Menu
Słowacja

Z SĄSIEDZKĄ WIZYTĄ W BRATYSŁAWIE…

Na początku muszę się przyznać, że nie byłem zadowolony gdy Konrad wyskoczył z pomysłem by pojechać na kilka godzin do Bratysławy. Jesteśmy w Wiedniu, jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie! Nie po to tłukłem się pół świata by jechać do miasta mniejszego od Wrocławia!

Przekonuje mnie obietnica dobrego piwa i jedzenia. Za 11,99 € (51 zł) kupujemy bilety na autobus, który zawiezie nas do Bratysławy, stolicy Słowacji!

Większość pasażerów to turyści, którzy tak jak my postanowili zrobić sobie wycieczkę do kolejnej europejskiej stolicy.

Odległość Wiednia od Bratysławy to jakieś 70 km i godzina jazdy. Nie zdążamy rozpakować kanapek a już z daleka widać białą sylwetkę bratysławskiego zamku 🏰.

Dobré ráno!

Pierwsze kroki kierujemy na zamkowe wzgórze. Pierwsza warownia istniała tu już w starożytności, wzgórze było wtedy akropolem położonej u jego stóp celtyckiej osady. Barokowy zamek uległ zniszczeniu w trakcie pożaru wznieconego przez wojska napoleońskie. Zamek został odbudowany dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Biay zamek w Bratysławie na Słowacji.
Zamek w Bratysławie

Obecnie zamek stanowi część Muzeum Narodowego. Za 3 € (13 zł) kupujemy bilety i idziemy oglądać zamkowe komnaty. Jest tu trochę pustawo. Wyposażenie komnat zapewne spłonęło lub zostało rozgrabione. Na ścianach portrety Habsburgów i rosyjskich carów.

Na ostatnim piętrze znajduje się galeria malarzy słowackich. Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, nie jesteśmy miłośnikami sztuki. To nie dla nas 🖼! Szybciutko opuszczamy zamek i idziemy szukać jakiejś knajpki. Czas coś zjeść i wypić… 🍛🍻Biały zamek w Bratysławie nocą.
Bratysławski zamek nocą…

Bratysławska starówka

Widok na katedrę św. Marcina w Bratysławie na Słowacji.
Katedra św. Marcina

Bratysława jest fajna… Otaczają nas kamieniczki, które sprawiają, że w Bratysławie czujemy się jak w domu… Podobna architektura, język i jedzenie (o tym później) 😋.

Brama Michalska na starym mieście w Bratysławie.
Brama Michalska

Łazimy se po uliczkach, se patrzymy… Nie wchodzimy do żadnych muzeów, kościołów… Nie zwiedzamy niczego! Przyjechaliśmy tutaj na dobre piwo i jedzenie!

Spacerując po Starym Mieście trafimy na Michalská brána – to jedyna zachowana brama miejska w Bratysławie. Kiedyś były takie cztery, a przez Bramę Michalską przechodził orszak królewski podczas uroczystości koronacyjnych. Jeśli spojrzycie pod nogi to możecie znaleźć na chodniku niewielkie symbole korony i podążać za nimi.

Pod bramą Michalską znajdziemy drogowskaz, który wskaże nam kierunek i odległość do różnych miejsc na świecie… Odnajdujemy Warszawę. Dzieli nas tylko 530 km. Jesteśmy tak blisko domu 😉…

Niebieski Kościół

Niebieski kościół w Bratysławie.
Niebieski Kościół cesarzowej Sisi

W Slovak Pub zatrzymujemy się na obiad. Kosztujemy słowackich, obficie okraszonych skwarkami haluszków. Pijemy słowackie piwo… Najedzeni, napojeni kontynuujemy nasz spacer po Bratysławie.

Idziemy zobaczyć kościół św. Elżbiety zwany też Niebieskim Kościółkiem (Modrý kostolík). Secesyjna świątynia ufundowana została przez cesarza Franciszka Józefa I i miała uczcić pamięć tragicznie zmarłej cesarzowej Sisi.

Idziemy dalej… Niedaleko rynku na starym mieście spotykamy Čumila (gapia). Postać podglądacza zamontowano 26 lipca 1997 i od razu stała się jednym z najchętniej fotografowanych pomników stolicy Słowacji. Jak twierdzi sam autor, Čumil niczego nie symbolizuje, nie jest to nikt kiedykolwiek żyjący, nie odnosi się do żadnych wydarzeń, a jedynie miał być sposobem na ożywienie starówki. Niezależnie od wiedzy i woli autora pomnika, powstają liczne historie z nim związane – zarówno opisujące życiorys domniemanego pierwowzoru postaci, jak i obiecujące szczęście w zamian za pogłaskanie Čumila po głowie.

Bratysławski kanalarz Čumil.
Čumil

CZY WIECIE, ŻE
Bratysława to jedyna stolica na świecie która graniczy z dwoma państwami.
Stolica Słowacji jest miastem wyjątkowym pod względem położenia geograficznego. Położenie to sprawia, że Bratysława na południu graniczy z Węgrami, na zachodzie zaś z Austrią.


Krecik z czeskiej kreskówki.


KRTEK

W Bratysławie w sklepie z pamiątkami spotykamy Krecika 😍. Krecik stał się międzynarodową gwiazdą filmów kreskówkowych lat 1957 – 2000. Swoją karierę Krecik zakończył w 2002 roku…

Do dzisiaj trwa konflikt pomiędzy Czechami i Słowacją o narodowość Krecika…


UFO

Widok na bratysławską wieżę widokową UFO.

Pomału się ściemnia… Chcemy jeszcze zobaczyć Bratysławę z tarasu widokowego na Nowym Moście. Taras widokowy znajduje się na dachu restauracji UFO 👽. Ci co zaplanowali posiłek w restauracji mają zapewniony darmowy wstęp, cała reszta płaci 7,40 € (31,80 zł)! Windą z prędkością 3 m/s wjeżdżamy na 95 metrową wieżę 🗼. Jest już zupełnie ciemno…

Przy dobrej pogodzie widok z UFO rozpościera się na 100 km. My skupiamy naszą uwagę na zamku i gotyckiej katedrze św. Marcina… Pod nami czarne wody drugiej największej rzeki w Europie – Dunaju…

Widok z UFO jest fajny, wart swojej ceny. Złotówa się uśmiecha 🤑 – jest to znak, że pieniądze dobrze zostały wydane.

Widok na Bratysławę.
Bratysława nocą


Zmarzliśmy… Idziemy do pubu na grzaną whisky… Tam czekamy na autobus powrotny do Wiednia…

Tak kończy się nasz Bratysławski Gigant‼ Fajnie było 😁😁😁

Bratysława jest fajna!

 

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.