Menu
Irlandia

GÓRY WICKLOW I GLENDALOUGH

Zabieramy Was w góry! Dziś zwiedzimy magiczne Glendalough i połazimy po górach! Góry Wicklow to park narodowy, który znajduje się około 70 kilometrów od Dublina. W góry najlepiej wybrać się samochodem… Dla niezmotoryzowanych organizowane są jednodniowe wycieczki. Bilet autobusowy kosztuje 15 € (65 zł) i zawiezie Was do Glendalough Visitor Centre.

Góry Wicklow i Glendalough to obowiązkowy punkt podczas pobytu w Dublinie!

Glendalough

Naszą przygodę zaczynamy w średniowiecznej osadzie Glendalough. W VII wieku na terenie osady założony został klasztor, który przez kolejne 600 lat rozwijał się i był celem pielgrzymek.

Osada w 1111 roku uzysała tytuł diecezji. W roku 1214 diecezje Glendalough i Dublin połączyły się i tym samym Glendalough utraciło swoją pozycję jako centrum kulturalne i religijne.

Irlandzka wieża w Glendalough w Górach Wicklow.
Wieża w Glendalough
Zabudowania średniowiecznej osady Glendalough.
Kościół

Okrągła, irlandzka wieża.

WIEŻA

Okrągłe samotne wieże to nierzadki widok w Irlandii! Przeznaczenie wież nie jest do końca jasne. Przypuszcza się, że wieże wykorzystywane były jako dzwonnice, strażnice i magazyny…

Wieża w Glendalough ma wysokość 30,5 metra. Jest jedną z najwyższych tego typu budowli na wyspie!


Celtycki cmentarz. Nagrobek na celtyckim cmentarzu w Wicklow.

Glendalough to magiczne miejsce. Magię tą potęguje cmentarz, który znajduje się na terenie osady. Stare nagrobki z celtyckimi krzyżami robią niesamowite wrażenie!

Wejście na teren Glendalough jest darmowy!

Mieszkańcy osady zajmowali się rolnictwem a także wydobywaniem ołowiu. Osada została zniszczona w 1398 roku, przez najeźdźców z Anglii. Niedaleko osady znajdują się dwa jeziora – dolne i górne.

Park Narodowy Gór Wicklow

Góry Wicklow wznoszą się nad hrabstwem Wicklow 😏. Jest to najrozleglejszy obszar górski na zielonej wyspie. Widoki są naprawdę WOW!!!

Owce pasące się w Parku Narodowym Gór Wicklow.
Kózki 😊

Najwyższym szczytem jest Lugnaquilla, który wznosi się na wysokość 925 metrów! Góry Wicklow zachwycają swoim pięknem o każdej porze roku… To tutaj znajduje się najwyższy wodospad w Irlandii – Powerscourt.

Widok na góry Wicklow.
Góry Wicklow

Góry Wicklow jak przystało na szmaragdową wyspę są… zielone 🌲🌳. Odcienie zieleni zmieniają się wraz z porami roku… Wczesną jesienią polany pokrywają fioletowe wrzosy…Samochodem po górach

Drogi w Parku Narodowym Gór Wicklow.
Samochodem po Wicklow

W Górach Wicklow przebiegają trzy drogi, wszystkie wąskie i kręte:

  • Droga wojskowa (R 115) biegnie z północy na południe przez góry, przechodząc przez Glencree, Liffey Head Bog (źródła rzeki Dublina Liffey), Sally Gap, wodospad Glenmacnass i w dół do Laragh.
  • R 759 biegnie ze wschodu na zachód od Roundwood do Blessington i przecina drogę wojskową w Sally Gap. Szczególnie interesujące są widoki na Lough Tay i prywatną posiadłość Guiness Estate. Dalej na zachód droga mija historyczną zalesioną plantację koronacyjną.
  • Wicklow Gap (R 756) biegnie ze wschodu na zachód od Laragh do Hollywood. Warto zatrzymać się na platformie widokowej na szczycie Wicklow Gap. Po zachodniej stronie skręć w prawo w Valleymount, aby poprowadzić Cię wokół zbiornika Pollaphuca.

Jazda samochodem po górach Wicklow to prawdziwa frajda. Ruch nie jest duży i możemy się zatrzymać w dowolnym miejscu by pstryknąć fotę! Na drodze trzeba uważać na owce i turystów…

Będąc w Dublinie musicie poświęcić jeden dzień na Glendalough i Park Narodowy Gór Wicklow!

W górach Wicklow jest fajnie‼

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.