Nadszedł długo oczekiwany dzień – jedziemy do Agry. Dziś jest 14 luty! Dziś są moje urodziny 🎂! Dziś zobaczymy jeden z siedmiu nowych cudów świata – Taj Mahal. Jesteśmy mega szczęściarzami!!!
Z Delhi do Agry jedziemy pociągiem 🚆. Odjazd – 6 rano, cena – 540 ₹ (29,50 zł), odległość – 195 km, czas jazdy – 2 godziny! Bilety na pociąg zdobyliśmy przy pomocy naszego induskiego przyjaciela… Dziękujemy Viraj!
Agra to miasto 2,5 raza mniejsze od Warszawy, które zamieszkuje mniej więcej taka sama liczba ludności 😮… Widać to na ulicach… Wszędzie tłumy i uliczne korki.
Po przyjeździe do Agry zwyczajowe przepychanki z taksówkarzami i ryksiarzami… Zamawiamy Ubera i jedziemy do hotelu. Nasz pokój nie jest jeszcze gotowy. Zostawiamy plecaki i idziemy do Czerwonego Fortu w Agrze!
Agra Fort
Bilety do Agra Fort i Taj Mahal kupujemy online ze oficjalnej strony Ministerstwa Kultury. Koszt biletu do Agra Fort to 550 ₹ (30 PLN).

Fort w Agrze to właściwie miasto otoczone murami. Fort był siedzibą mogolskich władców do 1638 roku, czasu w którym stolica została przeniesiona z Agry do Delhi.
Do budowy zaangażowano tysiące robotników a prace ukończono w 1573 roku. Nadworny historyk Akbara Abdul Fazal zanotował, że w granicach fortu stanęło 500 budowli kamiennych. Prace budowlane były kontynuowane przez następców Akbara, zwłaszcza Szahdżahana w pierwszej połowie XVII w. Po przejęciu władzy przez jego syna i następcę Aurangzeba w 1658 roku Szahdżahan został uwięziony w Czerwonym Forcie, gdzie w 1666 zmarł.
Jesteśmy miło zaskoczeni małą liczbą turystów. Po ciągłych przepychankach w Delhi, w forcie w Agrze czujemy się jak na prywatnym turze 😉. Indusi poubierani są po zimowemu… W użyciu są czapki i szaliki… Jest luty, środek zimy ❄ i termometry pokazują zaledwie 24°C‼ My chłopaki z zamorskich krajów jesteśmy i zimy nam nie są straszne❗
Pałace w pałacu…







Po alejkach fortu biegają dobrze już nam znane, z Delhi, wiewiórki. Część obiektów w tym słynny Moti Masjid (Meczet Perłowy) są zamknięte dla zwiedzających 🙁. Trochę żałujemy, że nie skorzystaliśmy z oferty przewodnika, ale jak pewnie się domyślacie Złotówa miał tu decydujące zdanie!
Z pomocą przychodzi nam Wikipedia, która oprowadza nas po rezydencji mogolskich władców. Wśród dziesiątek budowli w szukamy tych najważnijszych:
- Meczet Perłowy, który należy do najpiękniejszych meczetów w Indiach,
- Meczet Klejnotu,
- Pałac Luster,
- Diwan-i-Khas.
Pałace i komnaty różnią się od naszych… europejskich… Sala audiencyjna to zadaszony plac, bogato zdobiony kolumnami i łukami. Pałace to wolnostojące budynki, bez drzwi, mebli, w których ciężko jest zauważyć podział na poszczególne komnaty. Nie ogarniamy tego i trudno nam wyobrazić sobie jak to mogło wyglądać dworskie życie w czasach Wielkich Mogołów.
Diwan-i-Khas to sala audiencyjna w której władcy mogolscy przyjmowali dygnitarzy i zagranicznych gości…

Tutaj władca witał swoich gości na Pawim Tronie, który gdyby dotrwał do naszych czasów byłby najcenniejszą rzeczą na Ziemi❗ Z Agry Pawi Tron przeniesiony został do nowej stolicy – Delhi, gdzie po perskiej inwazji w XVIII wieku, tron został rozebrany i wywieziony do Persji.
Od tamtej pory nikt tronu nie widział 🙄…
Pawi Tron
Tron był wspierany przez sześć masywnych stóp, mówi się, że z litego złota, posypany rubinami, szmaragdami i diamentami… Nie mogę wam z dokładnością powiedzieć liczby lub wartości tej ogromnej kolekcji kamieni szlachetnych, ponieważ żadna osoba nie może zbliżyć się wystarczająco blisko, aby je policzyć, ani ocenić ich czystości; ale mogę was zapewnić, że znajdują się tam diamenty jak i inne, różne klejnoty…
Tron został zbudowany przez Shah Jahan, ojca Aurangzeba, aby zagospodarować ogromną ilośc kamieni szlachetnych zgromadzonych w skarbcu z łupów i prezentów dla monarchy, które każdy Omrah jest zobowiązany oddać władcy. Budowa i wykonanie tronu nie są godne materiałów; ale dwa pawie, pokryte klejnotami i perłami, są dobrze pojęte i wykonane. Zostały one wykonane przez rzemieślnika z zadziwiające umiejętnościami…
François Bernier (Mogul Empire A.D. 1656-1668)

GWIAZDA DAWIDA ✡
Łażąc po fortach Wielkich Mogołów zastanawia nas obecność żydowskiej gwiazdy w muzułmańskich rezydencjach 🤔…
Sześcioramienna gwiazda to symbol ważny nie tylko dla żydów. Król Dawid i król Salomon są uważani za proroków i są czczeni przez muzułmanów. Heksagram pojawia się często na meczetach i innych arabskich i islamskich artefaktach.
Heksagram to przedstawienie kwiatu lotosu, który występuje w hinduizmie i buddyzmie. Trójkąty to symbole mężczyzny i kobiety, które razem są symbolem seksualnego zjednoczenia 😍…


WIDOK NA TAJ MAHAL
Fort w Agrze jest tylko przystawką przed daniem głównym – Taj Mahal 😝.
Taj Mahal jest miejscem pochówku Mumtaz Mahal, żony Szahdżahana. Władca, który został uwięziony przez swojego syna w czerwonym forcie zmarł w komnacie z której miał widok na grobowiec żony.
My także spoglądamy na Taj Mahal z fortu. Musimy ostro wytężać wzok by zobaczyć sylwetkę słynnej budowli. Nie wiemy czy to mgła, czy smog.

AGRA FORT
550 ₹ (30 zł)
Z nadzieją na lepsze widoki na Taj Mahal opuszczamy fort ☺️.
Happy birthday to me 🥳‼
Brak komentarzy