Menu

Nadszedł długo oczekiwany dzień – jedziemy do Agry. Dziś jest 14 luty! Dziś są moje urodziny 🎂! Dziś zobaczymy jeden z siedmiu nowych cudów świata – Taj Mahal. Jesteśmy mega szczęściarzami!!!

Z Delhi do Agry jedziemy pociągiem 🚆. Odjazd – 6 rano, cena – 540 ₹ (29,50 zł), odległość – 195 km, czas jazdy – 2 godziny! Bilety na pociąg zdobyliśmy przy pomocy naszego induskiego przyjaciela… Dziękujemy Viraj!

Agra to miasto 2,5 raza mniejsze od Warszawy, które zamieszkuje mniej więcej taka sama liczba ludności 😮… Widać to na ulicach… Wszędzie tłumy i uliczne korki.

Po przyjeździe do Agry zwyczajowe przepychanki z taksówkarzami i ryksiarzami… Zamawiamy Ubera i jedziemy do hotelu. Nasz pokój nie jest jeszcze gotowy. Zostawiamy plecaki i idziemy do Czerwonego Fortu w Agrze!

Agra Fort

Bilety do Agra Fort i Taj Mahal kupujemy online ze oficjalnej strony Ministerstwa Kultury. Koszt biletu do Agra Fort to 550 ₹ (30 PLN).

Brama do fortu w Agrze.
Agra Fort

Fort w Agrze to właściwie miasto otoczone murami. Fort był siedzibą mogolskich władców do 1638 roku, czasu w którym stolica została przeniesiona z Agry do Delhi.

Do budowy zaangażowano tysiące robotników a prace ukończono w 1573 roku. Nadworny historyk Akbara Abdul Fazal zanotował, że w granicach fortu stanęło 500 budowli kamiennych. Prace budowlane były kontynuowane przez następców Akbara, zwłaszcza Szahdżahana w pierwszej połowie XVII w. Po przejęciu władzy przez jego syna i następcę Aurangzeba w 1658 roku Szahdżahan został uwięziony w Czerwonym Forcie, gdzie w 1666 zmarł.

Jesteśmy miło zaskoczeni małą liczbą turystów. Po ciągłych przepychankach w Delhi, w forcie w Agrze czujemy się jak na prywatnym turze 😉. Indusi poubierani są po zimowemu… W użyciu są czapki i szaliki… Jest luty, środek zimy ❄ i termometry pokazują zaledwie 24°C‼ My chłopaki z zamorskich krajów jesteśmy i zimy nam nie są straszne❗

Pałace w pałacu…

Pałac Dżahangira, jeden z pałaców w forcie w Agrze.
Pałac Dżahangira, jeden z pałaców w forcie

Po alejkach fortu biegają dobrze już nam znane, z Delhi, wiewiórki. Część obiektów w tym słynny Moti Masjid (Meczet Perłowy) są zamknięte dla zwiedzających 🙁. Trochę żałujemy, że nie skorzystaliśmy z oferty przewodnika, ale jak pewnie się domyślacie Złotówa miał tu decydujące zdanie!

Z pomocą przychodzi nam Wikipedia, która oprowadza nas po rezydencji mogolskich władców. Wśród dziesiątek budowli w szukamy tych najważnijszych:

  • Meczet Perłowy, który należy do najpiękniejszych meczetów w Indiach,
  • Meczet Klejnotu,
  • Pałac Luster,
  • Diwan-i-Khas.

Pałace i komnaty różnią się od naszych… europejskich… Sala audiencyjna to zadaszony plac, bogato zdobiony kolumnami i łukami. Pałace to wolnostojące budynki, bez drzwi, mebli, w których ciężko jest zauważyć podział na poszczególne komnaty. Nie ogarniamy tego i trudno nam wyobrazić sobie jak to mogło wyglądać dworskie życie w czasach Wielkich Mogołów.

Diwan-i-Khas to sala audiencyjna w której władcy mogolscy przyjmowali dygnitarzy i zagranicznych gości…

Miejsce w forcie w Agrze, w którym stał Pawi Tron.
Diwan-i-Khas

Tutaj władca witał swoich gości na Pawim Tronie, który gdyby dotrwał do naszych czasów byłby najcenniejszą rzeczą na Ziemi❗ Z Agry Pawi Tron przeniesiony został do nowej stolicy – Delhi, gdzie po perskiej inwazji w XVIII wieku, tron został rozebrany i wywieziony do Persji.

Od tamtej pory nikt tronu nie widział 🙄…

Pawi Tron

Tron był wspierany przez sześć masywnych stóp, mówi się, że z litego złota, posypany rubinami, szmaragdami i diamentami… Nie mogę wam z dokładnością powiedzieć liczby lub wartości tej ogromnej kolekcji kamieni szlachetnych, ponieważ żadna osoba nie może zbliżyć się wystarczająco blisko, aby je policzyć, ani ocenić ich czystości; ale mogę was zapewnić, że znajdują się tam diamenty jak i inne, różne klejnoty…

Tron został zbudowany przez Shah Jahan, ojca Aurangzeba, aby zagospodarować ogromną ilośc kamieni szlachetnych zgromadzonych w skarbcu z łupów i prezentów dla monarchy, które każdy Omrah jest zobowiązany oddać władcy. Budowa i wykonanie tronu nie są godne materiałów; ale dwa pawie, pokryte klejnotami i perłami, są dobrze pojęte i wykonane. Zostały one wykonane przez rzemieślnika z zadziwiające umiejętnościami…

François Bernier (Mogul Empire A.D. 1656-1668)

Dekoracje w kształcie Gwiazdy Dawida w Indiach.

GWIAZDA DAWIDA ✡

Łażąc po fortach Wielkich Mogołów zastanawia nas obecność żydowskiej gwiazdy w muzułmańskich rezydencjach 🤔…

Sześcioramienna gwiazda to symbol ważny nie tylko dla żydów. Król Dawid i król Salomon są uważani za proroków i są czczeni przez muzułmanów. Heksagram pojawia się często na meczetach i innych arabskich i islamskich artefaktach.

Heksagram to przedstawienie kwiatu lotosu, który występuje w hinduizmie i buddyzmie. Trójkąty to symbole mężczyzny i kobiety, które razem są symbolem seksualnego zjednoczenia 😍…


Meczet Perłowy w Agrze.
Kopułki Meczetu Perłowego

Widok na Taj Mahal z fortu w Agrze.

WIDOK NA TAJ MAHAL

Fort w Agrze jest tylko przystawką przed daniem głównym – Taj Mahal 😝.

Taj Mahal jest miejscem pochówku Mumtaz Mahal, żony Szahdżahana. Władca, który został uwięziony przez swojego syna w czerwonym forcie zmarł w komnacie z której miał widok na grobowiec żony.

My także spoglądamy na Taj Mahal z fortu. Musimy ostro wytężać wzok by zobaczyć sylwetkę słynnej budowli. Nie wiemy czy to mgła, czy smog.Z nadzieją na lepsze widoki na Taj Mahal opuszczamy fort ☺️.

Happy birthday to me 🥳‼

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.