Menu

Dublin – Baile Átha Cliath – stolica Irlandii i największe miasto na wyspie. To tutaj większość turystów rozpoczyna swoją przygodę na zielonej wyspie. Miasto, które stało się domem dla tysięcy polskich emigrantów! Pamiętamy jak X lat temu po raz pierwszy wylądowaliśmy w Irlandzkiej stolicy – Dablinie. Kto i kiedy przechrzcił Dablin na Dublin❓

Witamy w Dublinie!

Z lotniska do centrum Dublina dojedziemy miejską komunikacją Aerlink #747. Autobus kursuje co 15 minut od 5 rano do 23:30. Przystanek znajduje się nieopodal Terminala 1, skąd startują i lądują samoloty Ryanaira. Za 6 (26 zł) w expressowym tempie, autobus Aerlink zawiezie nas do centrum miasta. Autobus zatrzymuje się na Busaras (główny dworzec autobusowy), na O’Connell Street w centrum miasta i na stacji kolejowej Heuston.

W pobliżu terminala znajduje się dworzec autobusowy skąd będziemy mogli złapać busa do Corku Sligo lub Galway…

Transport publiczny

Musimy się Wam przyznać, że nigdy nie korzystaliśmy z transportu publicznego w Dublinie. Mieszkamy jakieś 40 kilometry od centrum miasta. Do miasta jeździmy samochodem…

Turystyczna karta Leap jest świetną opcją, jeśli chcecie zwiedziś Dublin i jego okolice. Kartę możecie zamówić online lub kupić na lotnisku.

Karta LeapCena
Jednodniowa 10 (43,75 zł)
Trzydniowa19,50 (85,30 zł)
Tygodniowa40 (175 zł)

Turystyczna karta Leap pozwoli nam na korzystanie z kolejki podmiejskiej DART, miejskiej kolei LUAS, z blisko 160 linii miejskich autobusów.

Dublin północny i południowy

Rzeka Liffey dzieli miasto na część północną i południową. Dublin południowy jest bardziej poszowy… Liczne mosty spinają obie części miasta. Najbardziej rozpoznawalny mostem jest Ha’penny Bridge.

Most Penny jest najstarszym mostem przeznaczonym dla pieszych. W przeszłości za przejście mostem pobierana była opłata w wysokości 1,50 pensa.

Peny Bridge w Dublinie.
Most Ha’penny

Temple Bar

Tuż przy moście Penny, po południowej stronie miasta, znajduje się jego rozrywkowe centrum – Temple Bar❗

Temple Bar to miejsce pełne pubów, kawiarni i restauracji. Jest to typowo turystyczna miejscówka. Temple bar to obowiązkowe miejsce na mapie Dublina. Tutaj możemy napić się Guinnessa i posłuchać tradycyjnej irlandzkiej muzyki. Pamiętajcie – jedno piwo i wychodzimy…

Ceny na Temple Bar są dużo za duże!!!


Polskie koncerty w Irlandii.

POLSKIE KONCERTY W IRLANDII

Polonia na Zielonej Wyspie osamotniona nie jest… Odwiedza nas Kazimierz Staszewski, Kasia Nosowska z zespołem. W Dublinie w 2018 roku odbyła się Gala Disco Polo 😁…

Oprócz muzykantów Polaków na wyspie odwiedzają teatralne trupy, poeci i autorzy prozy 📚.


Pomnik Molly Malone w Dublinie.

MOLLY MALONE

Molly to postać z popularnej dublińskiej piosenki o tym samym tytule. Jest to niepisany hymn Dublina, który możemy usłyszeć na Temple Bar i meczach GAA.

Molly to młoda sprzedawczyni ryb, która nocami sprzedawała swoje ciało.

Potarcie piersi Molly ponoć przynosi szczęście. W 2018 roku na cycku Molly pojawił się guzek, który jest częścią kampanii zachęcającej kobiety do badania piersi.


Kibic futbolu irlandzkiego.

CRAIC

Craic to nastrój, zabawa, dobry humor… Craic to impreza, rozmowa, muzyka, śpiewy i tańce…

Irlandczycy mówią, że był dobry craic, gdy się dobrze bawili, gdy lało się dużo Guinnessa i było dużo śmiechu…

Na Craic nie ma definicji! Craic to zbiór wszystkiego co wprawia nas w dobry nastrój 😜!


Christ Church i katedra św. Patryka

Mimo iż wyznanie rzymskokatolickie jest dominujące w Irlandii, w stolicy tego katolickiego kraju brakuje katedry kościoła łacińskiego.

Kościół Irlandii, który jest prowincją Kościoła Anglikańskiego ma w mieście dwie katedry. Narodowa Katedra Irlandii – taki tytuł został nadany katedrze św. Patryka.

Katedra św. Patryka w Dublinie.
Katedra św. Patryka

Patron Irlandii, św. Patryk.

ŚWIĘTY PATRYK

Święty Patryk to patron Irlandii. Święty Patryk zaczął krzewić chrześcijaństwo na wyspie, to on przegonił z wyspy węże 🐍, których na wyspie nigdy nie było!

Irlandczycy 17 marca hucznie obchodzą święto swojego patrona. Dzień ten jest dniem zabawy na całej wyspie a w Dublinie odbywa się wielka parada ku czci patrona!


czy wiecie, że❓
Podczas naszych Gigantów zauważyliśmy, że wstęp do meczetów, synagog, świątyń rzymskokatolickich i prawosławnych jest bezpłatny. Protestanci pobierają opłatę za zwiedzanie swoich kościołów… Złotówa nie pała sympatią do naszych protestanckich braci.


Christ Church, katedra w Dublinie.
Christ Church

Drugą świątynią o statusie katedry jest Christ Church z charakterystycznym “mostkiem” łączącym świątynię z budynkami kościelnymi. Kościół prezentuje się fajnie, ale go nie zwiedzamy. Trzeba płacić 🙄❗

W Dublinie nie ma katolickiego kościoła o statusie katedry.

Dubliński zamek

Na ulicy Dame po południowej stronie rzeki znajduje się zamek 🏰. Zamek był siedzibą wicekróla Irlandii – przedstawiciela brytyjskiej monarchii.

Po odzyskaniu przez Irlandię niepodległości w 1922 roku zamek pełnił rolę parlamentu i sądu. Dziś zamek w Dublinie to atrakcja turystyczna. Jego wnętrza są udostępnione dla turystów.

Kolegium Trójcy Świętej – Trinity College

Trinity College – uniwersytet założony przez królową Elżbietę I w 1592 roku. Jest to najstarsza uczelnia wyższa na wyspie. Trinity College poprzez swoje relacje z uniwersytetami w Oksfordzie i Cambridge uznawany jest za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Europie.


czy wiecie, że❓
Trinity Collage był uczelnią protestancką. Do 1970 Kościół Katolicki zabraniał wiernym podejmowania studiów na uczelni bez jego zgody!!! Kobiety po raz pierwszy zostały przyjęte na studia dopiero w 1904 roku!!!


Absolwentami Trinity College są między innymi Oskar Wilde, Jonathan Swift i Samuel Becket.

Trinity College szczyci się jedną z najlepszych bibliotek w Europie 📚. Biblioteka jest domem dla najcenniejszego zabytku Irlandii – Księgi z Kells!

Księga z Kells zwana też Ewangeliarzem z Kells lub Ewangeliarz świętego Kolumby to bogato ilustrowany manuskrypt z około 800 roku. Spisana po łacinie, Księga z Kells zawiera tekst czterech Ewangelii wraz z notami wstępnymi i komentarzami, a jej karty (ogółem 680) są misternie i bogato zdobione wielobarwnymi celtyckimi motywami roślinnymi.

Księga z Kells wystawiona jest na widok publiczny. Możemy podziwiać dwie strony tego manuskryptu, które co pewien czas (co kilka tygodni) są przewracane… W sali, w której znajduje się ewangeliarz jest zakaz robienia zdjęć!

W bibliotece Trinity College oprócz Księgi z Kells przechowywana jest harfa Brian Boru, która jest narodowym symbolem Irlandii, oraz kopia Proklamacji Republiki Irlandii z 1916 roku.

Aby móc obejrzeć dzieło średniowiecznych mnichów trzeba wyskoczyć z 11 € (48 zł). Bilety warto kupić online by długie kolejki turystów ominąć…



czy wiecie, że❓
16 czerwca 1904 to dzień w którym, Leopold Bloom wybrał się ma spacer po Dublinie. Zwiedzanie Dublina śladami bohatera Ulissesa to fajny pomysł na poznanie miasta 😉!


Ulica O’Connell

Ulica O’Connell to ścisłe centrum miasta. Ulica ta wraz z ulicami Henry i Grafton to handlowe centrum Dublina.

W Dublinie znajduje się najwyższa rzeźba na świecie – Spire of Dublin! 120 metrowa iglica ustawiona została w miejscu kolumny Nelsona (angielskiego admirała). Znienawidzony symbol brytyjskiej okupacji został wysadzona przez wojowników IRA w 1966 roku.

Ulice Irlandzkiej stolicy pełne są muzykantów. Muzyka tradycyjna, rockowa… To na Dublińskich ulicach Ed Sheeran i Dermot Kennedy urządzali podśpiewujki 🎤…


Posąg upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu w Dublinie.

WIELKI GŁÓD

Idąc w stronę portu natrafiamy na rzeźby poświęcone Irlandczykom, którzy musieli opuścić wyspę. Zaraza ziemniaczana, przyczyna głodu w Irlandii zabiła ponad milion osób w latach 1845 – 1850. Ponad półtorej miliona osób wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brytanii.


Budynek giełdy w Dublinie.
Custom House – neoklasycystyczny budynek z XVIII wieku

Najbrzydszy budynek w Dublinie.

NAJBRZYDSZY BUDYNEK W DUBLINIE

Tytuł najbrzydszego budynku irlandzkiej stolicy należy do Liberty Hall, siedziby związku zawodowego SIPTU.

Siedziba SIPTU straszy w Dublinie od 1965 roku.

Siedemnastopiętrowa Liberty Hall do 1998 roku była najwyższym budynkiem w Dublinie.


Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol, Dublin.

Bardzo ważną miejscówką na mapie Dublina jest Kilmainham Gaol. Stare więzienie gdzie przetrzymywani byli bojownicy o niepodległość Irlandii. Kilmainham Goal to pomnik narodowy Irlandii.

Więzienie Kilmainham jest na liście wielu turystów. Bilety trzeba zarezerwować online z wyprzedzeniem! Cena biletu to 8 EUR (35 PLN).

Małe co nieco…

Irlandczycy lubią sobie pojeść 😋… My też niczego sobie nie odmawiamy… Dużo i tłusto… Tak jest najlepiej, najsmaczniej 🙃…

Śniadanie

Na śniadanie proponujemy typowy irlandzki zestaw: kiełbaski, jajka, biała i czarna kaszanka, fasolka w sosie pomidorowym, placek ziemniaczany, smażone pieczarki i pomidory, tosty grubo posmarowane irlandzkim, słonym masłem!

Obiad

Obiad koniecznie w chippersie – tradycyjnie prowadzonym przez włoską rodzinę. W menu znajdziecie burgery, kiełbasy frytki zwane tu chipsami i smażoną rybę!
Odważnym proponujemy zalać frytki 🍟 octem! Tak jada się w Irlandii!

Pićkanie

Do popicia – Guinness 🍺. Nam trunek ten nie przypadł do gustu.
Browar Guinnessa to najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Irlandii. Poświęcimy mu osobnego posta…

Wspieraj twórczość!
Kliknij i kup nam kawę!

Jak na Zieloną Wyspę przystało, Dublin jest zielony. O Zielonym Dublinie poczytać możecie w następnym poście.

Dublin jest fajny!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.