Menu
Indie

48 GODZIN W BOMBAJU, 48 GODZIN W MUMBAJU

Bombaj to ostatni przystanek na trasie naszego Indyjskiego Giganta. Już teraz możemy powiedzieć, że wyprawa do Indii to strzał w dziesiątkę❗ Lepiej trafić nie mogliśmy‼ Nasze obawy okazały się bezpodstawne! Indie są fajne i mamy nadzieję, że nie będzie to nasz jedyny Gigant w tym pełnym kolorów kraju!

Do Bombaju lecimy lokalnymi liniami IndiGo. Lot trwa ponad godzinę i kosztuje nas 2 311  (127 zł).

Miasto – Bombaj które widzimy z okna samolotu przykryte jest smogiem. Brudne ulice, zaśmiecone rzeki i kanały, smog – to krajobraz indyjskich miast.

Przed zanieczyszczeniem powietrza chronimy się używając masek przeciw smogowych. Trochę wątpimy w ich skuteczność. Z nosów wydłubujemy czarne jak węgiel babole 😝!

Nasz hotel znajduje się niedaleko Bramy Indii, 22 km od mumbajskiego lotniska. Na lotnisku bierzemy taksówkę, za z góry którą płacimy na hali przylotów. Podajesz adres, płacisz, dostajesz numer wozu. Za taksówkę płacimy 450  (24.70 zł). Mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani!

Bombaj czy Mumbaj?!

Bombaj to stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim. Wraz z miastami satelitarnymi tworzy najludniejszą po Delhi aglomerację liczącą 23 miliony mieszkańców! Dzięki naturalnemu położeniu jest to największy port morski kraju. Znajdują się tutaj także najsilniejsze giełdy Azji Południowej: National Stock Exchange of India i Bombay Stock Exchange. Mumbaj jest ponadto uznawany za stolicę kinematografii indyjskiej. To tutaj znajduje się słynne Bollywood!


CZY WIECIE, ŻE
Indyjska nazwa miasta Mumbaj pochodzi od miejscowej hinduskiej bogini Mumba. W XVI wieku Portugalczycy nazwali to miasto Bom Bahia co znaczy Dobra Zatoka . Brytyjczycy po przejęciu kolonii w 1661 zmienili nazwę miasta na Bombay. Oficjalna zmiana nazwy w języku hindi i angielskim nastąpiła w 1995. Według Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych w języku polskim można stosować zarówno nazwę „Mumbaj”, jak i „Bombaj”.


Brama Indii

Po zameldowaniu się w hotelu idziemy pod Bramę Indii. Brama Indii w Bombaju to łuk o wysokości 26 metrów. Budowla ta wzniesiona została w latach 1915 – 1924 na wzór XVI-wiecznej architektury Gudźaratu aby uczcić wizytę króla Anglii Jerzego V i jego małżonki, Marii.

Brama Indii w Bombaju.
Brama Indii w Bombaju

Królewskie wejście do Indii to największa atrakcja turystyczna miasta, a plac przy bramie to popularne miejsce spotkań towarzyskich.

Spacerując po placu, nie sposób nie zauważyć, budynek jednego z najlepszych hoteli w mieście – Taj Mahal Palace. Miejskie opowieści mówią, że hotel został wybudowany przez Jamsetji Tata, po tym jak odmówiono mu wstępu do hotelu Watson, który przeznaczony był tylko dla “białych” gości.


uwaga❗
W sierpniu 2008 roku, w Mumbaju doszło do zamachów terrorystycznych. W serii 10 zamachów zginęło 175 osób. Na swój cel terroryści wybrali hotel Taj Mahal Palace, Dworzec Króla Śiwadźiego i inne, często odwiedzane miejsca w mieście.


Brama Indii w Bombaju w Indiach.
Brama Indii i Taj Mahal Palace

Robimy się głodni… Bombaj to świetne miejsce, aby spróbować ulicznego jedzenia. Do tej pory się wzbranialiśmy przed ulicznymi rarytasami, ale jak ma nas dosrać to nas dosra 💩!

Indyjskim smakom poświęciliśmy osobnego posta, do którego lektury serdecznie zapraszamy 🤤!

Rankiem, następnego dnia płyniemy na wyspę Elephanta. Nazwa wyspy pochodzi od rzeźby słonia, która kiedyś znajdowała się na wyspie.

Znów udajemy się pod Bramę Indii. Po prawej stronie od bramy znajdują się kasy, gdzie kupujemy bilety na prom. Cena dla wszystkich taka sama czyli 200  (11 zł) od osoby, w dwie strony. Na łodzi za dodatkowe 10  (0,55 zł) możemy dostać miejsce na górnym pokładzie.

Płyniemy około godziny po brudnych wodach zatoki. Wszędzie pływają śmieci, a widok przysłania smog!

Groty Elefanty

Powodem naszej wizyty na wyspie są Groty Elefanty. Aby zwiedzić groty trzeba wyskoczyć z 600  (33 zł)!

Groty wykute są na szczycie jedynego wzgórza na wyspie. Droga na szczyt z obydwu stron otoczona jest straganami z pamiątkami. Ceny w Bombaju są dużo niższe niż w Delhi czy w Dźajpurze. Jeśli dobrze się targujecie to można otrzymać naprawdę dobrego dila. Jest to dobra okazja, aby zaopatrzyć się w pamiątki


Wizerunek boga Kryszny namalowany na liściu.

KRYSZNA NA LIŚCIU NAMALOWANY

W Bombaju, przy Grotach Elefanty kupujemy wizerunek liścia, z którego uśmiecha się do nas Kryszna. Zacznijcie oszczędzić pieniądze! Będzie on przedmiotem aukcji na kolejnym finale WOŚP ❤️!

Podróżowanie jest fajne!

Pomaganie jest fajne ❤!


Pomaganie jest fajne!
Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej pomocy

Groty na wyspie to wykute w skale świątynie udekorowane kamiennymi posągami. Rzeźby przedstawiają hinduistyczną mitologię, a pobożni Indusi wciąż oddają im cześć. Jaskinie datowane są na VII – IX wiek. Podsłuchujemy jak przewodnik opowiada wycieczce o świetności wyspy, o tym że rzeźby były kolorowe, a sama wyspy była ważnym ośrodkiem religijnym. Rozglądamy się po jaskini… Większość rzeźb jest uszkodzona a niektóre z siedmiu grot są zupełnie puste. Okazuje się, że Portugalczycy urządzili sobie w tym miejscu magazyn prochu, na skutek którego wybuchu, jaskinie zostały poważnie uszkodzone.

Najwięcej rzeźb zachowało się w jaskini Śiwy. Głównym obiektem kultu jest wykuty w skale wizerunek Śiwy Mahesiamurti. Jest to popiersie o trzech twarzach, wyrażających trzy aspekty boga: z lewej strony wąsaty i groźny to Śiwa Bhajrawa, pośrodku Wielki Bóg – Mahadewa, z prawej żeńska, miłosierna postać Śiwy – Uma.

Posąg  Śiwy Mahesiamurti wykuty w Grotach Elefanty w Bombaju
Śiwa Mahesiamurti
Płaskorzeźby hinduistycznych bóstw.
Bogowie

Zespół Grot Elefanty od 1987 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


uwaga❗
W świątyniach jest zakaz nagrywania, zdjęcia można robić bez żadnych przeszkód!



Idziemy w miasto

Architektura Mumbaju jest inna, od tej jaką do tej pory spotykaliśmy na trasie naszego indyjskiego giganta. Jest tu europejsko 😉.

Na uwagę zasługuje dworzec kolejowy króla Śiwadźiego. Dworzec wybudowany w stylu będącym połączeniem neogotyku i architektury indyjskiej. Dworzec wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dworzec kolejowy króla Śiwadźiego w Bombaju.
Dworzec kolejowy króla Śiwadźiego

Dworzec jest naprawdę imponujący. Niestety podczas naszej wizyty trwają prace remontowe. Po drugiej stronie ulicy widzimy, podobny do kościoła budynek Korporacji Miejskiej.


Milioner z ulicy.

MILIONER Z ULICY

Finałowa scena Slumdoga i słynny booliwodzki taniec, przy rytmach Jai Ho odegrana została w Bombaju, na dworcu króla Śiwadźiego…

i my tam byliśmy… i my tam tańcowaliśmy 😉❗


Łazimy po Mumbaju od czasu do czasu zatrzymujemy się przy straganach z ulicznym jedzeniem. Kusi nas, aby skosztować soku wyciskanego z trzciny cukrowej, ale nie jesteśmy aż tak odważni.


CZY WIECIE, ŻE
W Bombaju działają Wieże Milczenia. Wieża Milczenia to miejsce, gdzie Parsowie zostawiają ciała zmarłych na pożarcie sępom. Zanieczyszczenie środowiska w Bombaju zdziesiątkowało populację bombajskich sępów i cała Parsów zamiast być jedzone przez ptaki gniją w indyjskim słońcu 😦…


Wchodzimy na dziedziniec jednego z muzeów w Bomgbaju – Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya. Jest to największe i najczęściej odwiedzane muzeum w mieście. W swoich zbiorach posiada hinduskie i buddyjskie rzeźby, figurki z terakoty z doliny Indusu, miniaturowe obrazy i groźną broń indyjską.

Muzeum Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya.
Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya

Fanami muzeów nie jesteśmy i poprzestajemy na zrobieniu zdjęcia Buddy, który śpika sobie w ogrodach muzeum.

Idziemy na bazar

Do końca naszego Giganta zostało zaledwie parę godzin. Postanawiamy udać się na lokalne targowisko. Niedaleko dworca króla Śiwadźiego znajduje się bazar Crawford. Kupimy tu wszystko: ubrania szyte na miarę, materiały, biżuterię, chińskie zabawki, paski… Wszystko tu kupimy!

Ludzi na bazarze jak mrówków! Coś dźwigają, gdzieś idą… Łatwo można zgubić się w tym tłumie…

Tuż przy bazarze znajduje się największy meczet w Bombaju Jama Masjid – Meczet Piątkowy. Meczet został wybudowany nad naturalnym zbiornikiem wodnym. Żałujemy, że nie starczyło nam czasu na jego zwiedzenie.

Zabrakło nam czasu na Mumbaj, zabrakło nam czasu na Indie! Na nasz Gigant jechaliśmy z pewnymi obawami, które zostały rozwiane już po pierwszych dniach w tym niezwykłym kraju!

Czas wracać do hotelu. Trzeba spakować plecaki i ruszać na lotnisko. Czas wracać do domu 😥…

Indie lubimy! Do Indii wrócimy! Raz jeszcze powiemy Namaste India!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.