Menu

Szmaragdową wyspę przecina granica, która dzieli Irlandię na republikę i królestwo. Irlandia Północna to kraj, który jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Irlandia Północna zajmuje północno-wschodnią część wyspy a jej stolicą jest Belfast.

Irlandia Północna powstała w 1921 roku, gdy po powstaniu Republiki Irlandii sześć z dziewięciu hrabstw Ulsteru postanowiło pozostać przy Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Powodem podziału była religia. Potomkowie angielskich i szkockich protestantów, którzy stanowili większość w hrabstwie, nie chcieli żyć w kraju katolickim…

Irlandia Północna to dziwny kraj, który pod własną flagą gra w piłkę nożną, razem z Republiką Irlandii gra w rugby w jednej drużynie, a na olimpiadzie wylewa poty dla Zjednoczonego Królestwa 🤔🙄!

Informacje o Irlandii Północnej

Flaga
WalutaGBP (£) – funt szterling
1 funt = 100 pensów
1 GBP ≈ 4,88 PLN
JęzykAngielski, irlandzki
Wymagane dokumentyDowód osobisty lub paszport
Różnica czasowa względem PolskiBelfast -1h
StolicaBelfast
Największe miastoBelfast
Populacja (2016)1 862 964
Religia dominującaProtestantyzm, katolicyzm
Ustrój politycznyMonarchia konstytucyjna

Język północy

Irlandia Północna nie posiada języka urzędowego. W powszechnym użyciu jest język angielski.


Funt Szterling z Irlandii Północnej.

Irlandzkie funciaki

Walutą Irlandii Północnej jest funt szterling, ten sam którym płacimy w Londynie. Funty emitowane przez Bank Irlandzki pozbawione są, z wiadomych powodów 😉, wizerunku królowej Elżbiety II 👸.


Samolotem czy na stopa?

Z Polski do stolicy Irlandii Północnej – Belfastu, polecimy z lotnisk w Krakowie, Modlinie i Gdańsku.

Z Dublina kursują specjalne pociągi Enterprise. Najtańszy bilet na trasie DublinBelfast kosztuje 18 EUR (76,50 PLN), a podróż trwa 2 godziny i 10 minut ☺️. Do Belfastu dojedziemy też autobusem…

Irlandia to przede wszystkim piękno natury. Aby dostać się do najpiękniejszych zakątków, będziemy musieli wynająć samochód, lub odnowić znajomość z sąsiadem, który lata temu wyemigrował na szmaragdową wyspę 😊.

Republika Irlandii i Irlandia Północna nie należą do strefy Schengen, jednak na mocy porozumienia pomiędzy krajami, granica jest otwarta. O tym, że znaleźliśmy się w innym kraju informują nas znaki drogowe, które tu wyglądają trochę inaczej…

Noclegi

Nigdy nie zatrzymywaliśmy się na noc w Irlandii Północnej. Główną bazą turystyczną jest Belfast. Pokój w stolicy, na airbnb, można dostać już za około 80 PLN.

Najlepsze oferty są na…
booking.com

IRA

Znak przy wjeździe do Irlandii Północnej

Stosunki pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii od zawsze były napięte…

Irlandzka Armia Republikańska IRA, przez dziesięciolecia walczyła o przyłączenie północnej części wyspy do Republiki. Długotrwały konflikt został rozstrzygnięty dopiero w 1998 roku. Twórcy porozumienia pokojowego zwanego wielkopiątkowym, John Hume i David Trimble otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla.

Dziś, po tym jak Wielka Brytania wystąpiła Z Unii Europejskiej, mówi się o powrocie granicy na irlandzkiej wyspie 😞…

Welcome to Northern Ireland ☘️!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.