Menu
Bułgaria / Irlandia / Niemcy / Polska / Łotwa

JARMARKI BOŻONARODZENIOWE 🎄

Weihnachtsmarkt – jarmark bożonarodzeniowy – odbywający się w plenerze w wielu miastach Europy. Historia pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych sięga w Niemczech końca XIV, a w Austrii końca XIII wieku.

Typowy Weihnachtsmarkt odbywa się na ulicach lub placach starszych części miast. Znajdują się na nim stragany oferujące ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze itp. Jarmarkom towarzyszą różnego rodzaju występy artystyczne, jak np. jasełka, koncerty charytatywne, prezentacje szopek bożonarodzeniowych itp., czasem także lunaparki i inne atrakcje rozrywkowe.

Jarmarki przyciągają co roku miliony turystów. Jednym z największych jest Weihnachtsmarkt w Kolonii.

W tym poście będziemy oceniać jarmarki pod względem: jedzenia, w czym serwowany jest grzaniec, muzyki i dekoracji, oświetlenia, ogólnej atmosfery. Przyznawać będziemy Mikołaje! Najwyższa nota to 🎅🎅🎅🎅🎅, najniższa to 🎅!

Najlepsze oferty są na…
booking.com

Bułgaria
Sofia 2017

Na jarmark bożonarodzeniowy w Sofii jedziemy prosto z lotniska. Po kilku grzańcach zaczyna nam szumieć w głowie. Wino serwowane jest w kartonowych kubkach, ale możemy sobie kupić kubek ceramiczny. Tak zrobiliśmy, lecz kubki przepiliśmy w jakiejś knajpie. Jest Mikołaj, są śpiewy!!! Udziela nam się atmosfera i urządzamy sobie podśpiewujki! Jarmark nie jest duży, ale znajdziemy tu wszystko co na tradycyjnym jarmarku być powinno! Dodatkowym atutem jest śnieg ❄️ ❄️ ❄️!

Nasza ocena: 🎅🎅🎅🎅

Niemcy
Kolonia 2013, 2014, 2016

Jarmark bożonarodzeniowy w Kolonii w Niemczech.
Jarmark w Kolonii

Jarmarki bożonarodzeniowe w Kolonii, znajdują się chyba na każdym placu! Główny Weihnachtsmarkt znajduje się na placu koło katedry. Mniejszy – naszym zdaniem bardziej sympatyczny na Rudolfplatz. Wino oczywiście lane jest do ceramicznych kubków. Każdy jarmark w mieście ma inne kubki. Wpłacamy kaucję 2 € (8 zł) i otrzymujemy kubek. Kubek możemy zatrzymać – będzie fajną i niedrogą pamiątką z Kolonii! Do jedzenia tradycyjnie: kiełbachy, golonki, placki ziemniaczane z musem jabłkowym, naleśniki z nutelką!

Nasza ocena: 🎅🎅🎅🎅🎅

Hamburg 2017

W Hamburgu mamy do wyboru trzy jarmarki. Główny jarmark odbywa się na rynku, tuż obok ratusza. Drugi – naszym zdaniem najlepszy w dzielnicy rozpusty, na St. Pauli. Trzeci jarmark pod tęczową flagą 🏳️‍🌈 na St. Georg – najsłabszy!

Na St. Pauli jest scena gdzie każdy może zaśpiewać, jest DJ, który gra nie tylko świąteczne utwory. Znajdziemy tu także namiot, w którym pomocnice Mikołaja pokazują walory, które każda pomocnica Mikołaja mieć powinna (18+)! Zajadamy się kiełbasą krakowską i pijemy wino z ceramicznych kubków! Mimo środka tygodnia jest tu sporo ludzi… Jest zimno i czuje się atmosferę świąt!

Nasza ocena: 🎅🎅🎅🎅🎅

Łotwa
Ryga 2018

Jarmark bożonarodzeniowy w Rydze.
Jarmark w Rydze

W Rydze są trzy jarmarki. Główna impreza odbywa się na placu, obok katedry luterańskiej. Nasza wizyta przypada na środek tygodnia. Jest spokojnie, nie ma tłumów… Jest pustawo. Wino leje się do kartonowych kubków! Oprócz wina możemy spróbować grzańca na bazie tradycyjnego łotewskiego trunku – Balsamu. Próbujemy pasztetu z zająca i miodów. Kupujemy dżem z agrestu 😋! Brak toalet 😱!!!

Nasza ocena: 🎅🎅🎅

Polska
Wrocław 2015, 2018

Naszym zdaniem najlepszy Christmas market w Polsce. Jarmark znajduje się na Wrocławskim rynku Wino pijemy z ceramicznych kubków. Mnóstwo straganów, na których znajdziemy podarki dla najbliższych. Fajna atmosfera. Jedyny minus to wystrój! Jarmark każdego roku wygląda tak samo!

Nasza ocena: 🎅🎅🎅🎅🎅

Kraków 2015, 2016

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie.

W Krakowie zawsze jest fajnie. Mieliśmy wielkie oczekiwania po jarmarku w stolicy Kraka… Wyszło słabo…

Kraków ma dwa jarmarki. Główny jarmark znajduje się oczywiście na rynku, drugi obok dworca PKP. Kartonowe i plastikowe kubki 😩! Kiełbaska i szaszłyk to spory wydatek. Fajne są pierniki, w różnych kształtach, które nadają się na świąteczny upominek 🎁. U górali możemy kupić oscypki.

Sporo ludzi, sporo turystów… Brak świątecznej muzyki 🎼!

Nasza ocena 🎅🎅🎅


CZY WIECIE, ŻE
W Krakowie na jarmarku były mikołajowe pierniki z naklejoną papierową twarzą Mikołaja. Takie pierniki pamiętam z dzieciństwa!


Opole 2018

Jarmark bożonarodzeniowy w Opolu.

Na rynku w Opolu jest jarmark 😁! Opole to moje miasto! Jarmark bożonarodzeniowy to klapa!

Na rynku ustawiono kilka straganów i stoisko górali. Z głośników przy barze kolędy przeplatane góralską muzyką. Kubek (karton 🤨) grzańca z prądem to wydatek 15 zł. Kiełbasa z dzika, dzika nie widziała 😡!  Fajną sprawą jest ognisko, przy którym można sobie posiedzieć i się ogrzać!

Nasza ocena: 🎅🎅

Lubimy jarmarki bożonarodzeniowe 😍, które są powodem dla którego pakujemy plecaki i ruszamy szukać świątecznej atmosfery. Są wymówką aby wymigać się od przedświątecznych obowiązków!

Blogerzy podróżniczy życzą wszystkim wesołych świąt bożego narodzenia.

Wesołych Świąt 🎅🏻🎄❗

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.