Menu
Węgry

BUDA, ÓBUDA I PEST

Po raz pierwszy węgierską stolicę odwiedzamy latem 2013 roku. Jest to nasz przystanek w drodze powrotnej z Izraelskiego Giganta.

W grudniu 2019 wracamy do Budapesztu – naszym celem jest jarmark bożonarodzeniowy.

Miasto Budapeszt powstało w latach 1872 -1873 z trzech połączonych ze sobą miast Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu na lewym.

Nasz hotel znajduje się w Peszcie i od Pesztu zaczynamy zwiedzanie miasta! Zapraszamy!


Zniszczony Budapeszt w czasie drugiej wojny światowej.

Zniszczony Budapeszt

Podczas II Wojny Światowej 80 procent miasta zostało zniszczone. Mosty na Dunaju, zamek i starówka legły w gruzach…


Gorące źródła

Na terenie miasta Budapeszt znajduje się ponad 120 źródeł termalnych, a badania archeologiczne sugerują, że przyciągały one ludzi już w czasach neolitu. Rozkwit budapesztańskich łaźni przypada na czasy osmańskie. Kilka oryginalnych, tureckich łaźni zachowało się do dziś…

Najpopularniejsze budapesztańskie termy to:

  • Gellert – woda tutaj ma dużą zawartość wapnia, magnezu, wodorowęglanów, chlorku siarki i innych minerałów. Woda ma lecznicze właściwości przy bólach stawów, artozie, problemach z krążeniem i nerwobólach.
  • Kiraly – to pozostałość po okupacji tureckiej. Tutejsze wody łagodzą dolegliwości reumatyczne, artretyczne, bóle kręgosłupa i neuralgię.
  • Lukacs – tu możemy wylegiwać się w wannach wypełnionych wodami kwasowęglowymi 🤨. Do dyspozycji mamy masaże wodne. Lekkocuchnąca woda z tych źródeł nadaje się do picia i ponoć podwyższa zawartość wapnia w kościach.
  • Rudas – jeśli macie schorzenia stawów i kręgosłupa, cierpicie na nerwobóle lub macie niedobór wapnia, to powinniście odwiedzić kąpielisko Rudas.
  • Széchenyi – to neobarokowe termy, które mają baseny pod gołym niebem 🏊‍♂️. Tutejsze wody pomagają w dolegliwościach reumatycznch i artretycznych. W kuracji pitnej leczą problemy gastryczne, stany zapalne nerek i moczowodów, kamienie nerkowe.
Baseny termalne w Budapeszcie.
Kąpielisko Széchenyi zimą

Dwukrotnie odwiedzamy termy Széchenyi. Pluskanie się w ciepłych wodach budapesztańskich term nie jest tanie! Przyjemność jakiej doświadczamy w ciepłych wodach warta jest każdych pieniędzy. Złotówa pierwszy raz ochoczo sięga do portfela 😂!

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEKSOBOTA – NIEDZIELA
Wejściówka5 500 Ft (71,50 zł)5 700 Ft (74,10 zł)
Wejściówka + prywatna kabina6 000 Ft (78,00 zł)6 200 Ft (80 zł)
Ranne wejście (6:00 – 8:00)5 200 Ft (67,60 zł)5 400 Ft (70,20 zł)
Wspieraj twórczość!
Kliknij i kup nam kawę!

Na terenie kąpieliska można wypożyczyć szlafroki i ręczniki. Okazaliśmy się mega sierotami i zamiast wziąć ręcznik z hotelu musieliśmy zapłacić 2 000 Ft (26 zł) za spraną szmatkę!

Budapesztańskie termy, oprócz możliwości pluskania oferują masaże i zabiegi lecznicze. Koszt dwudziestominutowego masażu to 7 000 Ft (91 zł).



Zamek Vajdahunyad

Niedaleko Széchenyi w miejskim parku znajduje się Gumisiowy Zamek Vajdahunyad. Budowla powstała na początku XX wieku z okazji wystawy milenijnej. W zamku znajduje się Węgierskie Muzeum Rolnictwa.

W parku, przy zamku znajduje się sadzawka. Latem możemy wypożyczyć kajaczki 🚣‍♂️, zimą działa tu lodowisko ⛸!

Plac bohaterów

Monumentalny Plac Bohaterów to hołd złożony węgierskiemu milenium. Plac pełen jest posągów władców państwa węgierskiego.

Przed centralną kolumną znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Neoklasycystyczny Plac Bohaterów należy do najważniejszych zabytków Budapesztu.

Blogerzy podróżniczy w Budapeszcie.
Plac Bohaterów

Bazylika św. Stefana

Widok na katedrę św. Stefana ze wzgórza zamkowego w Budapeszcie.
Peszt

Odświeżeni kąpielą zwiedzamy miasto… Na Placu Bohaterów wsiadamy w metro i jedziemy do największego kościoła w Budapeszcie – Bazyliki św. Stefana.

Górująca nad placem św. Stefana bazylika może pomieścić 8 500 wiernych.

Bazylika poświęcona jest pierwszwemu królowi Węgier – św. Stefanowi. Wyrzeźbioną postać króla w karraryjskim marmurze widzimy na głównym ołtarzu.

W bazylice odbywają się koncerty organowe. Bilety można kupić przed wejściem do bazyliki. Dla turystów za dodatkową opłatą otwarta jest wieża kościoła. Niestety nie powiemy Wam jak prezentuje się Budapeszt z wież bazyliki. Zabrakło nam czasu…

Przed wejściem do bazyliki stoi pan z puszką i zbiera “ofiarę” na kościół w wysokości 200 Ft (2,60 zł). Zawsze mi się wydawało, że ofiara jest formą darowizny i że jej kwota jest dowolna 🤨! Oszukujemy i wrzucamy 50 Ft do puszki.


Relikwia św. Stefana z katedry w Budapeszcie.

Święta prawica

W bazylice przechowywana jest relikwia św. Stefana – jego prawa dłoń 🤜.

Za 200 Ft (2,60 zł) będąca w mroku ręka rozświetli się elektrycznym światłem…

Taki współczesny cud!


Bazylika budowana jest z przerwami przez 54 lata! Długa historia budowy bazyliki ma swoje odzwierciedlenie w języku, do którego weszło powiedzenie:

Oddam ci dług, gdy bazylika zostanie ukończona.

W okresie świątecznym na placu przed bazyliką trwa jarmark bożonarodzeniowy, o którym pisaliśmy w poprzednim poście.

Bloger podróżniczy przed katedrą św. Stefana w Budapeszcie.Bloger podróżniczy przed katedrą św. Stefana w Budapeszcie.

Diabelski młyn w Budapeszcie na Węgrzech.


Budapest Eye

Za “jedyne” 3 000 Ft10 € (39 zł) możemy się karnąć 65 metrową karuzelą.

Węgrzy zwariowali!

Czy warto? Nie wiemy? Pieniążki przepiliśmy 😊!


Czy wiecie, że
Dobrym sposobem na obejrzenie największych atrakcji Budapesztu jest przejażdżka tramwajem nr 2. Dwudziestominutowa trasa wzdłuż Dunaju gwarantuje niezapomniane widoki…


Zsidó Negyed

Synagoga w Budapeszcie.

Zsidó Negyed to Budapesztański Kazimierz. Pod koniec XIX wieku liczba Żydów w Peszcie wynosiła 170 tysięcy. Był to czas, gdy swoje drzwi otworzyła Nagy Zsinagóga – Wielka Synagoga.

Synagoga została wysadzona w powietrze przed II wojną światową, w 1939 roku przez węgierskie, pronazistowskie ugrupowanie strzałokrzyżowców. Odbudowa Wielkiej Synagogii została ukończona w 1996 roku.

Wielka Synagoga w Budapeszcie jest największą bożnicą w Europie i trzecią największą na świecie.

Synagogę wraz z muzeum judaizmu można zwiedzać za cenę 4 500 Ft (58,50 zł)!

Országház – koronkowy parlament

Parlament w Budapeszcie.
Parlament i Dunaj

Węgierski parlament to najbardziej rozpoznawalny budynek w całym kraju. Országház w chwili ukończenia w 1902 roku przyćmiewał wszystkie budynki rządowe na naszej planecie. Dziś po prawie 120 latach, niewiele siedzib parlamentów może zbliżyć się do jego piękna!

Zbudowany w neogotyckim stylu parlament przegląda się w wodach Dunaju. Budynek ma 268 metrów długości, a w środku znajduje się aż 681 pomieszczeń! 


Czy wiecie, że
Do budowy Parlamentu Narodowego w Budapeszcie wykorzystano 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł.


Kopuła parlamentu przypomina koronę św. Stefana, którą wraz z innymi insygniami można podziwiać w sali pod Kopułą.

Bilet do Parlamentu dla obywateli Unii Europejskiej kosztuje 3 500 Ft (45,50 zł). Nie wiem czemu, ale ani za pierwszym, ani podczas naszego drugiego pobytu w Budapeszcie nie zwiedziliśmy budynku Parlamentu… Nawet o tym nie pomyśleliśmy… Wstyd 😟!

Kończymy zwiedzanie Pesztu, Pesta 🤔 (jak jest poprawnie?) – czas przekroczyć most. Czas na królewską Budę!

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.