Menu
Włochy

POSZOWE MILANO

Mediolan kojarzy nam się z koronkową katedrą, butikami z obłędnie drogimi ciuchami i freskiem Leonarda. Sekret Ostatniej Wieczerzy, który Dan Brown zdradza w Kodzie Leonarda da Vinci, sprawia że Mediolan wskakuje na szczyt listy miast, które zobaczyć chcemy.

Do Milano fruwają mega drogie linie lotnicze. Nasz najulubieńszy Ryanair lata do Bergamo, które od Mediolanu oddalone jest o 50 kilometrów. Ogarniamy tanie bilety i noclegi na Booking.com. Jesteśmy lojalnymi klientami na Bookingu i w podziękę otrzymujemy darmowy transfer z lotniska w Bergamo do hotelu w Mediolanie.

Nasz Mediolański Gigant wypada w czasie pandemii koronowirusa. Przed lotem do Italii zobowiązani jesteśmy zrobić antygenowe testy na Covid. We Włoszech będziemy ubierać się w maski typu FFP2 😷❗*

Najlepsze oferty są na…
booking.com

W Bergamo czeka na nas kierowca, który trzyma tablet z wyświetloną nazwą bloga naszego. Mówimy Ciao i kierowca prowadzi nas do Mercedesa z przyciemnianymi szybami… Karzę Złotówie sprawdzić czy aby na pewno ta przyjemność nie będzie nas kosztować setek euro. Na skroniach Konrada pojawiają się kropelki potu, a ja ustawiam 27 stopni pod moim “siedzeniem” ☺️…

Na autostradzie prowadzącej do Mediolanu przypominam sobie wszystkie modlitwy, jakie za małolata na lekcjach religii poznałem. Nasz kierowca nie uznaje ograniczeń prędkości i rozpędza niemiecki automobil do 215 km/h… Strach, podgrzewane siedzenia i brak gotówki w portfelu sprawia, że do hotelu podjeżdżamy zlani potem. Wręczamy kierowcy banknot 10 euraskowy i z ulgą odnotowujemy fakt, że kierowca nie zaczyna krzyczeć i wzywać karabinierów. Za nasz lotniskowy transfer zapłacił Booking.com. Dziękujemy 😘❗

Mediolan

Mediolan to drugie co do wielkości, po Rzymie, miasto we Włoszech. Milano jest stolicą prowincji Mediolan i regionu Lombardia, w której mieszka ponad 1,3 miliona ludzi.

Zapraszamy Was na spacer po włoskiej stolicy mody… Pierwszy przystanek to raj dla zakupoholików z portfelami wypchanymi eurowymi banknotami – najstarsze centrum handlowe – Galeria Wiktora Emanuela.

Galeria Wiktora Emanuela

Mediolan uważany jest za jedną ze światowych stolic mody. Znawcy ubrań i wzornictwa twierdzą, że Mediolan ma monopol na “włoski wygląd”. Po II wojnie światowej w mieście rozwinął się przemysł wzorniczy, który wprowadził miasto na światowe salony.

Najbardziej ekskluzywnym centrum handlowym i najchętniej odwiedzanym miejscem w Mediolanie jest Galeria Wiktora Emanuela. Tutaj znajdują się ekskluzywne butiki, restauracje i hotele.

Po pasażu przechadzają się eleganckie Włoszki, podrasowane Rosjanki i cała reszta kopciuchów, którzy na wystawy butików i w menu karty zaglądają 🙄.

Versace i Armani są współczesnymi Michałami Aniołami pomagającymi ubrać nasze marzenia.

W galerii znajdują się butiki Diora, Prady, Gucciego i innych takich. Obowiązkowo, będąc w galerii należy pokręcić się na byczych jajach. Mówi się, że trzykrotny obrót na byczych genitaliach przyniesie szczęście na całe życie. Eksploatowanie byczej męskości przez turystów pozbawiło byka jaj, a w ich miejscu, na posadzce powstała dziura 😯. Aby uniknąć kolejki do tańcowania na byczych jajkach, odwiedźcie galerię wieczorem… Szczęścia nigdy za wiele❗❗❗

Duomo di Milano

Wychodząc ze świątyni konsumpcjonizmu trafiamy na plac na którym stoi inna świątynia, symbol Mediolanu, Katedra Narodzin św. Marii… Katedra w Mediolanie to trzeci co do wielkości kościół w Europie. Budowę Duomo di Milano rozpoczęto w 1386 roku, a ukończono dopiero w 1813. Tu w roku 1805, na króla Włoch koronowany został Napoleon Bonaparte.

Koronkowa katedra ozdobiona jest 135 smukłymi wieżyczkami, zwanymi pinaklami i ponad 2 245 marmurowymi posągami. Na jednym z posągów uwieczniony jest nasz rodak – Nicolaus Copernicus ☺️.

Duchowa świątynia podobnie jak świątynia konsumpcjonizmu chętnie zagląda do naszych portfeli. Podziwianie wnętrz i spacer po dachu mediolańskiej katedry kosztuje nas 16 € (73,30 zł) od głowy, a bilety najlepiej kupić w internetach.

Plac Wiktora Emmanuela w Mediolanie.
Plac katedralny

Główna nawa w katedrze, która wspierana jest przez masywne kolumny, pomieścić może 40 000 wiernych. Wnętrze świątyni jest ogromne… Wrażenie robi światło, które do katedry wpada przez ogromne witraże. W prawym transepcie stoi posąg apostoła Bartłomieja, który opasany jest skórą, którą zdarli z niego jego oprawcy.


CZY WIECIE, ŻE
Stojąc przed głównym ołtarzem popatrzcie w górę… Czerwone światełko w kopule wskazuje miejsce przechowywania gwoździa z krzyża na którym miał umrzeć Chrystus. 14 września biskup Mediolanu, windą wciągany jest pod sufit katedry i pokazuje relikwię wiernym.


Bilet, który kupiliśmy otwiera nam drzwi do strefy archeologicznej, w której patrzymy na fundamenty wczesnochrześcijańskiej katedry Santa Maria Maggiore i kościoła św. Tekli. Obok szczątków kościoła Świętej Tekli  widać bardzo dobrze pozostałości po obecnej tu kiedyś chrzcielnicy. Chrzcielnica pochodzi z 378 roku i według źródeł jest to najstarsza chrzcielnica na świecie.

Największą atrakcją Duomo di Milano jest spacer po jej dachu, na który włazimy po schodach, lub za dodatkową opłatą 5,50 (25 zł) wjeżdżamy windą. Zwiedzając katedrę ze Złotówą, mam zagwarantowaną zadyszkę i piątaka w kieszeni…

Na dachu świątyni podziwiamy strzeliste wieżyczki, rzygacze, gargulce i setki figurek świętych, aniołków i anonimowych postaci… Jesteśmy pod wrażeniem kunsztu włoskich kamieniarzy, którzy przez setki lat misternie ozdabiali mediolańską świątynię. Aż chce się wykrzyczeć mieli rozmach 😉…

W internetach napisane jest, że w pogodny dzień z dachu Duomo widać Alpy. My patrzymy na okoliczne zabudowania i plac, na którym kamienny król Emanuel ujeżdża konia… Widok nas nie powala, ale zgodnie stwierdzamy, że spacer po dachu katedry powinien być obowiązkowym punktem zwiedzania stolicy Lombardii…


Madonnina z katedry w Mediolanie.

Bela Madunina

Na najwyższej wieżyczce mediolańskiej katedry umieszczony jest złocony posąg Madonny. Przez lata Madonnina spoglądała na miasto z góry. Z czasem, gdy w Mediolanie wznoszono wyższe budynki, na ich szczytach umieszczano kopie posągu, tak by Madonna zawsze miała oko na Mediolan 👀.

W czasie ważnych uroczystości dla miasta, Włoch i świąt religijnych na halabardzie, którą trzyma Madonna powiewa włoska flaga.


Nasz bilet pozwala nam wejść do muzeum katedralnego i do XIV wiecznego kościoła św. Gotarda. Pewnie nie zaskoczy Was wiadomość, że o istnieniu muzeum nie mieliśmy pojęcia i do muzeum nie wchodzimy 🙄…La Scala

Z placu katedralnego, przechodząc przez Galerię Emanuela, wychodzimy na Piazza della Scala, przy którym znajduje się jeden z najbardziej znanych teatrów operowych. Świątynia muzyki, opera La Scala, była miejscem premiery takich hiciorów jak: Otello Verdiego i Madame Butterfly Pucciniego.

Opera La Scala w Mediolanie.
Teatro alla Scala

Teatr w Mediolanie to miejsce w którym śpiewać nie każdy może… Przez lata La Scala była główną sceną Marii Callas, tu podśpiewujki urządzali sobie Luciano Pavarotti, José Carreras i Plácido Domingo… Na afiszach promujących wydarzenia w Teatro alla Scala znaleźć można polskie nazwiska… Najlepszy polski tenor Piotr Buczała zakończył pracę w Mediolańskiej operze po tym, jak został wybuczany po spektaklu Traviaty, który odbył się 7 grudnia 2013, w dniu św. Ambrożego, tradycyjnego dnia otwarcia sezonu w La Scalii.


CZY WIECIE. ŻE
Loggione La Scali uważane jest w świecie opery za chrzest bojowy, a fiaska są długo pamiętane. Loggionisti, którzy siedzą na najwyższym balkonie, gdzie miejsca są najtańsze decydują o tym, czy śpiewak, czy interpretacja opery przetrwają na deskach La Scali. Publiczność z górnych balkonów wyraża swoją dezaprobatę gwizdami i buczeniem…


Bilety na operę, koncert symfoniczny, balet czy recital kupić można już od 20 € (91,50 zł), za bilet, który zapewni nam dobry widok na scenę zapłacimy ponad 200 € (915 zł). Premiera i znani soliści mogą znacznie wywindować cenę 🙄. Jak do La Scali ubrać się należy❓ Schludnie… Fani opery ubrani w T-shirty i szorty zostaną z teatru wyproszeni, a pieniądze za bilet zwrócone nie będą…

Tuż obok głównego wejścia do teatru znajduje się wejście do muzeum la Scala. Wśród eksponatów znajdują się oryginalne nuty Verdiego, fortepian Ferenca Liszta, portrety primadonn i pulchnych tenorów. Nam najbardziej zależało na zobaczenie widowni i sceny teatru. Gmach la Scali robi wrażenie, choć krzesła w lożach do najwygodniejszych nie należą 😉…


CZY WIECIE, ŻE
Opera La Scala wybudowana została w miejscu zrujnowanego XIV wiecznego w 1381 roku Santa Maria alla Scala.
Świątynię ufundowała Beatrycze Regina della Scala, małżonka jednego z władców Mediolanu. To właśnie od jej nazwiska wywodzi się nazwa teatru.


Scena i galeria opery La Scala.
Scena i galeria opery La Scala


Castello Sforzesco

Z placu katedralnego, idąc ulicą Dantego dojdziemy do siedziby jednego z najznakomitszych włoskich rodów – Sforzów. Wybudowany w XV wieku zamek Sforzów, z całości wykonany jest z czerwonej cegły co wyróżnia go spośród mediolańskiej zabudowy.

Dziedziniec zamku dostępny jest za darmo, wszyscy którzy chcą zobaczyć wnętrza zamku i poszwędać się po zamkowych muzeach będą musieli zapłacić 5 € (23 zł). Muzeum nie jest przez turystów tłumnie odwiedzane. W sali della Asse jest sufit, który pomalował sam Leonardo da Vinci, a do najcenniejszych ekspnatów należy Pietà Rondanini – ostatnie, nieukończone dzieło Michała Anioła.

Gdyby informacja o eksponatach muzeum dotarła do mnie w czasie naszego pobytu w Mediolanie, być może udałoby mi się wyciągnąć od Złotówy piątaka i zobaczyć dzieła renesansowych mistrzów…

Zamek Sforzów w Mediolanie.
Zamek Sforzów

CZY WIECIE, ŻE
Zamek Sforzów w Mediolanie to rodowa siedziba królowej Bony, żony polskiego króla Zygmunta Starego. To dzięki Bonie, w każdy poniedziałek możemy cieszyć się pomidorową zupą, gdyż to Bona Sforza z Italii przywiozła pomidory 🍅☺️❗


Wspieraj twórczość!
Kliknij i kup nam kawę!

Kanał Naviglio Grande w Mediolanie.

Mała, Mediolańska Wenecja

Okolice kanału Naviglio Grande, który służył do transportu marmuru do budowy Duomo Di Milano to modna dzielnica z fajnymi klubami, knajpami i restauracjami.

Wieczorami pełno tu młodych człowieków, którzy endżojują się la dolce vita ☺️❗


* Mediolan odwiedziliśmy w styczniu 2022, w czasie w którym w całej Italii obowiązywały obostrzenia covidowe.

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.