Menu
Watykan

ZA SPIŻOWĄ BRAMĄ

Jesteś w Rzymie? Koniecznie odwiedź Franciszka, który na wzgórzu watykańskim, za Spiżową Bramą mieszka. Z papieżem pogadać można w czasie audiencji generalnej, która odbywa się w każdą środę na placu św. Piotra. Z Franciszkiem przebijaliśmy sobie piątki w czasie naszych poprzednich wizyt w Watykanie. Dziś czeka na nas atrakcja, którą nieliczni na własne oczy widzieli… Dziś wejdziemy do świata umarłych… Dziś będziemy łazić po Nekropolis…

Ufficio Scavi

Aby do świata umarłych móc wejść, trzeba o specjalne wejściówki poprosić. Biletów do watykańskich podziemi w kasie nie kupimy. Po bilety trzeba faksa lub maila, z prośbą wysłać do Watykańskiego Biura Wykopalisk.

Przy salutach Gwardii Szwajcarskiej i zazdrosnych spojrzeniach turystów wchodzimy na teren najmniejszego państwa na świecie, teren który niedostępny jest dla zwykłych śmiertelników 😉. Łazimy sobie dróżkami, po których papieże sobie łażą…

Watykan - Google Maps.
Watykan (Google Maps)

W Biurze Wykopalisk odbieramy bilety do świata umarlaków. Na twarz zakładamy maski FFP2, a na ręce foliowe rękawiczki. Dołączamy do grupki Łotyszów, pary z Kanady i dwójki Amerykanów. Badawczo przyglądamy się parze z Ameryki… Rozpoznaję Ala Pacino. Złotówa nie dowierza… Zakładamy się o 10 jurków… Zbieram się na odwagę i zagaduję do syna Vita Corleone… Po krótkiej rozmowie i wymianie uprzejmości w mojej kieszeni ląduje dyszka 🤩❗

Czekamy na przewodniczkę, która opowie nam o historii Watykanu…


UWAGA
W Watykańskich nekropoliach obowiązuje zakaz robienia zdjęć i zakaz filmowania. Nie wolno opierać się, ani nawet dotykać ścian mauzoleów. Panowie mają obowiązek ubrania spodni z nogawkami po kostki, a długość kobiecych sukienek musi zakrywać kolana. Do nekropoli nie wejdziemy z plecakiem.
Do nekropoli nie wejdą dzieci poniżej 15 roku życia. Podziemia Watykanu nie są przyjazne dla osób z chorobami krążenie i dla osób cierpiących na klaustrofobię.
W czasie COVIDU na twarze obowiązkowo założyć trzeba maski typu FFP2 😷.


Cyrk, który stał się bazyliką

W czasach cesarstwa rzymskiego część obecnego państwa watykańskiego była niezdrowym bagniskiem znanym z kwaśnego wina, węży i chorób. W I w. n.e. cesarzowa Agrypina osuszyła dolinę pod wzgórzem watykańskim i założyła w niej ogrody. Pod rządami Kaliguli i Nerona na terenie tym założono hipodrom. Na obecnym placu św. Piotra regularnie odbywały się wyścigi rydwanów i egzekucje. Tu w roku 64, po wielkim pożarze Rzymu, ukrzyżowano Piotra Apostoła, który pochowany został na cmentarzysku przylegającym do Cyrku Kaliguli i Nerona.

Cyrk Nerona i Kaliguli na wzgórzu Watykańskim.
Cyrk Kaliguli i Nerona (Wikipedia)

Wchodzimy na teren muzeum, gdzie Pani przewodniczka opowiada nam o pierwszej bazylice, która powstała za czasów cesarza Konstantyna. Powodem, dla którego cesarz i papież Sylwester I postanowili wznieść świątynię jest grób apostoła Piotra, przy którym odbywały się nabożeństwa, spotkania i przy którym chrześcijanie urządzali alkoholowo zakrapiane uczty 🍷.

Mieszkańcy Rzymu nie zgodzili się na wyburzenie grobów swoich przodków. Sprytni budowniczowie bazyliki zasypali nekropolię ziemią ze wzgórza. Zabieg ten wyrównuje i wzmacnia podmokły teren pod budowę świątyni na Watykanie. Bazylika która została wybudowana nad grobem św. Piotra, w miejscu gdzie stał prywatny cyrk Nerona, otworzyła swoje drzwi dla pielgrzymów około 324 roku.

Pierwsza Bazylika św. Piotra w Watykanie.
Pierwsza Bazylika św. Piotra (Wikipedia)

Po lekcji wczesnochrześcijańskiej historii, pani przewodniczka, otwiera elektroniczne drzwi do watykańskich nekropoli. Schodami schodzimy do podziemi, na uliczkę przy której stoją domy dla umarłych. Cmentarze w rzymskim cesarstwie wyglądały jak miasteczka, w których bogate rodziny budowały grobowce, które przypominać miały wspaniałe, rzymskie rezydencje i pałace. Mauzolea Rzymian są bogato zdobione freskami i mozaikami. Bogato rzeźbione marmurowe sarkofagi przedstawiają historie z rzymskiej mitologii.

Zwykli mieszkańcy Rzymu chowani byli w wykutych skalnych niszach – katakumbach.

Na cmentarzu obok Cyrku Nerona pochowany został także Piotr.


CZY WIECIE, ŻE
Egipski obelisk, który stoi w centrum watykańskiego placu Piotra świętego w przeszłości wyznaczał środek hipodromu Kaliguli i Nerona. Dziś ślad po obelisku widoczny jest przy wejściu do Watykańskiego Biura Wykopalisk.


Watykańskie Nekropolis.
Nekropolis pod Bazyliką św. Piotra (Ufficio Scavi)

Grób Piotra świętego

Piotr apostoł zginął śmiercią męczeńską w Cyrku Nerona, miał zostać ukrzyżowany jak Jezus, ale na jego prośbę wyrok wykonano wieszając go na krzyżu głową w dół. Senator Marcellus, wierny uczeń Piotra, zdjął go z krzyża i pochował we własnym grobowcu. Nad miejscem, w którym według legend znajduje się grób Piotra apostoła stoi główny ołtarz bazyliki.

Papież Pius XII, którego pragnieniem było by po śmierci móc spocząć obok św. Piotra, zlecił prace wykopaliskowe na terenie bazyliki. To za jego sprawą pod bazyliką odkryto antyczną drogę Via Cornelia, przy której stoją mauzolea możnych rzymian. Archeolodzy odkryli oryginalne mury wczesnej bazyliki.
Dziś pod ołtarzem znajduje się ceglana ściana z czasów pierwszej bazyliki. Marmurowe kolumny, które podtrzymywały pierwotny ołtarz są podporą dla skrzynki, w której znajdują się fragmenty kości. Kości zostały przez mądre głowy przebadane. Kości według naukowców należą do zaawansowanego wiekiem mężczyzny. Wśród szczątków brakuje kości stóp, które prawdopodobnie zostały odcięte, by zdjąć ciało Piotra z krzyża.
Przed nami kardynał i zakonnice odprawiają modły przy relikwiach. Część naszej grupy dołącza do modłów. Na mojej twarzy pojawia się uśmiech… Wracają wspomnienia z Jerozolimy, gdzie w grobie Jezusa, duchowny Patriarchatu Jerozolimy kijem próbował rzucić mnie na kolana 😇…

W 1968 Papież Paweł VI ogłosił światu, że kości znalezione pod watykańskim ołtarzem należą do św. Piotra.

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą…

Ewangelia wg św. Mateusza

CZY WIECIE, ŻE
W 2017 świat obiegła wiadomość, że w kościele na rzymskim Zatybrzu, odnaleziono gliniane naczynia z fragmentami kośćmi. Wieko na glinianym naczyniu sugeruje, że kości należą do św. Piotra. Badaniem szczątków zajęli się watykańscy badacze… Watykan do dziś nie wydał oświadczenia na temat znaleziska 🤔…


Grób św. Piotra w Watykanie.
Grób św. Piotra


Wychodząc z grobu Piotra dołączamy do tłumu turystów, którzy zwiedzają ogólnodostępne groby papieskie… Wychodzimy z bazyliki nie poświęcając czasu na jej zwiedzanie… Idziemy do metra, które wiezie nas do hotelu. Marzymy by zrzucić przepocone ubrania i wskoczyć w szorty. Przebrani, zaopatrzeni w aparaty i kamerę wracamy do Watykanu… Przed nami dziesiątki komnat pałacu papieskiego…

Muzea Watykańskie

Kasy Muzeum Watykańskiego w czasie pandemii są nieczynne. Bilety musimy kupić w internetach. Ustawiamy się do kolejki przy muzeum, z której turysty bez internetowej rezerwacji są wypraszani.

Do powstania Muzeów Watykańskich przyczynił się niejaki Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, który namówi papieża Juliusza II do zakupu rzeźby Grupa Laokoona. Michelangelo pomalował sufit w jednej z kaplic pałacu papieskiego i tym samym stał się tym, dla którego 25 000 spragnionych sztuki turystów, każdego dnia, odwiedza watykańskie zbiory.

W skład Muzeów Watykańskich wchodzą:

  • Gregoriańskie Muzeum Egipskie,
  • Muzeum Pio Clementino,
  • Galeria lapidarium,
  • Muzeum Gregoriano Profano,
  • Muzeum Piusa-Chrześcijan,
  • Żydowskie Lapidarium,
  • Muzeum Etnologiczne Anima Mundi,
  • Muzeum Chrześcijańskie,
  • Sala Wesela Aldobrandini,
  • Kolekcja Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej,
  • Pokoje Rafaela,
  • Kaplica Niccoline,
  • Sala Niepokalanego Poczęcia,
  • Gregoriańskie Muzeum Etruskie,
  • Muzeum Chiaramonti,
  • Nowe skrzydło,
  • Lapidario Profano ex Lateranense,
  • Chrześcijańskie Lapidarium,
  • Pinakoteka,
  • Pawilon Powozów,
  • Muzeum Wulgaryzmów,
  • Kaplica św. Piotra Męczennika,
  • Kaplica Sykstyńska,
  • Apartament Borgia,
  • Kaplica Urbana VIII,
  • Pokój Światłocień.

To nie jest nasza pierwsza wizyta w Muzeach Watykańskich. Jesteśmy tu już po raz trzeci. Zbiory, które Kościół zebrał przez stulecia są ogromne. O wielu dziełach nie mamy pojęcia i do wielu eksponatów nie docieramy. Ani przy poprzednich wizytach, ani też tym razem nie udaje nam się dotrzeć do Pawilonu Powozów, gdzie podziwiać można pojazdy papieży napędzane przez oddychające i mechaniczne konie 🦄🏎️.

Nigdy nie udało nam się zobaczyć (ba, nie mieliśmy nawet pojęcia, do czasu pisania tego posta), jednego z 16 zachowanych obrazów Leonarda da Vinci – Święty Hieronim na pustyni, który znajduje się w Pinakotece w sali IX .

Oficjalnie przyrzekamy sobie i Wam, że do kolejnych Gigantów będziemy się bardziej sumiennie przygotowywać❗

W dziesiątkach sal patrzymy na arrasy, freski, rzeźby, obrazy, dewocjonalia… Mijamy ściany pomalowane przez Rafaela, obraz Van Gogha, Jana Matejki, sufit pomalowany przez Michała Anioła. Bogactwo sztuki zgromadzone w papieskim pałacu nas przytłacza. Jak już pewnie wiecie nie jesteśmy znawcami i miłośnikami sztuki… Podobają nam się fajne rzeczy… Podobają nam się sufity w galerii map… Podobają nam się kolory w Kaplicy Sykstyńskiej. Papieże lubili na bogato… Złote a skromne 😉❗

Freski Rafaela Santi w Watykanie.
Rafael – Szkoła ateńska. Rafael na fresku uwiecznił siebie, Michała Anioła i Leonarda da Vinci

Obraz Jana Matejki - Sobieski pod Wiedniem ze zbiorów watykańskich.

Sobieski w Watykanie

W sali Sobieskiego w Pałacu Apostolskim wisi ogromnych rozmiarów obraz polskiego malarza – Matejki Jana.

Obraz Jan Sobieski pod Wiedniem miał ocieplić wizerunek polskiego króla, który w cesarskiej Austrii miał opinię prostaka i pijaka. Matejko za własne pieniądze wynajął salę i udostępnił do oglądania, mieszkańcom Wiednia, obraz za zupełną darmoszkę. Obraz obejrzał nawet cesarz Franciszek Józef I.

Po sukcesie jaki obraz odniósł w Wiedniu malarz postanowił podarować płótno papieżowi Leonowi XIII.


Kaplica Sykstyńska

Punktem kulminacyjnym i wisienką Muzeów Watykańskich jest pomalowana przez Michała Anioła Kaplica Sykstyńska. Michał Anioł w przeciągu czterech lat na sklepieniu kaplicy wymalował sceny opowiadające historię ludzkości od stworzenia świata, poprzez grzech pierworodny aż do biblijnego potopu. Tłum w kaplicy zadziera głowy, by podziwiać najbardziej znany fresk – Stworzenie Adama.

Stworzenie świata według Michała Anioła.
Michał Anioł – sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (autor zdjęcia nieznany 😉)
Fresk Michała Anioła - Sąd Ostateczny.
Michał Anioł – Sąd Ostateczny (autor zdjęcia nieznany 😉)

Po śmierci papieża Juliusza II Michał wraca do Kaplicy Sykstyńskiej i na frontowej ścianie maluje Sąd Ostateczny. Fresk powstaje w miejscu malowideł, które Michał Anioł namalował 20 lat wcześniej.

Michał Anioł pracował nad freskiem siedem lat. W swoim dziele artysta uwiecznił siebie i swojego kochanka, przemycił sceny całujących się mężczyzn.

Michał Anioł był człowiekiem wyzwolonym i postacie na jego fresku były takie jak ich Pan Bóg stworzył ☺️. Nagość nie spodobała się papieżowi Pawłowi IV, który nakazał skucie fresku. Rozsądni ludzi wybili z glowy papieża jego niedorzeczny pomysł. Obrońcom sztuki Anioła nie udało się ocalić nagości świętych i potępionych z malowidła. Rok przed śmiercią mistrza, jego uczeń, Daniele da Volterra zamalował penisy i waginy. Od tego czasu Daniele da Volterra znany jest w świecie pod pseudonimem Majtkarz 😂🩲!


UWAGA
W latach 1981 – 1994 przeprowadzone finansowane przez Telewizję Japońską prace konserwatorskie. Freski oczyszczono i odsłonięto nagość części postaci. Japończycy roszcząc sobie prawa autorskie, zakazali filmowania i fotografowania Kaplicy Sykstyńskiej. W kaplicy Michała Anioła trzeba być cichutko i nie można siadać na schodach.
W kaplicy można oddychać i podziwiać 🤩.


Do Kaplicy Sykstyńskiej przylega Kaplica Paulińska gdzie znajduje się jedno z ostatnich malowideł autorstwa Michała Anioła – Ukrzyżowanie świętego Piotra. Kaplica Paulińska nie jest udostępniona turystom 😥.


Kopuła na dachu bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Michał Anioł w Watykanie

Począwszy od 1505 roku Michał Anioł pracował dla dziewięciu kolejnych papieży od Juliusza II do Piusa IV. Zakres jego pracy dla Watykanu był ogromny i obejmował wszystko, od tworzenia ozdobnych gałek do papieskiego łoża po spędzenie czterech wyczerpujących lat na malowaniu sufitu Kaplicy Sykstyńskiej.

Michał zaprojektował kopułkę Bazyliki św. Piotra, której wnętrza zdobi jedna z najpiękniejszych rzeźb na świecie Pietá Watykańska.



Droga Via della Conciliazione prowadząca do Watykanu.
Via della Conciliazione

Żegnamy się z Watykanem… Wrócimy tu jeszcze by obejrzeć Świętego Hieronima na pustyni i papieskie pojazdy. Najfajniejsze eksponaty z watykańskiej kolekcji Wam opiszemy i pokażemy…

Watykan skrywa jeszcze wiele fajnych i mrocznych tajemnic… Chcemy je wszystkie odkryć!

Watykan jest fajny!


Watykańskie Muzea i Nekropolis odwiedziliśmy we wrześniu 2021

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

4 komentarze

  • Maria
    17 czerwca , 2022 at 13:52

    Duzo się dowiedziałam z Waszej fantastycznej wyprawy. Nawet jak się nie jest miłośnikiem sztuki, to w pewnych okolicznościach to się zmienia. Takie dzieła i taka historia robią wrażenie na najbardziej opornych. Pozdrawiam😍

    Odpowiedz
    • Grzesiek
      18 czerwca , 2022 at 17:09

      Kolory, przepych, złoto ze ścian kapiące… to wszystko zwala na kolana… Jak przyjedziecie do Italii to z przyjemnością Was po mieście oprowadzimy 😉❗

      Odpowiedz
  • kris
    27 czerwca , 2022 at 15:37

    Naprawdę spotkaliście Ala Pacino?

    Odpowiedz
    • Konrad
      28 czerwca , 2022 at 13:54

      Co tam Al Pacino… Ja se kawę z Hillary C. piłem, a Grzesiek to nawet z jednym z braci Golców w do Katowic se jechał 😉☺️…

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: