Menu
Chiny

LETNI PAŁAC CESARZOWEJ CIXI

Do Letniego Pałacu, oddalonego 20 kilometrów od centrum Pekinu, dojeżdżamy metrem. Tym razem bez żadnych wpadek. Linia 4, stacja Beigongmen. Jesteśmy w tym coraz lepsi 😎.

Yihe Yuan

Mężczyzna pozujący przed Pałacem Letnim w Pekinie.
Zdęcie z epoki? Nie dla nas! Głupio byśmy wyglądali 😜

Bilet do letniej rezydencji chińskich władców kosztuje 60 ¥ 💴 (około 32 zł). Bilet to pakiet, w skład którego wchodzą Ulica Suzhou, Ogród Cnoty i Harmonii, Galeria Wenchang i Wieża Buddyjskiego Kadzidła.

Zwiedzanie pałacu zajmuje nam cały dzień… Liczyliśmy na maximum 2 godziny… Wyszło jakieś 6!

Tak jak Zakazane Miasto, Pałac Letni chińskich cesarzy robi na nas ogromne wrażenie. Jest ogromny… Ponad 3 000 obiektów, 70 000 m² zabudowanej przestrzeni z ogrodami, pałacami, świątyniami, altanami.

O historii Zakazanego Miasta szeptała nam, po polsku, do ucha przemiła Chinka z audio przewodnika. W Pałacu Letnim nie ma takich udogodnień. Łazimy i patrzymy na budynki, nie mając pojęcia o ich przeznaczeniu.

Pagoda Kadzidła Buddy na Wzgórzu Długowieczności w Pałacu Letnim w Pekinie.
Wzgórze Długowieczności

Pałac Letni był ulubioną rezydencją Cesarzowej Cixi.

CESARZOWA CIXI

Letni Pałac to ulubiona rezydencja cesarzowej Cixi. Cesarzowa Wdowa, która żelazną ręką rządziła państwem, nie żałowała środków na rozbudowę letniej rezydencji. Za pieniądze, które miały być przeznaczone na modernizację armii, cesarzowa buduje Marmurową Łódź, która staje na jeziorze Kunming.

Władczyni oskarżana jest o zabicie własnego syna cesarza Tongzhi, i siostrzeńca – cesarza Guangxu. Przed śmiercią Cixi wyznacza na swojego następcę Puyi – ostatniego cesarza Chin.

Cixi źle skończyła… Podczas rewolucji, jej grób został splądrowany a zmumifikowane ciało, wyrzucone na śmietnik 😞…


Widok na jezioro ze Wzgórza Harmonii z Pałacu Letniego w Pekinie.
Widok na jezioro ze Wzgórza Harmonii

Ciekawostką jest ulica Suzhou, malownicza miejscówka pełna małych sklepików z pamiątkami. Jest to miejsce, do którego aby wejść trzeba okazać bilet. Trochę nas to dziwi… Ulica za sklepikami świeci pustkami, brak kupujących… Trochę to bez sensu… Nasze kapitalistyczne myślenie mówi – wpuśćmy ludzi – zwiększmy sprzedaż 🤑!

Uliczka Suzhou w Pałacu Letnim w Pekinie.
Uliczka Suzhou

Z uliczki Suzhou, za 20 ¥ (11 zł) od głowy możemy wypłynąć na jezioro Kunming, z którego roztacza się panorama na Wzgórze Długowieczności i pałac. Panorama która ukazuje się naszym oczom jest trochę jakby zamglona…Wioska olimpijka

Na dziś w planie mieliśmy jeszcze zakupy na targu podróbek. Jest już za późno aby jechać na fake market, za wcześnie na powrót do hotelu. Postanawiamy zwiedzić wioskę olimpijską. Pekin był gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku. W 2022 odbędzie się tu zimowa olimpiada.


CZY WIECIE, ŻE❓
Pamiętacie tysiące bębniarzy na otwarciu letniej olimpiady w 2008 roku? Moim zdaniem najlepsza ceremonia otwarcia igrzysk ever!!! Ciekawe co wymyślą na 2022?!


Ku naszemu zaskoczeniu wioska olimpijska znajduje się w samym centrum Pekinu. Wejście na tereny olimpijskie jest bezpłatne 🤑. Główna atrakcja to Ptasie Gniazdo – stadion olimpijski, który swoją nazwę zawdzięcza konstrukcji przypominającej właśnie ptasie gniazdo 😉. To tutaj Tomasz Majewski zdobył złoty medal dla Polski w pchnięciu kulą. Naprzeciwko stadionu znajdują się olimpijskie pływalnie – słynna Wodna Kostka.

Stadion olimpijski Ptasie Gniazdo w Pekinie w Chinach.
Atleta 🤣

Stadion można zwiedzić za 80 ¥ (43 zł), kostkę za 30 ¥ (16 zł). Postanawiamy zwiedzić wioskę z zewnątrz… Zaczynamy przyglądać się naszym wydatkom 😬.

Stadion olimpijski Ptasie Gniazdo w Pekinie w Chinach.
Ptasie Gniazdo

To długi i męczący dzień był… Jutro kolejne atrakcje… Jutro jedziemy na Wielki Mur Chiński 😃🤩😝!

Dobranoc!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.