Menu
Rosja

PIĘKNY PETERSBURG! KRWAWY PETERSBURG!

Petersburg robi wrażenie! Jest WOW! Miasto, które ma zaledwie 300 lat, jest pomnikiem historii Rosji. Piotr Wielki – założyciel miasta marzył o wielkości nowej stolicy. Petersburg stał się sławny dzięki krwi, która została przelana w mieście i za miasto…

Początek i pierwsza połowa XX wieku nie są łaskawe dla miasta Piotra. Petersburg staje się świadkiem wielu krwawych wydarzeń a jego mieszkańcy muszą się mierzyć z okropnościami wojny. Wydarzenia z początku XX wieku nadadzą nowy bieg historii i ukształtują porządek świata na dziesięciolecia.

Zima, Newa pokryta lodem. Widok na Petersburg.
Carski Petersburg

Rewolucja Październikowa

Na początku XX wieku Rosja prowadzi wojnę z Japonią, którą przegrywa. Sytuacja ekonomiczna w kraju jest fatalna. Robotnicy nie kryją niezadowolenia z warunków pracy. Ludzie domagają się zmian. 22 stycznia 1905 roku zorganizowana zostaje pokojowa manifestacja 200 tysięcy robotników, na czele której stoi prawosławny duchowny Gieorgij Gapon. Robotnicy ruszają na pałac! W czasie protestów Car Mikołaj II przebywa w Carskim Siole. Protest robotników zostaje krwawo rozgromiony przez carskie wojska. Ofiary sięgają tysiąca osób. Protesty rozprzestrzeniają się na całą Rosję. Do historii wydarzenie to przechodzi jako “krwawa niedziela”. Mikołaj II chcąc uniknąć odpowiedzialności, za wydarzenia z placu pałacowego dymisjonuje najwyższych urzędników. Car nigdy już nie odzyska autorytetu władcy wśród Rosjan.

Budynek admiralicji w Sankt Petersburgu w Rosji.
Admiralicja

Portret Grigorija Jefimowicza Rasputina.

Rasputin

Grigorij Jefimowicz Rasputin – rosyjski chłop, rzekomy mnich, członek sekty religijnej – chłystłów. Rasputin to faworyt rodziny carskiej. Rasputin za czasów rządów Mikołaja II stał się jednym z najbardziej wpływowych ludzi w kraju.

Anegdota mówi, że car Mikołaj II, którego jeden z ministrów usiłował namówić do oddalenia z dworu Rasputina powiedział kiedyś: “Lepszych trzech Rasputinów niż jeden atak histerii carycy”.


Niezadowolenie społeczne narasta. I Wojna Światowa pogłębia biedę wśród i tak już ubogich mieszkańców Rosji. W całym kraju dochodzi do wystąpień robotniczych. Społeczeństwo jest zmęczone, kryzys napędza nienawiść do monarchii.


Aurora - krążownik carskiej floty, który dał sygnał do rozpoczęcia Rewolucji Październikowej.

Aurora

Krążownik carskiej floty, który 25 października dał sygnał do rozpoczęcia Rewolucji Październikowej.

Dziś Aurora to zakotwiczone na Newie muzeum. Wstęp kosztuje 700 (43,40 zł). Nie wchodzimy!


15 marca 1917 roku car Mikołaj II abdykuje i powołuje rząd tymczasowy. Próba demokratyzacji państwa, nie udaje się. 25 października wystrzały z krążownika “Aurora”, dumy carskiej floty, dają znak do rozpoczęcia rewolucji. Strzały padają w kierunku Pałacu Zimowego. Wybuch rewolucji… Oczyma wyobraźni widzimy krwawe starcia wojsk carskich i mieszkańców Petersburga. Dzień wybuchu Rewolucji Październikowej przechodzi niezauważony wśród mieszkańców miasta. Dojście do władzy bolszewików prowadzi do narodzin państwa totalitarnego. Nadchodzi czas “czerwonego terroru”. Nowym przywódcą Rosji jest Włodzimierz Lenin 😞.

Rosja to dziwny kraj… Car, który jest tyranem uznany zostaje za świętego. Jego zabójca – Lenin jest bohaterem narodowym… O co tu chodzi?

Grzesiek

Czy wiecie, że❓
Wyspa Zajęcza, na której znajduje się Twierdza i Katedra Pietropawłowska to miejsce masakry przeprowadzonej na wrogach bolszewickiego państwa. Szacuje się, że liczba pochowanych na niej ciał wynosi od kilkuset do nawet tysiąca. Ofiarami bolszewików stają się car Mikołaj II, jego żona – Aleksandra, carewicz – Aleksy, carewny – Olga, Tatiana, Maria i Anastazja. Szczątki carskiej rodziny po latach wracają do Petersburga i pochowane zostają w Katedrze Piotra i Pawła.


Pomnik Lenina w Petersburgu w Rosji.
Władimir Iljicz Lenin

Po śmierci Władimira Iljicza w 1924 roku, Petersburg zostaje przemianowany na Leningrad.


Bloger podróżniczy pozujący przy mauzoleum Lenina w Moskwie.

Mauzoleum Lenina

Lenin dla starszych mieszkańców Rosji wciąż pozostaje bohaterem. Lenin to pierwszy przywódca ZSRR, państwa które kojarzone jest z siłą i potęgą. Młodzi Rosjanie nie potrafią odróżnić Lenina od bohatera komiksów…

Będąc w Moskwie 10 lat temu odwiedziliśmy mauzoleum Lenina. Rosjanie ustawiają się w długich kolejkach by oddać hołd przywódcy ZSRR, lub by tak jak my, spojrzeć na zmumifikowane zwłoki zbrodniarza.


Leningrad

II wojna światowa przynosi miastu i jego mieszkańcom kolejne nieszczęścia…

Hitlerowi zależy na zdobyciu Leningradu aby móc się połączyć z faszyzującą Finlandią. Leningrad jako symbol Rewolucji Październikowej, miasto o dużym znaczeniu dla gospodarki Rosji Radzieckiej, jest łakomym kąskiem dla faszystów.

Kwiaty na pomniku upamiętniającym ofiary oblężenia Leningradu.
Jeden z pomników poświęconych obrońcom Leningradu

We wrześniu 1941 roku rozpoczyna się atak wojsk niemieckich na Leningrad. Oblężenie miasta przez wojska niemieckie będzie trwać 900 dni i pochłonie 1,5 miliona ofiar 😯. Mieszkańcy Leningradu cierpią głód.

Dzienny przydział chleba dla osób pracujących wynosi 250 gramów, dla pozostałych 125! Miesięcznie każdemu mieszkańcowi miasta przysługuje 300 gramów kaszy i 100 gramów masła. Pojawiają się przypadki kanibalizmu. Zimą 1941/1942 roku siarczysty mróz, brak prądu i ogrzewania zabija tysiące! Na ratunek mieszkańcom przychodzi zamarznięte jezioro Ładoga po którym, ciężarówkami przywożone jest zaopatrzenie i broń dla Leningradu. Zamarznięte jezioro staje się “drogą życia”, którą ewakuowani są najmłodsi mieszkańcy miasta.

Wiosną pojawiają się dodatkowe artykuły żywnościowe – liście i trawa służą mieszkańcom do przygotowania czegoś w rodzaju zupy. Władza nakazuje mieszkańcom uprawę warzyw w miejskich parkach i przydomowych ogródkach. W maju 1943 roku zostaje otwarte ZOO. Pracownikom ogrodu udaje się uratować 85 zwierząt.

Oblężenie miasta trwa do 1944 roku. Miasto i jego mieszkańcy padają ofiarą dwóch tyranów – Hitlera, który za wszelką cenę chce zniszczyć miasto oraz Stalina, który za wszelką cenę postanawia bronić miasta. Tablice i pomniki dedykowane obrońcom miasta są wszędzie… Za swoją heroiczną postawę Leningrad zostaje odznaczony tytułem miasta bohatera ZSRR.

Kurica nie ptica, Maskwa nie stalica

Miasto odzyskało swoją pierwotną nazwę po upadku ZSRR w 1991 roku. Jest uważane za jedno z piękniejszych miast w Europie. Sankt Petersburg jest kulturalną stolicy Rosji. Historyczne centrum Petersburga wraz z pałacami w Carskim Siole i Peterhofie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jest pięknie, jest fajnie! Mamy ochotę wrócić do carskiej stolicy latem i raz jeszcze spojrzeć na miasto, jego zabytki i pałace…

Jeden z wielu kanałów w Petersburgu.
Petersburg
O Autorze

Nazywają mnie ZŁOTÓWĄ! Moim zadaniem jest kontrolowanie, aby za dużo nie wydać! Podróżowanie jest fajne!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.