Menu
Watykan

WATYKAN – PAŃSTWO W MIEŚCIE

Przechodzimy przez most Św. Anioła. Przed nami Watykan z kopułą bazyliki Św. Piotra. Most na Tybrze jest świetną miejscówką do zrobienia fajnych fotek… Dla nas, Polaków Watykan to szczególne miejsce. Tu znajduje się grób papieża Polaka, Jana Pawła II.

Z Rzymu do Watykanu

Do Miasta Państwa Watykan dojedziemy metrem. Należy wysiąść na stacji Ottaviano – S. Pietro. W metrze należy spodziewać się tłumów w środę przed audiencją, i w niedzielę przed modlitwą “Anioł Pański”.

Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice oraz Gwardia Szwajcarska z rodzinami. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3 000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej). Powierzchnia całkowita Watykanu to 0,44 km², a liczba mieszkańców nie przekracza 1 000 osób.

Widok na most Aniła i bazylikę św. Piotra w Watykanie.
Widok na bazylikę i most Anioła

Do Watykanu prowadzi Droga Pojednania wzdłuż której znajdują się przedstawicielstwa dyplomatyczne w Watykanie.

Bazylika Św. Piotra wedle tradycji stoi na miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża. Jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Bazylika jest drugim największym kościołem na świecie i jest jednym z najświętszych miejsc katolicyzmu. Zbudowana w XVI i XVII stuleciu, jest połączeniem architektury renesansu i baroku. Watykański kościół zaprojektowany został przez Michała Anioła, Donato Bramante i Rafaela Santi.


Tablica upamiętniająca miejsce zamachu na papieża Jana Pawła II.

13.05.1981

W maju 1981 roku na placu św. Piotra Ali Agca dokonał nieudanego zamachu na Jana Pawła II. Miejsce zamachu oznaczone jest płytą z herbem papieskim.


Muzea Watykańskie

Watykan zaczynamy zwiedzać od Muzeów Watykańskich. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas na stanie w kolejkach. Zaczynając od muzeum stoimy tylko w jednej, gdy zaczniemy od bazyliki wtedy musimy stać w kolejce do bazyliki, a później do muzeum. Bilety do muzeum możemy kupić online. Stoimy w kolejce do kasy. Chcąc zaoszczędzić 4 € musimy swoje odstać. Nie na darmo nazywają mnie Złotówa 😂. Dookoła naciągacze próbujący wcisnąć kartę “skip the queue” ☺️. Cena normalnego biletu to 17 € (73 zł) plus 4 € (17 zł) za rezerwację online, bilet zniżkowy to koszt 8 € (34 zł) plus 4 € (17 zł).


Nagie, marmurowe figury w Wtykanie przykryte zostały listkami figowymi.

CENZURA

Łażąc po muzeach watykańskich mijamy antyczne rzeźby przedstawiające nagich mężczyzn i kobiet… Marmurowe rzeźby, które kiedyś dumnie prezentowały swoje atuty dziś ubrane są w figowe listki 🍂…

Wszystko zaczęło się w XVI wieku, za czasów papieża Pawła VI. Papież odpowiadając na zarzuty o zepsucie i grzeszność Rzymu nakazał usunięcie penisów z marmurowych posągów. Jego “dzieło” kontynuowali Innocenty X i Pius IX (XIX wiek). Dopiero niedawno część figur odzyskała swoją męskość, ale większość prastarych fallusów została na przestrzeni wieków zgubiona, albo spoczywa wciąż w szufladach przepastnych watykańskich magazynów.


W Muzeach Watykańskich spędzamy kilka godzin. Zanim docieramy do głównej atrakcji – Kaplicy Sykstyńskiej, musimy przejść przez wszystkie sale. W kaplicy jest tłocznie i ciemno. Freski są imponujące, Michał Anioł to geniusz. Obowiązuje zakaz gadania i fotografowania. Dziennie to miejsce odwiedzane jest przez 20 tysięcy turystów, którzy zadzierają głowy by podziwiać dzieło Michel Angelo.CZY WIECIE, ŻE
Watykan i Filipiny to jedyne kraje na świecie, w których zabronione są rozwody!


Jesteśmy pod wrażeniem muzeum watykańskiego, jest bardzo luksusowo. Kościół na przestrzeni wieków nieźle się dorobił 🤑, a to co widzimy to zapewne niewielki procent tego, co jest w posiadaniu Watykanu.

Groty Watykańskie

Po wyjściu z muzeum kierujemy się do Grot Watykańskich. Groty Watykańskie obok bazyliki na Lateranie to tradycyjne miejsce pochówku papieży. W grotach pochowany by papie Jan Paweł II. Bo beatyfikacji Jana Pawła II, jego grób przeniesiono do wnętrza bazyliki.

Grób papieża Jana Pawła II.
Grób papieża Jana Pawła II

Bazylika św. Piotra

Z grot wychodzimy schodami na górę i znajdujemy się w bazylice. Wielkość miejsca, przestrzeń, niesamowita kopuła oraz wszechobecne figury robią wrażenie. W bazylice warto zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych rzeźb w sztuce – Pietę Michała Anioła.


CZY WIECIE, ŻE
Transport bryły marmuru, z którego Michał Anioł wykonał watykańską pietę z Carrary do Rzymu trwał dziewięć miesięcy 😮❗Gigant z 2018 roku w Watykanie okazuje  się dla nas odkrywczy – po raz pierwszy udajemy się na kopułę bazyliki – koszt to 10 € (43 zł) z windą, bądź 8 € (34,50 zł) – do pokonania 583 schodki. Wybieramy opcję fit, po czasie okazuje się, że daleko nam do kondycji Chodakowskiej 🏃‍♀️. Momentami jest naprawdę stromo i ciasno 😲. Wysiłek na szczycie jest wynagrodzony. Na dachu Bazyliki św. Piotra możemy napić się kawy, kupić pamiątki. Na dachu papieskiej bazyliki możemy też skorzystać z toalety 😉! Kopuła prezentuje się przepięknie ze wszystkimi swoimi detalami, a widok z góry na Plac Św. Piotra i  panoramę Rzymu zapiera dech w piersiach.

Widok na Rzym z dachu bazyliki św. Piotra w Watykanie
Widok na plac św. Piotra i Rzym z kopuły watykańskiej


Z wizytą u Franciszka

W każdą środę odbywa się audiencja generalna papieża. Chcąc w niej uczestniczyć należy mieć ze sobą specjalne wejściówki. Bilety na audiencję są darmowe. Swoją chęć uczestnictwa w audiencji zgłaszamy listownie lub faksem do Prefektury Domu Papieskiego. Wejściówki odbieramy w biurze przepustek w pałacu za Spiżową Bramą. Audiencja generalna odbywa się na placu św. Piotra. W razie brzydkiej pogody audiencje odbywają się w sali audiencyjnej Pawła VI.


CZY WIECIE, ŻE
Na całym świecie żyje tylko siedem kobiet, które mogą pojawić się w bieli na spotkanie z papieżem. Należą do nich królowe i księżniczki wychowane w duchu katolicyzmu, są nimi: księżna Monako Charlene, belgijska królowa Matylda, księżniczka Neapolu Marina, hiszpańska królowa Letycja, wielka księżna Luksemburga Maria Teresa, belgijska królowa Paola oraz hiszpańska królowa Sofia.


Gwardia szwajcarska przy Brązowych drzwiach w Watykanie.
Spiżowa Brama
Zaproszenia na audiencję generalną papieża Franciszka.
Zaproszenia na audiencję

Sam odbiór wejściówek na audiencję jest mega doświadczeniem. Wchodzimy do pałacu. Gwardziści halabardami zagradzają nam drogę i pytają o powód wizyty. Wyjaśniamy co i jak… Halabardy się cofają, gwardziści nam salutują 🤩! Świetny moment na zrobienie zdjęcia 📸. Grzesiek do tej pory mi wypomina, że nie zrobiłem mu wtedy foty 😑. Zazdraszczałem 😌… Będę miał się z czego spowiadać…

Nie dajcie się oszustom, którzy proponować Wam będą bilety na audiencję! WEJŚCIÓWKI SĄ DARMOWE❗ Na audiencji warto pojawić się wcześniej. Będziemy mieli okazję, aby przybić sobie piątkę z Franczesko 😎, który jeździ wśród pielgrzymów i ich pozdrawia.Audiencja generalna na placu św. Piotra w Watykanie.
Środowa audiencja generalna.

W trakcie audiencji papież święci różańce, które można kupić na licznych straganach i w sklepach z pamiątkami.

Będąc w Watykanie warto udać się na pocztę watykańską, gdzie można zaopatrzyć się w monety z wizerunkiem papieża czy też wysłać kartkę z pieczątką papieską.


CZY WIECIE, ŻE
Watykan nie posiada wpływów podatkowych.  Dochody Watykanu to wpływy z opłat wstępu do muzeów, sprzedaży pamiątek oraz datków od wiernych.


UWAGA❗
W Państwie Kościelnym wiek zgody na kontakty seksualne do 2013 roku wynosił 12 lat (a 15 lat, gdy sprawcą czynu był wstępny, opiekun lub nauczyciel) 🤬🤬🤬


Watykan niewątpliwie powinien znaleźć się na liście miejsc które trzeba zobaczyć! Bez względu na wyznanie, miejsce to zahwyca wszystkich architekturą i sztuką! Miejsce pełne intryg, tajemnic i historii. Patrząc na turystów i biznes jaki uprawia się za murami Watykanu ma się wrażenie, że religia zeszła na drugi plan! Ciekawe jak Jezus by zaeragował na widok swojej świątyni 🤔❓

Watykan wielokrotnie był celem naszego Giganta, mimo to wszystkiego jeszcze nie udało nam się zobaczyć… Przed nami jeszcze ogrody watykańskie i nekropolia czyli stare groty pod bazyliką św. Piotra.

O Autorze

Nazywają mnie ZŁOTÓWĄ! Moim zadaniem jest kontrolowanie, aby za dużo nie wydać! Podróżowanie jest fajne!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.