspę 😊.

Republika Irlandii i Irlandia Północna nie należą do strefy Schengen, jednak na mocy porozumienia pomiędzy krajami, granica jest otwarta. O tym, że znaleźliśmy się w innym kraju informują nas znaki drogowe, które tu wyglądają trochę inaczej…

Noclegi

Nigdy nie zatrzymywaliśmy się na noc w Irlandii Północnej. Główną bazą turystyczną jest Belfast. Pokój w stolicy, na airbnb, można dostać już za około 80 zł.

Najlepsze oferty są na…
booking.com

IRA

Znak przy wjeździe do Irlandii Północnej

Stosunki pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii od zawsze były napięte…

Irlandzka Armia Republikańska IRA, przez dziesięciolecia walczyła o przyłączenie północnej części wyspy do Republiki. Długotrwały konflikt został rozstrzygnięty dopiero w 1998 roku. Twórcy porozumienia pokojowego zwanego wielkopiątkowym, John Hume i David Trimble otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla.

Dziś, po tym jak Wielka Brytania wystąpiła Z Unii Europejskiej, mówi się o powrocie granicy na irlandzkiej wyspie 😞…

Welcome to Northern Ireland ☘️!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.