Menu
Niemcy

Berlin – komunikacja miejska

Mówi się, że Berlin ma najlepiej zorganizowaną i najbardziej sprawną komunikację miejską w Europie. W pełni zgadzamy się z tym stwierdzeniem. Podróżowanie po mieście jest sprawne, a dzięki mapom Google – proste 😊! Po mieście możemy przemieszczać się metrem, tramwajami, kolejką miejską, autobusami i promami!

Lądujemy na lotnisku Berlin Schönefeld. Znaki kierują nas do kolejki miejskiej. Na stacji kupujemy bilet turystyczny na 72 godziny. Cena 26,50 EUR (113 PLN)!


Trzedniowy bilet komunikacyjny

€ 26,50 (113 zł)


Berlin podzielony na strefy

Berlin jest podzielony na strefy AB – miasto Berlin z jego ścisłym centrum i strefę C – obejmującą Poczdam i lotnisko Schoenefeld.

Lotnisko Berlin Schoenefeld 🛬 znajduje się w strefie C, więc kupujemy bilety na strefy ABC. Na naszym bilecie możemy pojechać do Poczdamu. Nie planowaliśmy tego, ale skoro dają to trzeba brać 😉!

Dworzec w Berlinie.
Dworzec Friedrichstrasse

Bilety

RODZAJ BILETUSTREFACENA BILETU NORMALNEGOCENA BILETU ULGOWEGO
Bilet jednorazowy
(ważny przez 2 godziny)
AB2,80 EUR1,70 EUR
Bilet jednorazowy
(ważny przez 2 godziny)
ABC3,40 EUR2,50 EUR
Bilet na krótki dystans
(ważny na 3 przystanki S-Bahn lub U-Bahn, 6 przystanków tramwajem lub autobusem)
1,70 EUR1,30 EUR
Bilet dziennyAB7 EUR4,70 EUR
Bilet dzienny ABC7,70 EUR5,30 EUR
Bilet tygodniowy30 EUR
Bilet grupowy jednodniowy
(grupa do 5 osób)
AB19,90 EUR
BERLIN CITY TOUR CARDBERLIN AB + LOTNISKO TEGEL (TXL)BERLIN I POCZDAM ABC + LOTNISKO SCHOENEFELD (SXF)
48 godzin16,90 EUR18,90 EUR
72 godziny24,50 EUR26,50 EUR
4 dni30,50 EUR33,50 EUR
5 dni34,50 EUR37,50 EUR
6 dni38,50 EUR41,50 EUR

Bilet należy skasować przed podróżą. W metrze nie ma bramek! Jazda bez biletu wiąże się z karą w wysokości 60 EUR. Inspektorzy pojawiają się znienacka w cywilnych ubraniach 😱!

Nasze bilety są ważne na wszystkie środki transportu komunikacji miejskiej. W Berlinie możemy jeździć S-bahną (kolejką miejską, naziemną), U-bahną (metro), tramwajami, autobusami i promami (przyznajemy się, że o promach nie wiedzieliśmy).

U-Bahn

Szukając stacji metra powinniśmy zwrócić uwagę na kwadratowy niebieski znak z literą „U”. W mieście działa 10 linii metra o łącznej długości prawie 150 km. Pociągi zatrzymują się na 173 stacjach.

Wejście do metra na Alexanderplatz w Berlinie.
Wejście do metra na Alexanderplatz

S-Bahn

Szybka kolej miejska jest oznaczona okrągłym, zielonym znakiem z literą „S”. Mamy do dyspozycji 15 linii, do pociągu możemy wsiąść na jednej ze 166 stacji. Berlińska SKM jest bardzo przydatna turystom, ponieważ jej linie przebiegają przez centrum miasta. Kilka linii (m.in. S-41 i S-42) określane jako Ringbahn jeżdżą dokoła centrum miasta, nie mają więc zaznaczonej stacji docelowej.

Tramwaje

Przystanki tramwajowe (podobnie jak autobusowe) oznaczone są literą „H”. Tramwaje kursują na 22 liniach w większości we wschodniej części miasta.

Autobusy

W Berlinie funkcjonuje 329 linii autobusowych. Są to linie zwykłe, a także linie „Metrobus” (M), stanowiące uzupełnienie komunikacji szynowej (kursują co 10 minut, także w nocy), ekspresowe (X). Warto pamiętać, że linie 100 i 200 kursują po ścisłym centrum miasta.

Promy

Promy kursujące po Sprewie należą do komunikacji publicznej. Obowiązują na nie te same bilety, co na pozostałe środki transportu. 6 linii promowych (z czego połowa sezonowych) kursują po Szprewie oraz jeziorach: Wannsee, Langen See, Grosser Krampe, Mueggelsee. Promy są pomocne w zwiedzaniu i stanowią dodatkową atrakcję turystyczną miasta.

Fajnie jest jeździć po Berlinie. Dzięki mapom Google na przystankach nie czekamy dłużej niż 5 minut… Podróżowanie w dzisiejszych czasach stało się dziecinnie proste!

2 komentarze

 • Agnieszka
  25 czerwca , 2019 at 09:04

  Widzę, ze ceny bardzo podobne, jak u nas, tylko, że w Euro 😉 bardzo ciekawy wpis, szczególnie dla mnie, ponieważ kolekcjonuję bilety komunikacji miejskiej. Zapraszam do obejrzenia – http://biletykomunikacyjne.pl/

  Odpowiedz
  • Konrad
   23 lipca , 2019 at 23:43

   Będziemy większą uwagę zwracać na bilety komunikacji miejskiej…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: