Menu
Niemcy

KRÓLEWSKI POCZDAM

Mamy bilet turystyczny – mamy bilet do Poczdamu! Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy go nie wykorzystali! Wcześnie rano opuszczamy hotel. Kolejka miejska – S7 zabiera nas ze stacji Berlin Wschodni do Poczdamu za 0 €! Czas dojazdu 35 minut!

Na Poczdam mamy zaledwie parę godzin. Wieczorem musimy wrócić do Berlina i złapać samolot do domu. Na dworcu w Poczdamie jesteśmy atakowani przez naganiaczy, którzy oferują nam zwiedzanie miasta typu Hop On, Hop Off…

Nie jesteśmy fanami tego typu atrakcji. Robimy to dla Was! Biedniejsi o 10,50 € (44,60 zł od głowy) wsiadamy do autobusu. Mimo majówki, w Poczdamie jest chłodno. Sadowimy się na dolnym pokładzie… Zaczynamy zwiedzać Poczdam!


Przystanek autobusowy w Poczdamie w Niemczech.

POTSDAM CITY TOUR

Autobusowe zwiedzanie miasta zajmuje niecałe dwie godziny, pod warunkiem, że nie będziemy wysiadać na żadnym z 15 przystanków. Na pokładzie autobusu możemy podłączyć się do audio guida. Mimo iż Polacy w Niemczech stanowią trzecią siłę, brak jest kanału w języku polskim. do wyboru mamy angielski, francuski, włoski, rosyjski, hiszpański, niemiecki i

portugalski. O wschodnich sąsiadach organizatorzy zapomnieli 😞! Przypadek⁉️

W okresie od kwietnia do października autobusy Potsdam City Tour kursują co 20 – 30 minut.


Przystanek 1 – Luisenplatz

Na placu, w jego centralnej części znajduje się Brama Brandenburska. Brama w Poczdamie jest mniejsza, ale za to starsza od tej w Berlinie. Na placu znajdziemy restauracje i kawiarnie. W czasie bożonarodzeniowym odbywa się tu świąteczny jarmark.

Brama Brandenburska w Poczdamie.
Brama Brandenburska

Przystanek 2 – 4 – Muzeum Filmu, Pałac Barberini, Dworzec

W Poczdamie znajduje się najstarsze na świecie studio filmowe – Studio Babelsbrg. Powstało ono w 1911 roku. W czasach nazistowskich nakręcono tu ponad 1 000 filmów propagandowych i antyżydowskich.

Przystanek 5 – Dzielnica Holenderska

Fryderyk Wilhelm I słynął z zamiłowania do kultury holenderskiej. Z jego inicjatywy w latach 1733 – 1742 wybudowane zostało Holländisches Viertel, osiedle dla rzemieślników holenderskich ściąganych do pracy przy rozbudowie Poczdamu. Jest to największy zespół architektury holenderskiej poza Holandią w Europie.

Przystanek 6 – Muzeum Fluxus

Fluxus to ruch w sztuce, który znosi granice między tradycyjnym pojmowaniem sztuki a życiem. Nic z tego nie rozumiemy i na tym zakończymy 😉!

Przystanek 7 – Most Szpiegów


Plakat filmu Most Szpiegów z Tomem Hanksem.

MOST SZPIEGÓW

Most Glienicker w czasie zimnej wojny łączył Berlin Zachodni i Niemcy Wschodnie. Związek Radziecki i stany Zjednoczone trzykrotnie wykorzystywały most do wymiany szpiegów.

Most Glienicker jest bohaterem filmu z Tomem Hanksem “Most szpiegów” z 2015 roku.


Przystanek 8 – Marmurowy Pałac i Zakazane Miasto

Jadąc do Marmurowego Pałacu mijamy “Zakazane Miasto”. Po konferencji poczdamskiej ta willowa dzielnica miasta została zajęta przez dowódców niemieckiego oddziału KGB. Tu znajduje się przerobione na muzeum więzienie KGB, gdzie więziono 1 500 osób podejrzewanych o zbrodnie nazistowskie, szpiegostwo, sabotaż, a także za odmowę nauki języka rosyjskiego.

Pałac Marmurowy w Poczdamie.
Pałac Marmurowy

Pałac Marmurowy powstał na zlecenie Fryderyka Wilhelma II, bratanka i następcy bezdzietnego Fryderyka II Wielkiego, jako prywatna rezydencja. W przeciwieństwie do barokowych i rokokowych pałaców Fryderyka Wielkiego, budowlę wzniesiono w nowym wówczas stylu klasycystycznym.

Pałac Marmurowy należy do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przystanek 9 – Cecilienhof

Pałac Cecilienhof to ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów. Cecilienhof był miejscem, w którym obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej po drugiej wojnie światowej.


Stalin, Churchill i Truman na konferencji poczdamskiej.

KONFERENCJA POCZDAMSKA

W dniach 17 lipca – 2 sierpnia 1945 roku, w Cecilienhof odbyło się spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej.

Przywódcy wielkiej trójki: Churchill, Stalin i Truman wspólnie obradowali nad traktatami pokojowymi i zasadami organizacji powojennego świata.

W czasie konferencji została wyznaczona zachodnia granica Polski.


Przystanek 10 – Kolonia rosyjska – Alexandrowka

Mijamy osiedle drewnianych domów, które jednoznacznie kojarzą się z rosyjską wsią. Osiedle powstało na początku XIX wieku z inicjatywy króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Jego mieszkańcami byli śpiewacy z wojskowego chóru żołnierzy rosyjskich.

Przystanek 11 – Oranżeria

Oranżeria w Poczdamie.

Jesteśmy przy głównej atrakcji Poczdamu. Przed nami 298 hektarów zieleni z trzema pałacami -Sanssouci i Pałacem Nowym i Nowej Oranżerii. Zapowiada się dłuuugi spacer… Zwiedzanie zaczynamy od Nowej Oranżerii, neorenesansowy pałacu w północnej części parku Sanssouci. Pałac wybudowany został w latach 1851 – 1864.

Do oranżerii prowadzą schody, po których nie mamy zamiaru się wspinać. Nie mamy na to czasu 😉…

Pałac podziwiamy z daleka i idziemy do kolejnego punktu na naszej mapie…

Przystanek 12 – Nowy Pałac

Nowy pałac w Poczdamie.
Nowy Pałac

Znajdujący się w zachodniej części parku Sansouci Nowy Pałac wybudowany został w latach 1763 – 1769. Pierwotnie pałac służył jako dom gościnny 😉. Pałac stał się oficjalną rezydencją cesarską w roku 1871, i pełnił tę funkcję do roku 1918. Wnętrza pałacowe są dostępne dla zwiedzających. Nie mamy czasu i do pałacu nie wchodzimy…


czy wiecie, że❓
W pałacu nie zobaczymy mebli pary cesarskiej. Po rewolucji listopadowej i zdetronizowaniu Wilhelma II, Republika Weimarska zezwoliła monarsze na wywiezienie mebli z pałacu do siedziby na wygnaniu w Haus Doorn w Holandii.


Sam budynek robi wielkie wrażenie. Naszym zdaniem siedziba władców Prus jest fajniejsza od pałacu Schönbrunn w Wiedniu.

W pomieszczeniach gospodarczych – Communs, które pierwotnie miały przysłaniać widok na bagna, znajduje się dziś Uniwersytet Poczdamski.

Przystanek 13 – Sanssouci

Na naszej mapce jest jeszcze jeden pałac. Łapiemy podwózkę na przystanek 13. Trochę jest tu pomieszane. Zwiedzanie parku lepiej zacząć od Sanssouci, później główną aleją, mijając oranżerię dojdziemy do Nowego Pałacu. Tak, naszym zdaniem, jest lepiej 😉!

Pałac Sanssouci w Poczdamie.
Żółty pałac

Pałac Sanssouci wybudowany w latach 1745 – 1747 był letnią rezydencją pruskich władców. Rokokowy pałac Hohenzollernów był ulubioną rezydencją Fryderyka Wielkiego.


Portret króla Prus Fryderyka II Wielkiego.

FRYDERYK II WIELKI

Friedrich II von Hohenzollern (ur. 24 stycznia 1712 w Berlinie, zm. 17 sierpnia 1786 w Poczdamie) – król Prus pod którego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych krajów w Europie.

Nazwa pałacu wywodzi się z francuskiego “sans souci” – bez zmartwień. Według Fryderyka Wielkiego (i nie tylko 😁), przyczyną zmartwień mężczyzny są kobiety, więc Pałac Sanssouci pozostawał “sans femmes” – bez kobiet 🙃!


Przystanek 14 – Obelisk

Kościół św. Mikołaja w Poczdamie.

To już ostatni przystanek na trasie naszego autobusu. Kto tu wysiądzie, ten udaje się w okolice kościoła św. Mikołaja, którego kopułka przypomina nam bazylikę św. Piotra w Watykanie. Plac na którego środku stoi obelisk otaczają oprócz kościoła Mikołaja Miejski Pałac i Muzeum Poczdamskie.

Autobus Podstam City Tour zawozi nas na dworzec kolejowy. Wsiadamy do kolejki i wracamy do Berlina. Mamy jeszcze czas, aby wstąpić do Turka na kebaba 😋…

Hop On… Hop Off… to dobra forma na zwiedzanie miasta, gdy do dyspozycji mamy mało czasu…

Przylatując do Berlina nie planowaliśmy wizyty w Poczdamie. Poczdam to lekcja historii Prus i powojennej Europy. Warto!Pogoda na berlińskiej majówce nas nie rozpieszcza. Jest chłodno i pochmurnie… Nie takie przeszkody pokonywaliśmy na naszych Gigantach. Berlin ma swój klimat, fajnie się tu czujemy. Polecamy Berlin, polecamy Poczdam❗ Jest tanio, łatwo dojechać i każdy znajdzie tu coś dla siebie…

Auf Wiedersehen…

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.