Menu
Szkocja

ALBA, CZYLI SZKOCJA PO SZKOCKU

Szkocja to kraj, w którym faceci po ulicach łażą w spódnicach, grają na dudach i dla rozrywki rzucają drzewami. W tym i w kolejnych potach postaramy się Wam przybliżyć kraj, który z Irlandią Północną, Walią i Anglią tworzy Zjednoczone Królestwo.

Ryanair z Polski lata do Edynburga i Glasgow , Wizz-em i easyJet-em polecimy do Edynburga. W styczniu 2020 Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską i od tego czasu aby wjechać do któregoś z krajów UK należy mieć przy sobie paszport.

Podstawowe informacje o Szkocji

FlagaObrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-1600x960.png
WalutaGBP (£) – funt szterling
1 funt = 100 pensów
1 GBP ≈ 5,47 PLN
Język Gaelicki szkocki, scots, angielski
Wymagane dokumentyPaszport
Różnica czasowa względem PolskiEdynburg -1 h
Stolica Edynburg
Największe miastaGlasgow, Edynburg, Aberdeen
Populacja (2018) 5 404 700
Religia dominująca Kalwinizm (Kościół Szkocji)
Ustrój polityczny Monarchia konstytucyjna

Szkockie funciaki

W Szkocji prawo do emisji banknotów mają trzy banki: Royal Bank of Scotland, Bank of Scotland i Clydesdale Bank. W teorii szkockie funty powinny być akceptowane w całym Zjednoczonym Królestwie, w praktyce funty bez wizerunku uśmiechniętej Elżbiety II nie są mile widziane poza granicami krajów ich emisji. Pamiętajcie, by wymienić irlandzkie i szkockie banknoty na te, emitowane przez Bank Anglii, bo tylko te, bez problemu wymienicie w kantorach.

Funty emitowane w Szkocji.
Szkockie funty
Najlepsze oferty są na…
booking.com

CZY WIECIE, ŻE
Szkocję zamieszkuje więcej rudowłosych niż w jakimkolwiek innym kraju 👨🏻‍🦰👩🏻‍🦰🧑🏻‍🦰…


Szkot grający na dudach.

Kilt i dudy

Jak podaje Wikipedia… Dudy, kilt to najbardziej znane produkty szkockiej kultury. Dudy pochodzą z Azji Mniejszej, mają jednak w kulturze Szkocji szczególne znaczenie i kojarzone są właśnie z nią. Kilt jako męska spódnica znany był już w czasach podbojów rzymskich na Wyspach Brytyjskich. Charakterystyczny materiał, z którego wykonany jest kilt, wytwarzany jest z owczej wełny, a wzór kiltu (charakterystyczna krata) nazywa się tartanem. Słowo to wywodzi się z francuskiego tartanie i oznacza po prostu tkaninę w kratę. Każdy z klanów szkockich ma swój unikatowy wzór kiltu.


Co się w Szkocji jada? co się w Szkocji pija?

Jakieś 13 lat temu w Edynburgu, po raz pierwszy, zajadałem się rybą z frytkami, która serwowana była w gazecie z dnia poprzedniego. Fish ‘n’ Chips stało się narodowym daniem Brytyjczyków i doczekało się wegetariańskiej wersji w postaci bakłażana 🍆 zawijanego w morskie wodorosty. Nam Szkocja kojarzy się z owczym puddingiem, smażonym, czekoladowym batonem i bursztynowym alkoholem…

Szkockie śniadanie z haggis.

Haggis

Haggis to owcze podroby, wymieszane z płatkami owsianymi, cebulą i przyprawami. Tradycyjnie haggis gotowany jest w owczym żołądku. Haggis podawany jest z ziemniorami lub jako jedno z dań szkockiego śniadania… Szkocki pudding przypomina w smaku polską kaszankę.

Baton mars smażony w głębokim tłuszczu.

Smażony Mars

Będąc w Szkocji musicie koniecznie spróbować smażonego, czekoladowego Marsa. Szkocki deser można dostać w budkach serwujących jedzenie na wynos. Smażony baton smakuje jak pączek z czekoladowym nadzieniem. Pychota 😋…

Szkocka whisky.

Szkocka whisky

Pomiędzy Szkotami a Irlandczykami trwa spór o to, na czyim stole po raz pierwszy pojawiła się whisky. W Szkocji działa ponad 130 destylarni, które produkują hektolitry bursztynowego trunku. My najbardziej lubimy whisky na gorąco z cytryną i goździkami… idealnie rozgrzewa w zimne, szkockie wieczory 😁.

Wspieraj twórczość!
Kliknij i kup nam kawę!

Jednorożec jest symbolem Szkocji.

Jednorożec 🦄

Baśniowy jednorożec to narodowy zwierz i symbol Szkocji. Jednorożec to zwierzę, które reprezentuje siłę i odwagę, cechy, z których słyną Szkoci. Jednorożec ma jednego naturalnego wroga – lwa (symbol Anglii), którego z łatwością może zabić swoim złotym rogiem.


Szkocja to kraina duchów, wróżek, jednorożców, elfów 🧝🏻 i potworów. Najbardziej znanym szkockim potworem jest ten z jeziora Loch Ness. Nie będziemy nurkować i szukać Nessie 🐉, będziemy za to łazić uliczkami Edynburga, miasta Harrego Pottera 🧙🏻…

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.