Menu
Irlandia

ZAMCZYSKO W CASHEL

Do serca bierzemy sobie przesłanie lekarzy, którzy nawołują ZOSTAŃ W DOMU‼ Do czasu 😊… Gdy tylko rząd pozwolił na podróżowanie po Irlandii, jesteśmy gotowi by ratować lokalną turystykę.

Naszym celem jest przejechanie Ring of Kerry – trasy, która wiedzie wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Droga na półwyspie Kerry jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Irlandii.

Jedziemy z Dublina do Killarney, gdzie rozpoczyna się Ring of Kerry. Po drodze zatrzymujemy się w Cashel w hrabstwie Tipperary.

Rock of Cashel

Skała, która góruje nad miasteczkiem Cashel, to jedno z najbardziej znanych miejsc na wyspie. Sylwetki ruin Cashel odnajdziemy na widokówkach i folderach turystycznych. Naszym zdaniem królewska skała jest miejscem, w którym warto zatrzymać się na godzinę, lub dwie…

Cashel było kiedyś siedzibą królów Munsteru. Król Aenghus został ochrzczony na zamku w Cashel przez samego św. Patryka – patrona Irlandii. We wczesnych latach XII stulecia król Brian Boru został tu koronowany na króla Irlandii.

Podróżując po Irlandii warto zobaczyć Rock of Cashel.
Irlandzkie zamczysko

Cashel to miejsce związane z wieloma legendami… Według jednej z nich św. Patryk, przemierza wyspę w poszukiwaniu miejsca na kościół. Patryka zauważa lecący szatan, który ze strachu upuścił trzymany w zębach kamień… Kamień ten to właśnie Rock of Cashel.

Również stąd wywodzi się opowieść o trójlistnej koniczynie ☘ – symbolu Irlandii.


Zielona koniczyna jest symbolem Irlandii.

Legenda o trzylistnej koniczynie

Święty Patryk, który chcąc nauczyć pogańskich Irlandczyków podstawy wiary chrześcijańskiej użył koniczyny zerwanej u podnóża Cashel.

To za pomocą trzylistnej koniczyny św. Patryk tłumaczył dogmat Trójcy Świętej – jeden Bóg w trzech osobach.

Dziś w dniu patrona Irlandii – św. Patryka zielona koniczyna pojawia się jako symbol radości ☘❗


Lato w Irlandii. Zamek w Cashel.

Wśród zabytków Rock of Cashel można znaleźć okrągłą wieżę, wysoki krzyż, romańską kaplicę, gotycką katedrę, opactwo, Salę Wikariuszy Chóralnych i XV-wieczną Wieżę. Zachowane budynki są niezwykłe. Na przykład kaplica Cormaca zawiera jedyne zachowane freski romańskie w Irlandii.

W 1101 roku miejsce to zostało przyznane kościołowi, a Cashel szybko zyskał rozgłos jako jeden z najważniejszych ośrodków władzy kościelnej w Irlandii.

Okrągłe, irlandzkie wieże w Rock of Cashel.
Okrągła wieża i krzyż i katedra

Cashel można zwiedzać codziennie od 9:00 do 17:30 latem, zimą do 16:30. Bilety w cenie 8 €, można kupić online.

My twierdzę królów Munsteru oglądamy już po raz drugi! Drugi raz z zewnątrz 😉… Powodem, dla którego nie wchodzimy na skałę nie jest skąpstwo Złotówy, a brak czasu… Trzeba nam jeszcze dziś dojechać do Killarney w hrabstwie Kerry. Do Cashel mamy niedaleko, może jeszcze tu wrócimy 🙃…

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.