Menu
Irlandia

ZIELONY DUBLIN

Irlandia nazywana jest Zieloną Wyspą, taki też jest Dublin. W mieście znajduje się kilkanaście parków, mnóstwo zielonych skwerów które służą mieszkańcom. W każdej dzielni znajdują się też boiska do uprawiania tradycyjnych sportów irlandzkich – hurlinga i futbolu.

Stephen’s Green

Stephen’s Green założony został w XVII wieku jako prywatny ogród 🌷🌹🥀. Do użytku publicznego oddany został w 1880 roku. Park znajduje się w samym centrum miasta. Dojdziemy do niego, jedną z głównych handlowych ulic – Grafton.

Powierzchnia parku to 9 hektarów, na których przy dobrej pogodzie wylegują się mieszkańcy miasta.

Phoenix park

Phoenix Park to największy miejski park w Europie. Powstał w 1662 roku. Powierzchnia parku to 707 hektarów. Jest dwukrotnie większy od Central Parku w Nowym Yorku i pięciokrotnie większy od Hyde Parku w Londynie.

Jest to ulubione miejsce spacerowe Dublińczyków 🌲🌳.

W parku znajduje się siedziba ambasodora USA, nuncjusza papieskiego, tutaj znajduje się siedziba prezydenta Irlandii – Áras an Uachtaráin.

Pałac prezydencki w Dublinie.
Rezydencja prezydenta Irlandii

Pomnik Feniksa w Dublinie.

PHOENIX PARK

Chociaż w parku znajduje się pomnik z ptakiem Feniksa wyrastającym z popiołów, nazwa parku nie ma nic wspólnego z tym mitycznym ptakiem. Nazwa parku jest błędnym wymówieniem irlandzkiej nazwy „Fionn Uisce”, co oznacza „czysta woda”.


Park Phoenix jest miejscem mszy papieskich. To tutaj w 1997 roku ponad 2,5 miliona Irlandczyków modliło się z Janem Pawłem II. Kolejnym papieżem, który odprawił mszę w największym miejskim parku Europy był Franciszek w 2018 roku.


Lew Slats z Dublińskiego ZOO.

LEW SLAT

W parku Phoenix znajduje się ogród zoologiczny. Z ZOO w Dublinie pochodzi lew Slat, którego możecie podziwiać w logo Metro Goldwyn Mayer.

Leo Slat to ten ryczący zwierz 🦁, który zapowiada seans filmowy.


Daniele nie całkiem dzikie…

Phoenix Park jest domem dla stada dzikich danieli. Szacuje się, że na terenie parku żyje około pół tysiąca tych uroczych zwierząt.

W parku ustawione są znaki informacyjne, które proszą nas o nie dokarmianie jeleni. Mamy ze sobą worek marchewki 🥕 – nie będziemy go tachać z powrotem do domu!

Łazimy po parku i wypatrujemy jeleniowatych… Pytamy przechodniów, ochraniarzy, gardzistów… Nikt dzisiaj kózków nie widział… Nagle dostrzegamy grupę ludzi, pośrodku łąki… Takie skupisko ludzi może oznaczać tylko jedno – Daniele 🦌🦌🦌. Okazuje się, że lepiej wypatrywać grupy ludzi niż szukać stad jeleni 🙃!

Chcą c spotkać parkowe daniele trzeba przygotować się na łażenie i liczyć liczyć na szczęście. Ponoć najczęściej pokazują się w okolicy krzyża papieskiego… Duże znaczenie ma też pogoda. Stada wylegują się na łąkach w ciepłe, słoneczne dni.

W parku Phoenix mamy możliwość wypożyczenia rowerów. Na rowerze 🚲 łatwiej jest przemierzyć park i łatwiej wytropić daniele…

Pszczoła zbierająca pyłek z kwiatów.
Pszczółka

Plac Merrion

Park przy placu Merrion, znajduje się na liście wielu turystów. Znajduje się tu Miejsce Pamięci Narodowe, upamiętniające tych, którzy zginęli w służbie państwa.

Turyści zaglądają tu jednak dla rzeźby jednego z najsłynniejszych irlandzkich pisarzy – Oskara Wilda.

Pomnik Oskar Wilda w dublińskim parku.
Oskar Wilde

Na zwiedzanie zielonego Dublina musicie zarezerwować sobie cały dzień albo i dwa… Fajnie jest ganiać się z jelonkami w parku Phoenix, fajnie jest poleniuchować w Stephen’s Green…

Dublin jest zielony!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.