Menu
Rosja

PAŁACE CARSKIE – CARSKIE SIOŁO I PETERHOF

Dziś zabieramy Was do carskich pałaców. Jedziemy za miasto… Jedziemy do ulubionej rezydencji carycy Katarzyny II Wielkiej, do Carskiego Sioła.

Barokowy zespół pałacowo – parkowy znajduje się w mieście Puszkin – 25 kilometrów od Petersburga. Najlepszą i najtańszą opcją dotarcia do Carskiego Sioła jest marszrutka.

Metrem jedziemy na stację Moskovskaya. Wychodzimy na plac na którym stoi pomnik Lenina. Tu na ulicy stoją busiki. Wsiadamy do marszrutki nr 299, płacimy 45 ₽ (2,80 zł) i jedziemy do Puszkina.


Marszrutka jest popularnym środkiem transportu publicznego w Rosji i na Ukrainie.

Marszrutka

Marszrutka to rodzaj miejskiego lub międzymiastowego transportu zbiorowego. Marszrutki są bardzo popularne w krajach byłego Związku Radzieckiego. Busiki z kilkunastoma miejscami siedzącymi, które jeżdżą po ustalonej trasie zatrzymują się na żądanie pasażerów. W marszrutce cena biletu jest stała, niezależna od długości przejechanej trasy.


Marszrutki w Petersburgu są tańsze od transportu miejskiego. Bilet na metro kosztuje 55 ₽ (3,41 zł), marszrutką po mieście pojedziemy za 35 ₽ (2,17 zł).

Na mapach Google śledzimy trasę i sprawdzamy gdzie mamy wysiąść. Kierowca powstrzymuje nas przed przedwczesnym opuszczeniem pojazdu… Podwozi nas pod samą bramę pałacu 🤗. Grzecznie mówimy spasiba – przed nami Carskie Sioło!

Carskie Sioło

Potężny kompleks pałacowy założony został przez carycę Katarzynę I. Car Piotr I podarował swojej oblubienicy nierówne bagienne tereny, na których w 1722 roku Katarzyna I wybudowała niewielki pałacyk. Posiadłość na terenie której, oprócz pałacyku stanęły drewniana cerkiew, oranżeria oraz park, w 1725 roku nazwano Carskim Siołem.

Posiadłość została przebudowana za za rządów cesarzowej Elżbiety. Pałac otrzymał 300 metrową fasadę, której lekkości nadaje nieprzerwany rząd okien oraz liczne elementy wertykalne i kolumny.

Carskie Sioło to ulubiona rezydencja carycy Katarzyny II Wielkiej. Katarzyna nadała pałacowi klasycystyczną formę. Do dekoracji użyto około 100 kilogramów złota.

Podczas II wojny światowej Pałac Katarzyny zastał całkowicie zniszczony. W czasie wojny zaginęła najsłynniejsza komnata pałacu – Bursztynowa Komnata.


Bursztynowa komnata z Carskiego Sioła.

Bursztynowa Komnata

Komnata, która w całości wykonana została z bursztynu to prezent Fryderyka Wilhelma I dla cara Piotra I.

Bursztynowa Komnata w 1941 roku została wywieziona przez Niemców i od tego czasu nikt nie wie gdzie się znajduje.

Wierną kopię komnaty można oglądać w Pałacu Katarzyny.


Wnętrza carskiego pałacu w Carskim Siole.
Sala balowa w Pałacu Katariny

Sala Balowa w Carskim Siole powstała w latach 1752 – 1756 według projektu Rastrellego. Komnata o powierzchni 900 m² pokryta jest niemal w całości lustrami i kinkietami (696 lamp), co daje efekt nieograniczonej przestrzeni. Sufit w całości pokryty jest freskiem, na którego obrzeżach wymalowana jest kolumnada, nadająca sufitowi lekkości i sprawiająca, że wydaje się być znacznie wyższy. Sala została ozdobiona wyjątkowo rozrzutnie i tam, gdzie nie ma luster i kinkietów, umieszczone są małe złote rzeźby.

Wnętrza pałacu pełne są pamiątek po carskiej rodzinie. Carskie Sioło to rezydencja ostatniego cara Rosji – Mikołaja II.

Ogrody pałacowe z pewnością prezentują się pięknie – latem 😋! Podczas naszego pobytu większość rzeźb jest osłoniętych, fontanny wyłączone… Łazimy po ogrodach… Ogrody francuskie od strony południowo – wschodniej pałacu, dalej park angielski z Wielkim Stawem… Pawilony, altany, łaźnia turecka, marmurowy most, drzewa, krzewy… Cały dzień tu można spędzić… Zimowe zwiedzanie Carskiego Sioła ma swoje plusy – wejście do ogrodów jest darmowe 🤑!


Złote wieżyczki cerkwi w carskim pałacu w Carskim Siole.

Cerkiew pałacowa

Z każdego pałacu, który zwiedzamy wystają cebulki. Złote kopułki na wieżach wyznaczają miejsce na modlitwę dla carskiej rodziny.

Kaplice i cerkwie pałacowe były miejscem uroczystości rodzinnych, miejscem chrztów carewiczów i carewn.


Carskie Sioło to także pałac Aleksandrowski – pałac który caryca Katarzyna II wybudowała dla swojego ulubionego wnuka Aleksandra Pawłowicza. Do domu Aleksandra nie dotarliśmy 😌…

Pałac Katarzyny połączony jest z budynkiem Carskosielskiego Liceum, elitarnej szkoły dla uczniów ze szlacheckich rodzin, założonej w 1811 roku. Absolwentami jej byli m.in.: Aleksander Puszkin, Aleksandr Gorczakow, Nikołaj Danilewski i Michaił Sałtykow-Szczedrin. Nauka o profilu głównie humanistycznym trwała 6 lat i przez ten czas uczniowie nie opuszczali szkoły. W tej formie Liceum przetrwało do 1843, rok później jako Liceum Aleksandryjskie zostało przeniesione do Petersburga, a w 1918 roku zlikwidowane.

Bilet wstępu i zwiedzanie pałacu kosztuje nas 700 ₽ (43,40 zł) od głowy. Od niedawna można robić zdjęcia i filmować Bursztynową Komnatę.Wielki pałac w Peterhofie

Kolejny dzień, kolejny pałac. Dziś jedziemy do pałacu Piotra Wielkiego – Peterhofu.

Metro dowozi nas na Dworzec Bałtycki – Baltijskij Wakzal. Po wyjściu z dworca, na podróżnych czekają marszrutki. Odnajdujemy busik do Peterhofu. Cena biletu to 40 ₽ (2,48 zł).

Pałac w Peterhofie nad Zatoką Fińską, 30 kilometrów od Petersburga, wybudowany został na polecenie Piotra Wielkiego. Pałac stoi pośrodku parku, którego górna część stanowi park francuski z fontanną Neptuna. Za czasów Piotra I miejsce to było przeznaczone pod uprawę warzyw.

Fontanna Neptuna w carskim pałacu w Peterhofie.
Fontana Neptuna

Mamy szczęście… Podobnie jak w Carskim Siole, tak i tu wejście do ogrodów w okresie zimowym jest darmowe.

Po drugiej stronie pałacu znajduje się klejnot Peterhofu – Wielka Kaskada! Wielka Kaskada to 37 złoconych posągów z brązu, 64 fontanny i 142 wodotryski. Znajduje się tu wiele rodzajów fontann – fontanna humoru – wystrzeliwująca nieoczekiwanie w przechodniów, fontanny mechaniczne, fontanna słońca – mająca 72 promienie wodne, fontanna piramida – złożona z 105 strumieni tworzących wysoki na 10 metrów monument. Wszystkie fontanny zużywają dziennie do 100 tys. m³ wody. Wszystkie te cuda są wyłączone w okresie zimowym… Teraz wiemy dlaczemu wejście do ogrodów jest darmowe… Latem musi być tu WOW 😲❗

Wielki Pałac nazywany jest Rosyjskim Wersalem. Wielu, którzy widzieli oba pałace, twierdzi że Peterhof swoim pięknem przyćmiewa Wersal.


Wielki Pałac w Peterhofie zniszczony podczas II Wojny Światowej.

II Wojna Światowa

W czasie II wojny światowej w Peterhofie siedzibę miał sztab niemieckiej armii, która przez blisko 900 dni oblegała Leningrad. W czasie odwrotu Niemcy zniszczyli budynki, podkładając w nich ogień, który spowodował wypalenie wnętrz pałacowych. Zniszczone zostały również ujęcia wodne. Po wojnie obiekty te odbudowano i odrestaurowano.


Wydaje się, że Peterhof powstał z piany morskiej

A. Benois

Odpuszczamy sobie zwiedzanie pałacu. Odbudowane wnętrza z pewnością robią wrażenie, ale nasze portfele i “zamiłowanie” do sztuki mówią NIE!

  • Bilet do pałacu kosztuje 600 ₽ (37,20 zł)
  • Bilet do ogrodów z Wielką Kaskadą 700 ₽ (43,40 zł)


Czy wiecie, że
Petersburg z jego licznymi kanałami daje możliwość dostania się do pałacu Piotra drogą wodną. Latem do Peterhofu można przypłynąć wodolotami z Petersburga.


Przykryty rusztowaniem sobór Świętych Piotra i Pawła w Peterhofie.

Sobór Świętych Piotra i Pawła

Trzeba było zobaczyć nasze miny, gdy zobaczyliśmy prawie całkowicie przykrytą, cerkiew carską 😔…

Katedra powstała pod koniec XIX wieku. Miejsce budowy, oraz projekt, zostały wybrane osobiście przez cara Aleksandra III.

W 1937 roku planowano wyburzenie świątyni. Po kilku miesiącach decyzję tę zmieniono, sugerując zaadaptowanie cerkwi na klub w ramach obchodów rocznicy oddzielenia Kościoła od państwa


Jest mega zimno ❄️… Od morza wieje lodowaty wiatr. To nie jest najlepszy czas na spacer po Peterhofie. Zawijamy do Petersburga. Dziś są moje urodziny! Trzeba coś zjeść i wypić 🍻🥂🍷🥃!

Na Newskim Prospekcie możecie spotkać punkty, w których sprzedaje się zorganizowane wycieczki.

DOKĄD?ILE?
Wycieczka po Petersburgu 1.5 h700 ₽ (43,40 zł)
Puszkin (Carskie Sioło) 6 h1 800 ₽ (111,60 zł)
Peterhof1 800 ₽ (111,60 zł)
Pałac Strielna1 600 ₽ (99,20 zł)
Kronsztad1 100 ₽ (68,20 zł)

Czy wiecie, że
Carskie Sioło i Peterhof wpisane są wraz historycznym centrum Sankt Petersburga wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNSESCO.


Carskie posiadłości robią wrażenie… Jest na bogato, jest paradnie… W okolicy Sankt Petersburga znajdują się jeszcze inne carskie pałace. Jeśli macie czas to jedźcie do Pawłowska, Łomonosowa i Kronsztadu. Fajnie było zobaczyć Bursztynową Komnatę. Przyznam Wam się, że do czasu wizyty w Carskim Siole, myślałem że komnata znajdowała się w jakimś polskim pałacu 😏. Historia nigdy nie była moją mocną stroną…

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.