Menu
Włochy

RZYMU NIGDY ZA WIELE…

Dziś po raz kolejny zabieramy Was do naszego najulubieńszego Rzymu. Rzym to miasto, które nigdy się nie nudzi… Do Rzymu zawsze chętnie wracamy… Rzymu nigdy za wiele❗

W Internetach zrobiliśmy research i wyszukaliśmy najfajniejsze punkty, w których najfajniejsze zdjęcia zrobić można…

Zapraszamy Was na wycieczkę po Wiecznym Mieście…

Widok z Ołtarza Ojczyzny

Pierwszym punktem na liście punktów z fajnym widokiem na włoską stolicę jest rzymski Ołtarz Ojczyzny. Neoklasyczny pomnik upamiętnia króla Wiktora Emanuela II, który odegrał znaczącą rolę w procesie zjednoczenia Włoch. W centralnej części budowli znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Wejście na pomnik jest darmowe. Przed wejściem skanowane są nasze Paszporty Covidowe, a na twarz zakładamy maseczki… Celem naszej wizyty nie jest pomnik a widok z pomnika. Z pomika możemy podziwiać panoramę Rzymu, stąd jest fajny widok na najfajniejszą rzymską atrakcję – Koloseum.

Na dachu Pomnika Ojczyzny znajduje się drugi, płatny taras widokowy. Za podziwianie panoramy miasta z dachu Ołtarzu Ojczyzny zapłacić trzeba 12 € (55,20 zł dla 25-latków i starszych starowinków). Dzieciaki na taras wjadą windą za darmo, a młodzież do 25 lat 😉, zapłaci 2 € (9,20 zł).


CZY WIECIE,ŻE
Ze względu na swoje rozmiary, formy architektoniczne i odznaczającą się na tle fasad rzymskich budynków barwę, pomnik Wiktora Emanuela II jest krytykowany przez różne środowiska społeczne. Wielu mieszkańców Rzymu stosuje wobec budowli prześmiewcze określenia, Tort Weselny, Maszyna do Pisania czy Proteza Stomatologiczna.


Ołtarz Ojczyzny w Rzymie.
Pomnik Wiktora Emanuela II
Widok na Koloseum z ołtarza Ojczyzny w Rzymie.
Koloseum w Rzymie (widok z Ołtarza Ojczyzny)

Aby fajne zdjęcia zrobić, bez tłumów turystów w tle, trzeba budziki na godzinę 5 rano nastawić❗ Metro otwiera się o godzinie 5, minut 30. Pierwszym pociągiem jedziemy na stację Colosseo… Jest ciemno, ale przy Koloseum nie jesteśmy sami… Spora grupa amatorów fajnych widoków ustawia się do najlepszych ujęć przy Koloseum.

Fajnym punktem widokowym na rzymskie Koloseum jest Via Nicola Salvi. Uliczka ciągnie się na wzniesieniu tuż przy Koloseum. Idąc dalej, wzdłuż głównej ulicy trafiamy na Ponte degli Annibaldi. Widok z kładki nad Via degli Annibaldi jest najfajniejszym widokiem na rzymską arenę.

Widok na rzymskie Koloseum o wschodzie słońca.
Koloseum o wschodzie słońca

Dziurka od klucza, w Rzymie, przez którą widać bazylikę watykańską.


Watykan przez dziurkę od klucza

W Rzymie na wzgórzu Aventine, na Placu Kawalerów Maltańskich znajduje się brama, do której kolejki turystów się ustawiają. W bramie znajduje się dziurka od klucza, przez którą kopułę Bazyliki św. Piotra widać.

Na wzgórzu Awentyn warto wejść do parku i z parku panoramę Rzymu podziwiać 😮🤩😍…


Dzień dobry w Rzymie

Poranny spacer po włoskiej stolicy pozwala nam odkryć Rzym, jakiego do tej pory nie widzieliśmy. Na wąskich uliczkach starego miasta panuje cisza, nikt łokciami nie toruje sobie drogi do rzymskich atrakcji… Endżojujemy się porannym miastem… Widzimy Schody Hiszpańskie bez tłumów turystów, fontanna Di Trevi wydaje się samotna i opuszczona…

Przy Panteonie tańcuje baletnica w czerwonej sukience… Kawiarnie otwierają się dla spragnionych małej czarnej rzymian i turystów. Zamawiamy espresso i tiramisu, siadamy i podglądamy rzymskie życie… Widoki warte są worów pod naszymi zaśpionymi oczami 👀…

Wspieraj twórczość!
Kliknij i kup nam kawę!
Rzymski Panteon.
Panteon
Schody Hiszpańskie w Rzymie.
Schody Hiszpańskie

UWAGA❗
Pamiętam jak za dzieciaka siadaliśmy na barokowych, rzymskich schodach. Chodziliśmy do lokalnego sklepu po napitki 😉 i fragole 🍓, które na schodach konsumowaliśmy… Dziś posadzenie czterech liter na Hiszpańskich Schodach kosztować może 400 kary❗❗❗


Widok na Tyber i Zamek św. Anioła w Rzymie.
Zamek Anioła

Punkty widokowe na Wieczne Miasto

Rzym jest piękny. Rzym podziwiać można z perspektywy ulicy i z licznych punktów widokowych. Kilka fajnych miejscówek odwiedziliśmy i z czystym serduchem możemy Wam polecić:

Widok na Rzym z Terrazza Viale del Belvedere.
Widok na Rzym z Terrazza Viale del Belvedere
 • Ponte degli Annibaldi (widok na Koloseum),
 • Via Nicola Salvi (widok na Koloseum),
 • Piazza Cavalieri di Malta (dziurka od klucza 🔒)
 • dach Bazyliki św. Piotra,
 • Ołtarz Narodu,
 • Terrazza Viale del Belvedere.

Będąc na Terrazza Viale del Belvedere warto dołożyć kilkaset metrów i pójść do Terrazza del Pincio, skąd ponoć rozpościera się mega fajny widok na Wieczne Miasto. Nas tam jeszcze nie było… Jeszcze❗

Rzym lubimy i do Rzymu na pewno wrócimy 😍❗

Apelujemy do Waszych podróżniczych sumień… jeśli znacie jakieś fajne rzymskie miejscówki to podzielcie się nimi z nami❗ Piszcie w komentarzach gdzie pójść, co zjeść i na co popatrzeć…

Rzym jest fajny!

Rzym odwiedziliśmy we wrześniu 2021

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

4 komentarze

 • Betka
  14 kwietnia , 2022 at 09:19

  Za dwa tygodnie jadę na tydzień do tego pięknego miasta, oczywiście z biurem podróży, gdzie będę miała zagwarantowane śniadanie (słabe, bo słabe, ale takie są standardy XD). I tutaj wyłania się kwestia gastronomiczna w pozostałym zakresie.
  Czy osoby zorientowane mogłyby mi doradzić, jak najlepiej i najbardziej ekonomicznie rozporządzić posiłkami w ciągu dnia, gdzie jeść, których miejsc unikać, ile średnio trzeba zapłacić za taki w miarę wypasiony obiad, aby móc się porządnie najeść.
  Wszystkie wskazówki mi się przydadzą, bo kiedy byłam w Paryżu na podobnym wypadzie, to pamiętam, że był problem, aby zjeść coś dobrego i sytego i nie przepłacić, a tutaj nie chciałabym powtórzyć tego błędu i wydać niepotrzebnie kupy pieniędzy na coś, po czym za godzinę będę głodna XD

  Odpowiedz
  • Grzesiek
   15 kwietnia , 2022 at 03:41

   W Rzymie wszędzie jest smacznie. Unikaj knajpek, które znajdują się przy głównych atrakcjach. Jak pizza to tylko Margeritta, koniecznie spróbuj karczochów, makaronów i ziemniaczanych klusek… Fajnie zjedliśmy i popiliśmy w Ristorante Pizzeria Castello na Via delle Fornaci, tuż za bramami Watykanu. Zaje…sty makaron zajadaliśmy w jakiejś hotelowej knajpie na via Principe Amedeo, w pobliżu dworca Termini.
   Butylka wina, dwie pizze kosztowały nas 50 jurków z napiwkiem… Za 66 euro zjedliśmy makarony, tiramisu i piliśmy Spritza. Kelner napiwku nie dostał, bo miał na nas wyje…ne… Rzym jest smaczny 😋😋😋❗

   Odpowiedz
 • Basia
  9 kwietnia , 2023 at 17:31

  Dzieki wielkie za informacje !!!! Super wszystko opisane

  Odpowiedz
  • Grzesiek
   12 kwietnia , 2023 at 23:14

   Baw się dobrze… i przywieź nam coś fajnego 🙃‼️

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: