Pałac Zimowy… Siedziba carów Rosji… Symbol Petersburga. Ermitaż to powód dla którego tysiące turystów każdego roku odwiedza dawną, rosyjską stolicę. Obecnie w komnatach pałacu znajduje się najstarsze i drugie co do wielkości muzeum na świecie – Ermitaż…
Zamawiamy Ubera. Podjeżdża szara Toyota. Wsiadamy do auta i:
– Zdrawstwujtie! Ermitaż pażałsta…
ROZMOWA ZOTÓWY Z KIEROWCĄ PRZYPADKOWEGO SAMOCHODU
– Kakoj Ermitaż?! Paszoł won z majej maszynu!
Ooops, pomyłka 😁. Mina kierowcy bezcenna, nasza również 😄. Nie wiem o co chodzi… Konrad każe wyjść mi z samochodu. Wsiedliśmy do czyjegoś auta, ot tak ooo… Chichramy się i szukamy naszego kierowcy, po dwóch minutach przyjeżdża. Wysiadamy na Placu Pałacowym! Jest WOW!
Pałac Zimowy
Barokowy, petersburski Pałac Zimowy leży na brzegu rzeki Newy. Budowę pałacu wzorowanego na francuskim Wersalu, dla Elżbiety Romanowej, rozpoczęto w 1754 roku. Caryca Elżbieta nie doczekała ukończenia budowy pałacu, zmarła w 1762 roku, kilka miesięcy przed zakończeniem budowy.

Pierwszą lokatorką pałacu była cesarzowa Katarzyna II Wielka.
Do roku 1905 pałac był zimową rezydencją carów Rosji. Po upadku caratu w lutym 1917 roku część pałacu zamieniono na szpital, a część zajmowała siedziba Rządu Tymczasowego. Zajęcie pałacu przez bolszewików 7 listopada 1917 jest jednym z symboli Rewolucji Październikowej.
Plac Pałacowy to miejsce wydarzeń o światowym znaczeniu: Krwawej Niedzieli z 1905 roku i Rewolucji Październikowej z 1917. Na środku placu stoi Kolumna Aleksandrowska. Monument ten wzniósł imperator Mikołaj I, dla uczczenia zwycięstwa swojego brata – Aleksandra I nad armią Napoleona Bonaparte.
Czy wiecie, że❓
Pałac Zimowy w Petersburgu to 1 057 sal, 1 786 wewnętrznych drzwi i 1 945 okien. Liczby robią wrażenie 😮.

Pomaganie jest fajne!
Anna Iwanowska ze Szczecina drugi rok z rzędu wygrała naszą aukcję dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Dziękujemy Aniu! Pomaganie jest fajne i podróżowanie jest fajne! ❤️❤️❤️❤️❤️
Ermitaż
Pałac zimowy w galerię sztuki przemieniła cesarzowa Katarzyna II. Caryca poprosiła francuskiego krytyka literatury i sztuki Denisa Diderota o zakup w jej imieniu dzieł sztuki. W ten sposób do Sankt Petersburga trafiły płótna Poussina, Watteau, Rembrandta, Rubensa, Rafaela, Tycjana i wielu innych znakomitych malarzy.


Cesarzowa Katarzyna II Wielka
Caryca Katarzyna urodziła się w 1729 roku jako Zofia Fryderyka Augusta w… Szczecinie 🤔.
Zofia wyszła za mąż za wielkiego księcia, a później cesarza rosyjskiego Piotra III. Po zamachu stanu i śmierci cara, stała się cesarzową Rosji.
Katarzyna II podziwiana była przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy, sztuki i sprzyjanie oświeceniu, nazywana przez nich „Semiramidą Północy”.
Caryca uczestniczyła w rozbiorach Polski. Jednym z jej kochanków był ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Uważana jest za jedną z najwybitniejszych władców Rosji. Zmarła w wieku 67 lat w Sankt Petersburgu.
Bilet wstępu do Państwowego Muzeum Ermitażu (Główny kompleks muzealny, Pałac Zimowy Piotra Wielkiego, Pałac Menshikov, Gmachu Sztabu Generalnego) to 800 ₽ (49,60 zł).
Automaty biletowe, pomogą nam uniknąć kolejek. Bilety można również kupić w budynku Sztabu Generalnego.
Czy wiecie, że❓
W każdy trzeci czwartek miesiąca – wejście do muzeum jest bezpłatne. Należy liczyć się z dłuuugą kolejką. Muzeum w poniedziałki jest nieczynne.
I co ja robię tu?
Luwr w Paryż u i Prado w Madrycie niczego nas nie nauczyły… Bez planu szwendamy się po salach Ermitażu… Ze ścian patrzą na nas dzieła mistrzów malarstwa… Jesteśmy ignorantami sztuki 🙄… Królik – mój wujek, który godzinami może opowiadać o swoim ulubionym obrazie, Myśliwi na śniegu, byłby tu szczęśliwy… My w Googlach sprawdzamy kim był Rembrant, Rembrandt 😊…


Czy wiecie, że❓
Na stronie internetowej muzeum możemy stworzyć plan wizyty. Wybieramy eksponaty i wystawy, które nas najbardziej interesują. Wyprane przez nas pozycje, pojawią się na mapie, którą możemy ściągnąć na naszego phona lub wydrukować.




Muzeum w Pałacu Katarzyny to pokoje carskie. Artefakty antycznej Grecji, Egiptu i Bliskiego Wschodu. Malarstwo francuskie, hiszpańskie, niemieckie, brytyjskie, flamandzkie, niderlandzkie itp., itd. Porcelana, medale, rzeźby 😲.
Mówi się, że aby zobaczyć wszystkie części muzeum, zwiedzający muszą przejść 22 kilometry.
Czy wiecie, że❓
Ermitaż jest domem dla ponad 3 milionów dzieł sztuki. Chcąc zobaczyć wszystkie eksponaty, przy założeniu, że każdemu poświęcimy 1 minutę, spędzając w muzeum 10 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, to na ogarnięcie całej kolekcji potrzebować będziemy prawie 14 lat (bez przerw na siku) 😲😲😲!

Jednymi z ważniejszych obrazów w kolekcji Ermitażu są Madonna Litta i Madonna Benois Leonarda da Vinci. Niestety podczas naszej wizyty obrazy wielkiego Leonarda udały się na tournée po Italii.
Miłośnicy sztuki mogą podziwiać Madonnę della Loggia, pędzla włoskiego mistrza Sandro Botticellego, który naszym zdaniem też jest fajny 😄… Obraz, który wisi w miejscu Madonny Litta, wypożyczony jest z florenckiego muzeum Uffizi. Na wystawach tymczasowych obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć ⛔️!
Rembrandt
Kolejne must see w Hermitage są obrazy Rembrandta. Powrót syna marnotrawnego to jeden z najbardziej znanych obrazów Holendra.



Na szczególną uwagę zasługuje pawi zegar. Zegar został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii, w Londynie w 1770 roku. Zegar dotarł do Rosji w częściach (niektóre w drodze zaginęły, lub uległy zniszczeniu) i potrzeba było lat by go złożyć. Do produkcji użyto brązu, srebra, cyrkonii, złoceń. Wyjątkowość tego zegarka polega na tym, że nadal jest on w stanie roboczym (zegarek działa, a sam Peacock uruchamia się w każdą środę o 20:00). Według ekspertów Państwowego Muzeum Ermitażu jest to jedyna duża automatyczna maszyna z XVIII wieku na świecie, która przetrwała do naszych czasów w niezmienionej postaci.
Sztab Genaralny
Wschodnie skrzydło Sztabu Generalnego, budynku w którym znajdowały się ministerstwa spraw zagranicznych i finansów Imperium Rosyjskiego, to kolejny część muzeum…
Zapłacone… Wchodzimy…

W tej części muzeum prezentowana jest stała wystawa “Wiek secesji”, oraz wystawy poświęcone Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Finansów.




Z uwagi na zmęczenie i znudzenie nie dotarliśmy do sal, w których prezentowane są dzieła Matisse’a, Picassa i innych mistrzów XX wieku.

Jesteśmy padnięci! Do pozostałych części muzeum już nie docieramy!

ERMITAŻ
800 ₽ (50 zł)
Dobranoc!
Brak komentarzy