Edynburg to stolica Szkocji, drugie po Glasgow największe miasto w kraju. Edynburg podzielony jest na Old Town (Stare Miasto) i New Town (Nowe Miasto). Stare Miasto to średniowieczny Edynburg. Główna ulica, Royal Mile, łączy ze sobą dwie królewskie rezydencje Edynburga: Edinburgh Castle i Pałac Holyrood z wysokimi, kamiennymi kamienicami. Nowe Miasto zbudowane zostało w XVIII aby poprawić fatalne warunki życia w Old Town, które w owych czasach pozbawione było kanalizacji, a wąskie i kręte uliczki przyczyniały się do wybuchów licznych pożarów… Cieszymy się na spacer uliczkami Edynburga i cieszymy się że towarzyszycie nam w zwiedzaniu szkockiej stolicy…
Szkocka Galeria Narodowa
Zwiedzanie miasta zaczynamy od Szkockiej Galerii Narodowej. Wśród obrazów szkockich malarzy w galerii znajduje się Madonna z Wrzecionem, obraz namalowany w 1501 roku przez włoską renesansową szkołę Leonarda da Vinci. Nie ma pewności co do udziału Leonarda da Vinci w wykonaniu obrazu. Obraz stanowi kopię dzieła Madonna z kądzielą wykonanego przez włoskiego geniusza.


W szkockiej galerii, na honorowym miejscu wisi obraz autorstwa Edwina Landseera Władca górskiej doliny. Na obrazie uwieczniony jest królewski jeleń 🦌, który dla wielu jest symbolem szkockich wyżyn i dzikiej przyrody.
CZY WIECIE, ŻE❓
Szkocki jeleń 🦌 – wizerunek jelenia autorstwa sir Edwina pojawia się na wielu szkockich produktach – whisky, maśle i maślanych ciasteczkach…
Szkocka galeria nie jest duża, więc zwiedzanie jej sprawia nam autentyczną przyjemność. Nie jesteśmy przytłoczeni ilością malowideł, a do tego galerię można zwiedzać za darmo❗

SZKOCKA GALERIA NARODOWA
0 £ (0 zł)
Ulica Wiktorii – ulica Pokątna
Ulica Wiktorii znajduje się na instagramowej mapie Edynburga. Kolorowe sklepy i kamienne kamienice to tło, na którym każda influencerka i każdy influancer robią se selfiaki.
Joanne Rowling pisząc Harrego Pottera spacerowała ulicą Wiktorii, która pojawia się w książkach o czarowniku z blizną na czole jako ulica Pokątna.

CZY WIECIE, ŻE❓
Stare i Nowe Miasto Edynburga wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Greyfriars Kirkyard
Kolejnym miejscem z którego Joanne Rowling czerpała inspiracje do swoich powieści o młodym magu jest cmentarz Greyfriars Kirkyard. Spacerując alejkami XVI wiecznej nekropolii natkniemy się na groby Potterów, McGonagall, Moodiech i Thomasa Riddella, czyli sami wiecie kogo…




Greyfriars Bobby
Niedaleko wejścia na cmentarz Kirkyard znajduje się pomnik psa rasy Skye Terrier – Bobbiego 🐶. Bobby stał się sławny dzięki swej wierności. Po śmierci swojego pana, Bobby, przez 14 lat czuwał przy jego grobie, a gdy obumarł został pochowany na tym samym cmentarzu co jego ukochany właściciel.
Katedra św. Idziego
Na głównej ulicy starego miasta stoi katedra św. Idziego. Świątynia wybudowana została w XII wieku, za czasów króla Dawida I. Kościół działa nieprzerwalnie przez ponad 900 lat, a od czasu reformacji przeprowadzonej przez Johna Knoxa jest główną świątynią Kościoła Szkocji.

Edynburska katedra jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla kraju. Jest siedzibą Najstarszego i Najszlachetniejszego Bractwa Orderu Ostu i dla turystów udostępniona jest za darmo 😁❗

Pożegnanie Elżbiety II ze Szkocją
Katedra św. Idziego była miejscem, w którym Szkoci mogli pożegnać zmarłą we wrzeniu 2022 roku, w swej szkockiej rezydencji – Balmoral, królową Elżbietę II.
W Katedrze na trumnę królowej, szkocki książę Hamilton, położył szkocką koronę 👑, najstarsze insygnia koronne w Wielkiej Brytanii.

KATEDRA ŚW. IDZIEGO
0 £ (0 zł)
Zamek w Edynburgu
Największą atrakcją Edynburga jest jeden z najstarszych i największych zamków w Wielkiej Brytanii. Zamek w Edynburgu jest symbolem miasta i całej Szkocji. Pierwsze zabudowania na zamkowym wzgórzu powstały w IX wieku. Większa część budynków, które możemy dziś zwiedzać pochodzi z XVI wieku.


Kaplica św. Małgorzaty
Najstarszą budowlą na zamku i w całym mieście jest XII wieczna kaplica św. Małgorzaty. Świątynia zbudowana została przez króla Dawida I i służyła jako prywatna kaplica rodziny królewskiej. Król nazwał kaplicę imieniem swojej matki, którą papież Innocenty IV kanonizował w 1250 roku.
Dziś w kaplicy św. Małgorzaty odbywają się śluby i chrzciny, a wszystkie członkinie gildii noszą imię świętej…
Zamek w Edynburgu przez stulecia był domem dla królów i królowych. Wielka Sala, wybudowana za panowania króla Jakuba IV w 1511 roku była miejscem wielkich królewskich bankietów. W pałacu urodził się król Szkocji i Anglii Jakub VI, syn Marii – Królowej Szkotów, która na rozkaz Elżbiety I została skrócona o głowę 💀.
W komnatach królewskiego pałacu podziwiać można repliki haftów wykonanych przez królową Marię, a w pałacowej wieży znajdują się Honory Szkocji – najstarsza korona i klejnoty koronne w Wielkiej Brytanii. W komnacie, w której przechowywana jest szkocka korona nie można robić zdjęć.



CZY WIECIE, ŻE❓
Kamień Przeznaczenia to starożytny symbol szkockiej monarchii. Kamień używany był do koronacji szkockich władców. W 1296 roku król Anglii, Edward I, odebrał kamień Szkotom i kazał go wbudować w nowy tron w Westminsterze. W 1996 kamień został zwrócony Szkotom i dziś można go oglądać w sali, gdzie wystawione są Honory Szkocji.
Szkoci zgodzili się wypożyczać Kamień Przeznaczenia na koronacje przyszłych monarchów Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Opactwie Westminsterskim.

Z murów edynburskiego zamku, o godzinie pierwszej w południe, szkocki wojak, strzałem z armaty informuje mieszkańców miasta, że nadeszła pora na one o’clock tea ☕. Spektakl gromadzi tłumy turystów, a pojedynczy wystrzał może okazać się wielce rozczarowujący 😉.

EDYNBURSKI ZAMEK
18 £ (98,50 zł)
W edynburskiej twierdzy, godzinami można szwędać się po muzeach i wystawach. My zadawalamy się głównymi atrakcjami i darmową degustacją szkockiego kremu na bazie whisky, który smakuje jak irlandzki Baileys. Za brak entuzjazmu przy zwiedzaniu szkockiego zamczyska winimy pogodę, jest zimno, a do tego z nieba sączy się deszcz 🌧️…

Kapral Wojtek
Edynburg to miasto, w którym żywota dokonał czworonożny żołnierz Armii Andersa – miś Wojtek. Kapral Wojtek podczas II Wojny Światowej maszerował z polską armią przez Azję i Europę, walczył pod Monte Cassino. Po wojnie Wojtek zamieszkał na ciasnym wybiegu w edynburskim ZOO. Wojtek zmarł 2 grudnia 1963 roku w wieku 22 lat. O jego śmierci poinformowały brytyjskie stacje radiowe.
W Edynburgu na Princes Street Gardens znajduje się pomnik misia Wojtka i jego wojskowego kumpla Piotra Prendysa.
Calton Hill
Idąc na wschód ulicą Princes dojdziemy do wzgórza Caltona. Ze szczytu, na który prowadzą dziesiątki betonowych stopni rozpościera się fajny widok na Stare Miasto, stąd widać zamek, wieżę zegarową hotelu Balmoral, monument Scotta… Na Calton Hill stoi se Narodowy Monument Szkocji, Monument Nelsona i inne ważne dla Szkotów pomniki…


Kończymy nasz spacer po stolicy Szkocji. Nie przyjechaliśmy do sąsiadów by smakować smażonych marsów, jesteśmy tu by napić się grzanego wina na Jarmarku Bożonarodzeniowym…

Jarmark w Edynburgu
Jeszcze tylko dziś, 3 stycznia, możecie odwiedzić edynburski Jarmark Bożonarodzeniowy. Jarmark usytuowany jest tuż przy gotyckim pomniku sir Waltera Scotta na ulicy Princes.
Na jarmarku można posmakować ręcznie robionych, tradycyjnych szkockich fudge, które smakują jak nasze krówki, pojeść polskiej kiełbasy z rusztu za 6,50 £ (45,55 zł) i popić grzanego wina lub cydra za 6 £ (32,80 zł). Tylko jeden punkt z grzanym winem oferuje ceramiczne kubki. Aby móc napić się z ceramicznego kubka trzeba wpłacić depozyt w wysokości 4 £ (21,90 zł). Kubki nie są przygotowane na edynburski jarmark, więc nie zabieramy ich by wzbogacić naszą kolekcję…




Na ulicy Princes z głośników puszczane są świąteczne przyśpiewki. Stragany oferują świąteczne dekoracje, które w większości wykonane są na dalekim wschodzie… Można pojeść, można popić i spłukać się z funciaków… Jest drogo 🙄, ale ceny nie powstrzymują nas by jarmarkowi świątecznemu w Edynburgu przyznać: 🧑🏻🎄🧑🏻🎄🧑🏻🎄❗
UWAGA❗
Hotel Indigo w którym się zatrzymujemy, oferuje nam deala na świąteczną kolację. Trzydaniowy posiłek z 20% rabatem❗ Złotówa zaciera ręce, a ja śmieję się przez łzy, gdy, na danie główne, dostaję plaster selera na pomidorowym puree… Po wystawnej kolacji idziemy w miasto, gdzie w Maczku zabijamy niemałego głoda…
Planowaliśmy podzielić się z Wami wrażeniami z Jarmarku Bożonarodzeniowego w Edynburgu Post przed świętami… Przedświąteczna zawierucha sprawiła, że zabrakło nam czasu na napisanie posta i w 2023 rok wchodzimy z drobnym poślizgiem 😉…
Szczęśliwości w 2023❗
Edynburg jest fajny❗
Brak komentarzy