Menu
Rosja

SOBORY PETERSBURSKIE

Nie było nas na blogu prawie dwa miesiące… Koronawirus spowodował, że musieliśmy zmienić nasze plany podróżnicze… Utknąłem na kwarantannie w Polsce, a później musiałem kombinować jak wrócić do Irlandii, do domu… Opiszę wszystko w poście #lotdodomu ✈️. Mamy trochę zaległości, które szybko postaramy się nadrobić…

Wracamy do miasta Piotra I… Wracamy do Petersburga!

Stambuł, Kijów, Moskwa Sofia, Timisoara, Jerozolima, Ateny i Madaba to tylko niektóre miejsce na mapie naszych Gigantów, gdzie zaglądamy do prawosławnych świątyń. Cerkwie, chramy, sobory, ikony, popowie i batiuszkowie… O co w tym wszystkim chodzi?

Prawosławie… Co to takiego? Jakie jest?

Prawosławie jest jednym z wyznań chrześcijańskich. Słowo “prawosławie” wywodzi się z greki i oznacza “prawidłową wiarę”. Kościół prawosławny nazywany jest kościołem wschodnim i powstał w wyniku podziału w kościele powszechnym. Znaczącym wydarzeniem była schizma wschodnia w 1054 roku, która pogłębiła podziały i napięcia między kościołem zachodnim a kościołami wschodnimi.

W kościele wschodnim nie ma odpowiednika papieża. Historycznie kościół miał pięciu kanonicznych patriarchów. Patriarcha Rzymu (papież, jednak w 2006 roku papież Benedykt XVI zrezygnował z tytułu patriarchy zachodu), patriarcha Konstantynopola, patriarcha Aleksandrii, patriarcha Antiochii i patriarcha Jerozolimy. Za sprawą starań cara Borysa Godunowa, patriarcha konstantynopolitański ustanowił patriarchat moskiewski w 1589 roku.


Cyryl I - patriarcha moskiewski to taki prawosławny papież.

Cyryl I – patriarcha moskiewski

Władimir Michajłowicz Gundiajew od 2009 roku jest szesnastym patriarchą moskiewskim i całej Rusi.

Cyryl zerwał stosunki z Konstantynopolem po tym, jak ten uznał niezależność cerkwi na Ukrainie.

Cyryl I – patriarcha moskiewski to taki prawosławny papież.


Doktryny i zasady prawosławia oparte są na tradycjach chrześcijaństwa z pierwszych wieków. Kolebką prawosławia jest wielka tradycja Bizancjum ze swoją stolicą w Konstantynopolu. Najważniejszą instancją, która może decydować w sprawach dogmatów i zasad jest sobór powszechny. Kościół prawosławny nie uznaje zwierzchnictwa papieża. Prawosławie zakłada, że Boga w pełni nie można doświadczyć. Rytuały są niezwykle ważne. Liturgia jest misterium i może trwać do dwóch godzin lub dłużej.

Kościół prawosławny znany jest ze swojej sztuki ikonicznej, pięknych i wyszukanych obrazów używanych zarówno do kultu jak i do dekoracji świątyń i domów. Ikon się nie maluje, ikony się pisze. Jest to forma modlitwy. Mogą być one “pisane” przez osobę religijną, która zanim podejmie się pracy musi się wyspowiadać i przyjąć komunię.


Czy wiecie, że❓
Pop, batiuszka to kapłani kościoła wschodniego. Kapłani prawosławni mogą być żonaci. Celibat obowiązuje duchownych, którzy w momencie przyjęcia święceń kapłańskich byli kawalerami.


Łazimy po mieście Piotra. Zaglądamy do jego świątyń, które zachwycają swoim pięknem.

Sobór Kazański

Sobór Kazański w Petersburgu, w Rosji przypomina nam bazylikę watykańską.
Sobór Kazański na Niewskim Prospekcie

Sobór Kazański położony jest przy Niewskim Prospekcie – głównej ulicy Petersburga. W trakcie naszego Giganta mijamy go wielokrotnie. Niestety nie udaje nam się zwiedzić jego wnętrza. Nazwa soboru pochodzi od ikony Matki Bożej Kazańskiej, której przypisano wiele cudów. Budynek był inspirowany Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie. W okresie Rosji Radzieckiej katedra była zamknięta. Bolszewicy uznawali prawosławie za opium dla ludu i przeszkodę we wprowadzaniu idei komunizmu. Nabożeństwa wznowiono dopiero w 1990 roku.

Katedra Izaaka

Katedra Izaaka jest największą świątynią w Petersburgu.
Katedra Izaaka

To największa prawosławna świątynia w mieście. Sobór jest olbrzymi, może pomieścić do 15 tysięcy wiernych. Znajduje się kilka minut spacerem od Ermitażu. Jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków w mieście. Charakterystyczna złota kopuła cerkwi jest trzecią największą kopułą w Europie. Widoczna jest z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Bilet wstępu to koszt 350 rubelków (21,70 PLN).

Za 200 ₽ (12,40 zł) i po pokonaniu 262 schodów, podziwiamy panoramę miasta z tarasu na kopule katedry.

Katedrę budowano około 40 lat. W budowę zaangażowanych było kilkanaście tysięcy chłopów pańszczyźnianych… Czy pamiętacie, że miasto powstało na terenach bagiennych? Do utwardzenia terenu pod budowę katedry zużyto 24 tysiące drewnianych pali wbitych w bagienny grunt 😲. Dwie wcześniejsze wersje soboru, które powstały już na początku XVIII wieku zostały odrzucone przez carską rodzinę. Obecny wygląd katedry to trzecie podejście architektów. Sobór został poświęcony w 1858 roku.Cerkiew katedralna pod wezwaniem Piotra i Pawła

Jedziemy na Zajęczą Wyspę. Znajduje się tutaj Twierdza Pietropawłowska, która stała się zalążkiem Petersburga Nad twierdzą dominuje sobór katedralny Piotra i Pawła. Według legendy miejsce budowy świątyni zostało wybrane przez samego cara Piotra I. Cerkiew Piotra i Pawła jest najstarszą świątynią w mieście. W niczym nie przypomina tradycyjnych rosyjskich soborów pokrytych cebulowymi kopułami.

Charakterystycznym elementem katedry jest wielopoziomowa dzwonnica z wysoką pozłacaną iglicą. Iglica katedry Piotra i Pawła zwieńczona jest 6,5 metrowym pozłacanym aniołem, którego waga wynosi 250 kg. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Petersburga. To także talizman miasta. Obecnie budowa budynków wyższych od Cerkwi Pietropawłowskiej, w centrum miasta, jest zakazana.

Cerkiew Piotra i Pawła na Wyspie Zajęczej w Petersburgu.
Cerkiew Piotra i Pawła

Z iglicą związana jest legenda… Pewnego dnia nad Petersburgiem szalała burza, która uszkodziła iglicę i groziła zerwaniem anioła z jej szczytu. Nikt nie miał odwagi wejść na smukłą konstrukcję i dokonać potrzebnych napraw. Car, który opiekował się świątyniami w mieście obiecał kuszącą nagrodę. Carska obietnica skusiła biednego Teluszkina, robotnika który śmiało wszedł na sam szczy wieży i uratował anioła – symbol Petersburga przed upadkiem. Teluszkin otrzymał obiecaną zapłatę, godną prawdziwego Rosjanina! Nie była to góra złota, ręka carewny a możliwość darmowego picia alkoholu 🍷🍻 aż do śmierci we wszystkich gospodach Rosji…

Sobór pietropawłowski to odpowiednik naszego Wawelu. Jest to miejsce spoczynku władców carskiej Rosji i ich rodzin. Znajdziemy tu groby Piotra I, carycy Katarzyny II Wielkiej. Szczątki ostatnich Romanowów, Mikołaja II i jego rodziny, spoczęły tu w 1998 roku. Wnętrze świątyni jest bogato rzeźbione i złocone a na ścianach dominują sceny biblijne. Jest na bogato tak jak lubili ówcześni władcy Imperium Rosyjskiego. Środek soboru oświetlony jest przez żyrandole wykonane z pozłacanego brązu i szkła weneckiego. Za wejście do katedry płacimy 550 rubli (34 zł).


Ikona Mikołaja Romanowa, świętego kościoła prawosławnego.

Święty Mikołaj Romanow

Mikołaj II Romanow, któremu przypisuje się śmierć setek robotników podczas Krwawej Niedzieli w Petersburgu, jest męczennikiem i świętym kościoła prawosławnego.

Szczątki, które pochowane są w soborze pietropawłowskim nie zostały uznane przez Rosyjski Kościół Prawosławny.


Groby zamordowanych cara Mikołaja II Romanowa, jego żony i dzieci.
Sarkofag Mikołaja II, jego rodziny i służby, która razem z nim została zabita


Twierdza Pietropawłowska to najstarsza budowla w mieście. Podczas naszej wizyty na wyspie trwa wychód – czyli koniec służby wojskowej dla młodych Rosjan 💂🏻. Służba wojskowa w Rosji jest obowiązkowa i trwa jeden rok. Jesteśmy świadkami wystrzału armatniego i gromkiego HURRRAAA❗❗❗❗❗


CZY WIECIE, ŻE❓
Podczas Czerwonego Terroru Wyspa Zajęcza była miejscem masakry przeprowadzonej na wrogach państwa. Szacuje się, że liczba pochowanych ciał wynosi od kilkuset do nawet tysiąca.


Monaster Smolny

Cerkiew Smolna, Monaster Smolny w Sankt Petersburgu.
Katedra Smolna

Monaster swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym został wybudowany. Cerkiew oraz żeński klasztor powstały na palcu, gdzie w okresie tworzenia przez Piotra I rosyjskiej floty wyrabiano smołę na potrzeby okrętów.

Cerkiew Smolna została wybudowana na polecenie carycy Elżbiety Romanowej, która planowała wstąpić do klasztoru, w momencie gdy wiek uniemożliwi jej sprawowanie obowiązków państwowych.

Prawosławny klasztor w Petersburgu w Rosji.
Klasztor Smolny

Cerkiew na Krwi

O najładniejszej petersburskiej cerkwi już napisaliśmy 🙂

Wojacy na placu pałacowym w Petersburgu.
Rosja

LENINGRADZKA KASIEŃKA

Zupełnie zapomnieliśmy, że w Petersburgu trochę kręciliśmy… Nieprzespana noc pozwoliła posklejać nam materiał, który…

19 maja , 2020

Jest zimno… Idziemy zwiedzić kościół św. Katarzyny, w którym pochowany został polski król… W kościele trwa koncert organowy… Odchodzimy z niczym…


CZY WIECIE, ŻE❓
W Petersburgu na Niewskim Prospekcie znajduje się kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym pochowany został ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski 🤴🏻.


Chcieliśmy Wam przybliżyć trochę kościół rosyjski, wschodni, prawosławny. Większość cerkwi które odwiedziliśmy to muzea. Nie mieliśmy okazji uczestniczyć w nabożeństwie… Prawosławie dalej stanowi dla nas tajemnicę…

O Autorze

Nazywają mnie ZŁOTÓWĄ! Moim zadaniem jest kontrolowanie, aby za dużo nie wydać! Podróżowanie jest fajne!

2 komentarze

 • Maria Kowalewski
  8 kwietnia , 2020 at 15:20

  Udało się, chcieliście przybliżyć i doedukowaliście mnie:) Przepiękne są, szczególnie podoba mi się Sobór Kazański i Katedra Smolna, jak z bajki. Jak za wszystkim co ocieka złotem i za tymi cudami kryje się wyzysk i cierpienie. Jednak budynki nie są niczemu winne, cudny wpis, pozdrawiam:)

  Odpowiedz
  • Grzesiek
   14 sierpnia , 2020 at 22:01

   Cieszy nas, że ktoś nas czyta 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: