Menu
Irlandia

KRÓTKIE PO IRLANDII WYCIECZKI

W maju rząd w Dublinie pozwolił mieszkańcom Zielonej Wyspy na swobodne przemieszczanie się między hrabstwami Republiki Irlandii. Długo czekaliśmy na możliwość podróżowania po wyspie. Hotele, restauracje i puby są nadal zamknięte. Nie pozostaje nam nic innego jak wsiąść w samochód i po okolicy pojeździć…

Wycieczka do hrabstwa Kildare
Stadnina koni w Tully

Naszą podróż rozpoczynamy od największej atrakcji hrabstwa Kildare. Jedziemy do stadniny koni wyścigowych. Wyścigi konne na wyspie przyciągają tysiące fanów na tory wyścigowe i przed telewizory.

Stadnina w Kildare założona została przez Williama Halla Walkera w 1900 roku, który był najbardziej utytułowanym hodowcą i przyjacielem dworu króla Edwarda VII. Król chętnie kupował konie z Tully, a te wygrywały dla niego gonitwy.


Król Edward VII ze swoim koniem - Minoru.

Minoru

Minoru to ogier urodzony i wytrenowany w stadninie w Tully. Minoru trafił do stajni króla Edwarda VII i wygrał dla niego Epsom Derby w 1909 roku, Zwycięstwo w Derby przyniosło sławę stadninie w Kildare.


W 2011 prawnuczka Edwarda VII, niejaka Elżbieta II odwiedza stadninę w Tully. Miejsce, które koronowane głowy odwiedzają musi być fajne 🙃…

Zniesienie ograniczeń w podróżowaniu i ładna majowa pogoda sprowadziły nas do kildarskiej stadniny. Mamy szczęście… Na wybiegach brykają źrebaki… Brak turystów w czasie pandemii ośmielił ogiery i sprawił, że klacze stały się bardziej chętne ☺😊😚…

Konie ze stadniny w Kildare.
Wiosna 😍

Ogród japoński w Kildare w Irlandii.

Japońskie ogrody

Na terenie stadniny znajduje się ogród japoński, który zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych orientalnych ogrodów w Europie. Tassa Eida i jego syn Minoru stworzyli ogród, który poprzez drzewa, krzewy, kwiaty, skały i płynącą wodę przedstawia życie człowieka.

Trzeba mieć niezłą wyobraźnię by w roślinach zobaczyć to co autorzy mieli na myśli 🤔.Każdy z nas jest biedniejszy o 14 €. Fajnie było wyrwać się z domu, ale żeby tyle piniędzy płacić za podglądanie koni 😯❓… dla koneserów❗

Wieża Babel z Leixlip

Kolejny dzień i kolejna wycieczka. Aż nóżankami przebieramy z ciekawości gdzie dzisiaj pojedziemy i co dziś zobaczymy… Wybór pada na przemysłowe miasteczko Leixlip w hrabstwie Kildare, gdzie znajduje się farma z tajemniczą wieżą.

Jedziemy do rezydencji rodziny Conollych. Tu, na opuszczonej farmie, stoi tajemnicza wieża – Wonderful Barn (Wspaniała Stodoła). Wieża otoczona jest dwoma gołębnikami. Mądre głowy do końca nie wiedzą do czego służyła wybudowana w 1743 roku wieża.

Istnieje kilka teorii o przeznaczeniu korkociągowej wieży. Jedna z nich mówi, że wieża służyła za gołębnik, w którym hodowano ptaki, używane jako przysmaki (rymuje się 😀). Dwadzieścia dwa metry konstrukcji nadawałyby się również do strzelectwa sportowego, wspierając inną teorię jej wykorzystania jako wieży strzeleckiej. Wnętrze wieży, według mądrych głów, sugeruje wykorzystanie Wonderful Barna jako spichlerza. Wonderful Barn zbudowany zastał po okresie Wielkiego Głodu i miał zapewnić zapasy żywności mieszkańcom.

My mamy swoją teorię… Według nas Rodzina Conollych była szalona i chciała Wieżę Babel w Irlandii wybudować 😏…Wycieczka do hrabstwa Wicklow
Rolnik szuka żony

Nasza kolejna wyprawa nie jest odkrywcza. Jedziemy w góry Wicklow, po których wielokrotnie już łaziliśmy. Do celu naszej wyprawy jedziemy drogą, która prowadzi nas przez Blessington w hrabstwie Wicklow. W pobliżu miasteczka znajduje się najdłuższy dom w Irlandii – Russborough House. Russborough wybudowany został w latach 1741 – 1755 i jest nazywany najpiękniejszym gregoriańskim domem na wyspie.

Russborough House w hrabstwie Wicklow.
Russborough House

Russborough House był w posiadaniu hrabiów Milltown. W roku 1952 dom kupił kolekcjoner sztuki, Alfred Beit. Russborough stał się siedzibą Fundacji Alfreda Beita i tym samym, w roku 1978, otworzył swoje bramy dla zwiedzających.

Russborough ma wiele do zaoferowania… Miłośnicy malarstwa mogą zwiedzić dom i podziwiać kolekcję dzieł sztuki zebraną przez Sir i Lady Beitów. Dzieciaki i dorośli mogą zgubić się w labiryncie stworzonym z krzaczorów. Kwiatoluby będą zachwycać się gregoriańskim, otoczonym murami, ogrodem. Niestety wszystkie te atrakcje są niedostępne dla turystów… COVID-19 zamknął dom Russborough na cztery spusty.

Rolnik szuka żony.
Rolnik szuka żony

Opcja spaceru po ziemiach Beitów nam odpowiada. Na malarstwie się nie znamy, a dom najfajniej prezentuje się z zewnątrz.

Złotówa postanowił wykorzystać okazję i zorganizował sesję do programu Rolnik szuka żony. Jacek K. odrzucił zgłoszenie Konrada. Powodem odrzucenia miał być fakt, iż Złotówa nie posiada ani jednej morgi ziemi… ba, nie jest właścicielem nawet działkowego ogródka 😁😁😁.

Wspieraj twórczość!
Kliknij i kup nam kawę!

Foczanki z Wicklow

Czas spędzony na Instagramie nie zawsze jest czasem zmarnowanym… Na koncie naszych psich przyjaciół Zigiego i Punta pojawia się post z foczankami z Wicklow. Nie trzeba nas długo namawiać… Bierzemy aparaty i jedziemy na bezkrwawe łowy.

Foki upodobały sobie plaże w mieście Wicklow, tuż obok pola golfowego. Droga do foczych plaż prowadzi po wicklowskich klifach. Spacerując po klifach trzeba uważać by nie oberwać piłką golfową. Przysięgam… jeden golfista popełnił zamach na moje życie i golfowy pocisk wylądował tuż przy moich nogach 😮❗

Szare foki zatrzymują się w Wicklow od sierpnia do kwietnia. Mamy szczęście, że spora gromadka tych sympatycznych morskich ssaków postanowiła zabawić w Wicklow nieco dłużej. Foki są chronione i zbliżanie się do nich w czasie gdy te wylegują się na plażach jest zabronione!

Jesteśmy zauroczeni stadem foczanków… Machamy do nich, a one patrzą na nas jak na idio…tów 😁…Wycieczka do hrabstwa Meath
Zamczysko w mieście nad brodem Czarnego Bzu

Trim – Baile Átha Troim to średniowieczne miasto nad rzeką Boyone. Miasto słynie z największego w Eurpie zamku normańskiego. Zamek to mieszkalna wieża z XII wieku otoczona obronnymi murami w których wybudowano pięć wież.

Średniowieczny zamek w Trim w Irlandii.
Średniowieczny zamek w Trim

Zamek w Trim jest znany wielu z Was… Przerobiony w Photoshopie zamek w Trim udawał w filmie Braveheart angielskie miasto York, które zdobył Mel Gibson i jego szkoccy koledzy.

Zamek za kwotę 5 (22.50 zł) udostępniony jest turystom, którzy mogą połazić po dziedzińcu i zajrzeć do wnętrza twierdzy. Pandemia otworzyła bramy na dziedziniec, lecz zamknęła wrota do wieży. Za zupełną darmoszkę endżojujemy się widokiem średniowiecznego zamczyska…

Nad Trimem zbierają się ciemne chmury… Zapowiada się na deszcz… Wracamy do domu…

Czasami w Irlandii deszcz pada dwa razy w tygodniu. Raz przez trzy dni, a drugi raz przez cztery…

irlandzkie przysłowie

Irlandia jest fajna!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.