Menu
Peru

ŚWIĘTA DOLINA INKÓW

Bilet turystyczny z Cusco w Peru.

Stolica inkaskiego imperium – Cusco otoczona jest przez osady, fortece, miasta i miasteczka, które w czasach dawnych do stolicy dostarczały żywność, wyroby dziewiarskie i wojowników… Spacerując po historycznym centrum Cusco zaczepiani jesteśmy przez ulicznych naganiaczy, którzy promują oferty lokalnych biur podróży, na wycieczki do najciekawszych zakątków doliny, doliny przez którą przepływa rzeka Urubamba – Świętej Doliny Inków…

Za 190 S/ (234 zł, za dwie osoby, bilety wstępu dodatkowo płatne) udaje nam się wytargować dwie, jednodniowe wycieczki do miejsc, które zawiązały się na historycznych inkaskich sznurkach i zapisały na kartach hiszpańskich kronik.


CZY WIECIE, ŻE❓
Inkowie do przekazywania wiadomości używali sznurka, na którym zawiązywali różnego rodzaju węzły 🪢. Inkaskie pismo węzełkowe – kipu, do dziś stanowi zagadkę dla archeologów, lingwistów i paleografów.


BOLETO TURISTICO DEL CUSCO

Bilety do cuskowskich muzeów i historycznych obiektów w Świętej Dolinie Inków kupuje się w pakietach…

BTCP IBTCP IIBTCP IIIBTC I
Stanowisko archeologiczne Sacsayhuaman,
Stanowisko archeologiczne Qenqo,
Stanowisko archeologiczne Tambomachay,
Stanowisko archeologiczne Puka Pukara.
Regionalne Muzeum Historyczne,
Muzeum Sztuki Współczesnej,
Muzeum Sztuki Popularnej,
Muzeum Qorikancha,
Centrum Sztuki Rodzimej,
Posąg Inki Pachacuteca,
Stanowisko archeologiczne Tipón,
Stanowisko archeologiczne Pikillacta.
Stanowisko archeologiczne Pisac,
Stanowisko archeologiczne Ollantaytambo,
Stanowisko archeologiczne Chinchero,
Stanowisko archeologiczne Moray.
BTCP I + BTCP II + BTCP III
Bilet ważny 1 dzieńBilet ważny 2 dniBilet ważny 2 dniBilet ważny 10 dni
70 S/ (86 zł)70 S/ (86 zł)70 S/ (86 zł)130 S/ (160 zł)

Bilety można kupić w biurze BTC w Cusco i w kasach przy inkaskich atrakcjach.
Bilet ważny jest od dnia zakupu❗

Fajną opcją jest bilet, który otwiera drzwi do muzeów w Cusco i wszystkich stanowisk archeologicznych w Dolinie Sur i Świętej Dolinie Inków My nie mamy czasu by włóczyć się po muzeach…

Pisac

Raniutko o 7:30 jesteśmy odbierani z naszego hotelu, w historycznym centrum Cusco i jedziemy do oddanego o 34 kilometry Pisac. Przed wejściem na stanowisko archeologiczne kupujemy Boleto Turistico BTC III.


UWAGA❗
Za bilety BTC w kasach przy stanowiskach archeologicznych zapłacić można tylko gotówką…


Pisac to starożytne inkaskie miasto z zachowanymi tarasami uprawnymi, zabudowaniami mieszkalnymi i wieżami, które zdaniem naukowców służyły jako obserwatorium astronomiczne.

Ruiny inkaskiego miasta w Pisac

Archeolodzy uważają, że powstałe za panowania Inki Pachacuti, Pisac był miejscem kultu religijnego i miejscem królewskiego schronienia w czasach zagrożenia. W czasie wojny inka i jego wojownicy używali Pisac jako miejsce odpoczynku pomiędzy wojennymi kampaniami.


CZY WIECIE, ŻE❓
W każdą niedzielę w Pisac odbywa się targ, który przyciąga do miasta setki lokalsów i turystów. Na targu, przy muzyce i litrach wypijanej chichy – kukurydzianego alkoholu, handluje się swetrami z wełny alpaki 🦙, rękodziełem i lokalnymi przysmakami…


Nasz przewodnik daje nam czas na spacer po starożytnym Pisac. Inkaskie miasto położone jest na stromym zboczu, którego wierzchołek znajduje się na wysokości 3514 m n.p.m.. Trochę przeraża nas wysokość, na którą musimy się wspiąć, a pokonanie której okazuje się dość łatwe 💪🏻. Ze szczytu podziwiamy panoramę miasta, która nie rzuca nas na kolana… Złazimy z andyjskiego szczytu… w drodze powrotnej wpatrujemy się na przeciwległą górę w której wykute są groty, miejsca spoczynku mieszkańców inkaskiego imperium…



To nie koniec atrakcji na dzisiaj… Przed nami jeszcze dwa stanowiska archeologiczne do odkrycia. Z Pisac jedziemy do oddalonego o 58 kilometrów Ollantaytambo. Po drodze zatrzymujemy się na lanczyka, który wliczony jest w cenę wycieczki.

Ollantaytambo

Ollantaytambo to jedna z najlepiej zachowanych inkaskich osad. Forteca odegrała znaczącą rolę w czasie powstania przeciwko hiszpańskim okupantom w 1536 roku. W jej murach skrył się Manco Inka ze swoimi wojownikami. Rebelianci poprzez zmianę biegu pobliskiej rzeki i strategicznemu położeniu twierdzy zdołali obronić się przed Hiszpanami. Po porażce Hiszpanie wrócili do Cusco, wzmocnili swoje oddziały i ponownie zaatakowali Ollantaytambo. Manco Inca widząc przewagę Europejczyków umknął do Vilcabamby, gdzie został pojmany i zabity 😢…

Bloger podróżniczy w Ollantaytambo.
Bąble 😃

Łazimy ścieżkami po których w starożytnych czasach pomykały lamy i mieszkańcy inkaskiego imperium. Stromymi schodami wspinamy się do grupy budowli, z których najbardziej znaną jest Świątynią Słońca. Na nieukończonej budowli, na ścianach z wielkich głazów widoczne są fragmenty rzeźb… Podsłuchujemy przewodnika, który mówi, że rzeźby przedstawiają pumy 😼… Zamykamy jedno oko… patrzymy… patrzymy drugim okiem… patrzymy dwoma okami 👀… nasza wyobraźnia okazuje się być ograniczona… widzimy wystające z muru kamienie…

Ollantaytambo robi na nas ogromne wrażenie… Zastanawiamy się jak mieszkańcy osady zdołali wnieść wielotonowe głazy na strome szczyty i wybudować z nich domy i świątynie… Kto im w tym pomógł❓ Jak oni to zrobili❓


Inkaskie tarasy uprawne.

Tarasy uprawne

Rolnictwo inkaskiego imperium opierało się na uprawie ziemniaków i kukurydzy, którą mieszkańcy andyjskiego królestwa wyhandlowali od Majów.

Inkowie uprawiali rośliny na stokach gór, na stopniach, na tarasach. Rolnictwo tarasowe umożliwiało uprawę roślin w nieprzyjaznym klimacie Andów i często zmieniającej się pogodzie.


Nasza grupa, z którą przyjechaliśmy do Ollantaytambo znika nam z oczu. Na miejsce zbiórki przychodzimy spóźnieni… Jesteśmy my i Abdon, turysta z USA. Pojechali bez nas❗❗❗ Nagle podjeżdża nasz busik… okazuje się, że większość wycieczkowiczów, bez pożegnania się z nami 🤨, wsiadła do pociągu który wiezie ich teraz do Machu Picchu…


CZY WIECIE, ŻE❓
Z Ollantaytambo odjeżdżają pociągi do Machu Picchu. Turyści którzy chcą zaoszczędzić pieniądze i czas często korzystają z wycieczek organizowanych z Cusco do świętej Doliny Inków. W Ollantaytambo wsiadają do pociągu 🚆 do Machu Picchu, które są dużo tańsze, od tych które startują z Cusco.


Targowisko w Ollantaytambo w Peru.
Targowisko w Ollantaytambo


Chinchero

Nasza wycieczka wraca do Cusco. Po drodze zatrzymujemy się w Chinchero, ulubionej miejscówce inki Tupaca Yupanqui. Tupac w Chinchero wybudował pałac z widokiem na pokryte śniegiem szczyty gór. Niewiele zostało z królewskiego pałacu… widok który zachwycał inkaskich władców pozostał i rzuca na kolana turystów.

Widok na ośnieżone andyjskie szczyty.
Ruiny Chinchero w Peru.
Chinchero

CZY WIECIE, ŻE❓
Chinchero w czasach przedkolumbijskim nazywane było Miastem Tęczy 🌈.


W Chinchero jesteśmy my, dzieciaki które kopią piłkę na tarasach i para rolników… cisza… spokój… Spokój Chinchero wkrótce zostanie zakłócony przez startujące i lądujące samoloty na międzynarodowym lotnisku, które budowane jest na jednym z płaskowyżów.



Do Cusco docieramy koło godziny 19. Jesteśmy zmęczeni… to był długi dzień, a na jutro mamy zaplanowaną kolejną wycieczkę śladami starożytnych mieszkańców inkaskiego imperium…

Dobranoc 🥱…

O Autorze

Nie pamiętam kiedy podróżowanie stało się moją pasją... Plecak i paszport zawsze trzymam pod ręką. Kilkutygodniowy GIGANT, city break? Zawsze jestem na TAK!

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Discover more from Na Gigancie - blog podróżniczy dla ciekawych świata

    Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

    Continue reading