Menu
Rosja

Z WIZĄ, Z E-WIZĄ, CZY BEZ WIZY?

Polacy na Rosyjskiego Giganta potrzebują wizę. W sieci istnieje wiele firm, które za opłatą pomogą nam uzyskać wizę do Rosji. Wizy turystyczne wydawane są osobom wyjeżdżającym do Rosji w celach turystycznych (wycieczka, zwiedzanie).

Wiza turystyczna

W celu uzyskania wizy należy przedstawić w ambasadzie rosyjskiej lub konsulacie następujące dokumenty:

 1. Paszport, ważny co najmniej 180 dni, licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy na wjazd do Rosji;
 2. Wniosek wizowy wypełniony wyłącznie elektronicznie w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowany za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji. Nie są przyjmowane kwestionariusze nadesłane faksem lub pocztą.
 3. Zdjęcie paszportowe.
 4. Potwierdzenie przyjęcia turysty zagranicznego wystawione przez rosyjską firmę turystyczną, zarejestrowaną w rosyjskim Federalnym Rejestrze Touroperatorów.
 5. Ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem 30 000 € ważne na terenie Federacji Rosyjskiej na okres pobytu w Rosji. W przypadku wizy wielokrotnej – ważne na okres pierwszego wjazdu.

Wiza turystyczna wystawiana jest maksymalnie na okres do 30 dni.

W Rosji obowiązuje konieczność zameldowania się w miejscu pobytu, w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji. Obowiązku tego w naszym imieniu dokona hotel w którym się zatrzymamy.

Starając się o wizę w 2010 roku musieliśmy przedstawić w ambasadzie dokument z hotelu potwierdzający nasze przyjęcie. Nasz dokument wystawiony został przez firmę turystyczną, która za usługę skasowała nas 20 € (84 zł) od głowy. Dokument ten możecie dostać za darmo z hotelu o “wyższym standardzie”. Oczywiście za hotel trzeba zapłacić z “góry” 😉!



Najlepsze oferty są na…
booking.com

Elektroniczna wiza do Sankt Petersburga, Kaliningradu i na daleki wschód Rosji

Elektroniczna wiza do Rosji.
Gotowi na Rosję

Od 1 października 2019 r. obywatele 53 krajów (w tym Polski 😍) mogą składać wnioski o uzyskanie jednokrotnej wizy biznesowej, humanitarnej i turystycznej w formie dokumentu elektronicznego (wizy elektroniczne) w celu zwiedzenia Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego.

Wiza elektroniczna wydawana jest bezpłatnie 🤑 na podstawie wniosku, który wypełnia się w formie elektronicznej na stronie MSZ Rosji. Wniosek wypełniamy nie później niż 4 dni kalendarzowe przed zaplanowanym wjazdem, wraz z załączonym do niego zdjęciem cyfrowym w postaci pliku elektronicznego. Żaden inny dokument dla otrzymania wizy elektronicznej nie jest wymagany.

Termin ważności wizy elektronicznej wynosi 30 dni, licząc od dnia wydania. Pozwala na pobyt na terenie Federacji Rosyjskiej do 8 dób od daty wjazdu.

Wizy elektroniczne dla zwiedzenia Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego upoważniają do wjazdu do Federacji Rosyjskiej i wyjazdu z Federacji Rosyjskiej transportem lotniczym, samochodowym, wodnym oraz pieszo wyłącznie przez następujące punkty graniczne Rosji usytuowane na terytorium Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego:

 • lotnicze przejście graniczne „Pułkowo”;
 • morskie przejścia graniczne „Wysock”, „Wielki port Sankt Petersburg” (dworzec morski), „Port pasażerski Sankt Petersburg”;
 • drogowe przejścia graniczne „Iwangorod”, „Torfianowka”, „Brusnicznoje”, „Swietogorsk”;
 • piesze przejście graniczne „Iwangorod”.

Czy wiecie, że❓
Elektroniczne wizy do obwodu leningradzkiego, kaliningradzkiego i dalekiego wschodu Rosji są całkowicie DARMOWE! Nie dajcie się naciągnąć internetowym oszustom, którzy proponują pośrednictwo w uzyskaniu e-wizy!


Wjazd na terytorium Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego i wyjazd z nich na podstawie wiz elektronicznych transportem kolejowym na razie jest niemożliwy z przyczyn technicznych 🤷‍♂️.

Mając wizę elektroniczną dla zwiedzenia Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego, uprawnieni jesteśmy do pobytu i przemieszczania się wyłącznie w granicach wspomnianych terytoriów.

Bez wizy!

Z obowiązku wizowego zwolnieni są uczestnicy zorganizowanych wycieczek turystycznych, przybywający do portu w Petersburgu na promach.

Uczestnicy takiej wycieczki mogą przebywać na terytorium Rosji bez wiz w okresie do 72 godzin pod warunkiem mieszkania na promie lub statku albo w innym miejscu wskazanym w programie wycieczki (dotyczy tylko turystów przybywających do Rosji na promach). Warunkiem niezbędnym jest również posiadanie ważnego paszportu oraz przedłożenie władzom portu listy pasażerów promu lub statku wraz z programem wycieczki. Po wyjściu na ląd, uczestnicy wycieczek mogą przebywać tylko w miejscach wskazanych w programie.


UWAGA
Od stycznia 2021 roku do większości krajów i obwodów rosyjskich będziemy mogli wjechać na darmowej e-wizie!


O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

  Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.