Menu
Portugalia

LIZBONA SIĘ BAWI!

Nie będziemy Was ściemniać… Do Lizbony przyjechaliśmy skosztować grillowanych sardynek… Czerwiec w Lizbonie to okres wielkiej zabawy! Czerwiec to Festiwal św. Antoniego! Festiwal sardynek! W czerwcu Lizbona się bawi!

Festas de Lisboa

Dekorowanie ulic na festiwal w Lizbonie.

Od rana na ulicach Lizbony trwa krzątanina. Mieszkańcy ozdabiają swoje domy i ulice kolorowymi girlandami. Ludzie się radują, uśmiechają i urządzają podśpiewujki 🤩!

Trwają przygotowania do najważniejszego wydarzenia kulturalnego w kalendarzu Lizbony… Trwają przygotowania do Festiwalu św. Antoniego! Festiwalu Sardynek!

12 i 13 czerwica w Lizbonie to czas zabawy, tańców ulicznych, wystaw i przedstawień.

W całym mieście unosi się zapach grillowanych sardynek. Na skwerach pośpiesznie ustawiane są bary. W czasie festiwalu nie może zabraknąć piwa i sangrii 🍻🥂🍷!

Jesteśmy świadkami tego niesamowitego wydarzenia i na relację z festiwalu zapraszamy 🤗!


Obmoszeni figury św Antoniego po ulicach Lizbony.

ŚWIĘTY ANTONI

Kaznodzieja i teolog urodzony w Lizbonie w 1195 roku. Za swoich czasów był uznawany za miecz na heretyków. Antoni jest patronem marynarzy, rybaków, rolników, podróżników, ludzi biednych i uciśnionych, kobiet w ciąży, bezdzietnych, kochanków, ludzi starych, małżeństw, rodzin, samotnych kobiet i zaginionych przedmiotów.

Antoni zmarł w okolicach Padwy (Włochy) 13 czerwca 1231 roku.

Antoni jest ulubionym świętym Lizbończyków 😇.


Festiwal to wielka impreza, która wypada na noc z 12 na 13 czerwca. 13 czerwiec to dzień śmierci św. Antoniego, w tym dniu odbywają się głównie uroczystości religijne. Głównym wydarzeniem 13 czerwca jest procesja św. Antoniego, w której trakcie wierni wynoszą figurki świętych z kościołów i idą w wielkiej procesji ulicami Lizbony. Finał procesji to uroczysta msza święta.

Casamentos de Santo António – Śluby św. Antoniego

Śluby św. Antoniego w Lizbonie.
Śluby Antoniego

12 czerwiec to wyjątkowa data dla 16 zakochanych par. W tym dniu na oczach setek mieszkańców i milionów telewidzów zakochani mówią sobie TAK w katedrze Se lub w lizbońskim ratuszu. Masowe śluby to jedna z najbardziej uroczystych tradycji święta św. Antoniego.

Miasto i lokalne firmy płacą za wesele! Warunek – Młoda lub Młody muszą być mieszkańcami Lizbony i mieć szczęście w loterii, w której losuje się 16 szczęśliwych par 👰🤵. Wszystkie pary udają się razem w podróż poślubną, za którą również płacą sponsorzy.

Jesteśmy gośćmi na Ślubach Antoniego… Obserwujemy orszak nowożeńców, którzy pozdrawiają zebrane tłumy lizbończyków na ulicach Alfamy. Orszakowi towarzyszą dęte orkiestry 🎺🎷🥁.

Szczęścia życzymy! Mazel Tov!

Przy katedrze Se rozstawiane są stragany, na których można kupić manjericos, czyli przycięte w kształcie kulki krzaczki bazylii. W każdej z doniczek znajduje się papierek z sentencją, których wiele napisał Fernando Pessoa, jeden z najbardziej znanych poetów XX wieku w Portugalii.

Manjericos to przycięte w kształcie kuli krzaczki bazylii.
Manjericos (zdjęcie ukradzione z Facebooka @visitlisboa)

W przeszłości młody człowiek oddawał roślinę swojej dziewczynie jako zobowiązanie do małżeństwa. Dawanie i otrzymywanie garnka bazylii nie jest wiążące, ale oczekuje się, że obdarowana osoba będzie dbała o roślinę przez następne 12 miesięcy. Tradycyjnie samotne kobiety otrzymywały roślinę z różowym goździkiem 🌷, a zamężne kobiety otrzymywały ją z czerwony 🌹 lub pomarańczowym kwiatem.

Lizbona się bawi!


ŚPIEWAJĄCE TUŃCZYKI

Spacerując po mieście, napotykamy się na popularną w Lizbonie, grupę śpiewaków Venus Monti, nazywaną tu grupą tuńczyków 😄!

Tuńczyki urządzają podśpiewujki, ludzie tańcują i rzucają tuńczykom euraski…


Muzyka rozbrzmiewa w całym mieście… Muzykanty grają na placach, balkonach, ulicach… Tuńczyki urządzają sobie podśpiewujki 😁…

Marchas Populares

Lizbona tej nocy nie śpi❗

Wielkim wydarzenie tego dnia to Marchas Populares, czyli kolorowe parady dzielnic, klubów i stowarzyszeń Lizbony. Wszyscy uczestnicy walczą o zwycięstwo, a oceniany jest taniec, stroje i prezentacja artystyczna.

Marsze ludowe są punktem kulminacyjnym festiwalu św. Antoniego w nocy z 12 na 13 czerwca. Mamy wrażenie, że cała Lizbona ustawia się wzdłuż Avenida da Liberdade i obserwuje zmagania uczestników parady. Pierwsze Marchas Populares odbyły się w 1932 roku.

Każdego roku wybierana jest pieśń, przy której artyści prezentują się jury. Tańce transmitowane są przez portugalską telewizję i trwają do wczesnych godzin rannych. Podczas naszego Giganta ulice Lizbony rozbrzmiewają chwytliwą pieśnią Lisboa Alegre e Triste.

Zwykli obserwatorzy – my, nie mają dobrego widoku. Wybrana grupa zasiada na widowni, i to oni mogą podziwiać główne zmagania. Nam, pozostaje oglądanie przemarszu artystów, już po występie przed sędziami.

Arraiais – uliczne balowanie

Blogerzy podróżniczy uczestniczą w zabawie ulicznej w Lizbonie.

Gwarno i tłoczno jest w całym mieście! Na głównych placach miasta poustawiane są namioty, gdzie można oddać się biesiadzie. Najbardziej klimatyczne są uliczki Alfamy i Bairro Alto. Piwo, sangria leją się strumieniami a grillowane sardynki znikają błyskawicznie z rusztów! Można je zjeść z pajdą chleba lub z grillowaną papryką i gotowanymi ziemniakami.

Jest naprawdę tłoczno, na wąskich uliczkach panuje ścisk ale, nam to nie przeszkadza.

Dumnie nosimy sardynkowe czapki reklamując lokalne piwo – Sagres. Impreza jest na każdej ulicy, skwerze. Mieszkańcy Lizbony wynoszą przed domy grille i pieką sardynki… Jest fajnie!

Małego (duże wychodzi drożej 🤑) piwa napijemy się za 1 € (4,30 zł), sangrię spróbujemy za 1,50 € (6,45 zł). Sardynkę na chlebie posmakujemy już od 1 € (4,30 zł).


Sardynki na grillu.

SARDINHAS

Tony sardynek konsumuje się w czasie festiwalu św. Antoniego.

Sardynki od zawsze były pożywieniem ubogich, pożywieniem ludu. Legenda mówi, że św. Antoni podczas głoszenia kazania nie spotkał się z zainteresowaniem ludu. Zwrócił się do morza, skąd nadpłynęła ławica sardynek, która z uwagą słuchała tego, co kaznodzieja miał do powiedzenia…


Dajemy ponieść się zabawie i wtapiamy się w radosny tłum na wąskich uliczkach Lizbony! Tańcujemy, pijemy wino i zajadamy się sardynkami❗

Viva o Santo António!

O Autorze

Nazywają mnie ZŁOTÓWĄ! Moim zadaniem jest kontrolowanie, aby za dużo nie wydać! Podróżowanie jest fajne!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.